Indonézsky ostrov Bali označujú čitatelia prestížnych cestovateľských magazínov ako jednu z najočarujúceších dovolenkových destinácií. Bali si vyslúžilo dlhý zoznam lichotivých názvov ako “Ostrov bohov“, “Ostrov tisícich chrámov“, “Posledný raj na zemi“ či “Ráno sveta“. Aj keď rozvoj turizmu časť Bali zmenil, tieto prívlastky si ostrov ešte stále zaslúži. Rozvoj turizmu je tu veľmi rýchly, ale aj tak sa tu obyvateľom darí udržať unikátne prostredie, aké nenájdete nikde inde. Asi aj vďaka tomu sa sem mnoho turistov opäť vracia, aj keď z opačnej strany planéty. Bali je bezpečný ostrov a miestny ľudia sú veľmi priateľský a nápomocný. Ostrovčania na Bali však nie sú odkázaný len na turizmus, aj keď ten tvorí podstatnú časť príjmov, ale vďaka úrodnej pôde sa tu darí pestovaniu rôznych plodín ako aj chovu oviec a dobytka. V oblasti dažďových pralesov rastie tzv. papierový strom, z ktorého sa získava cenný éterický olej cajeput, ktorý má sviežu eukalyptovú vôňu a je prospešný na pokožku. Na miestnych kávových plantážach pestujú kávu tradičným systémom hospodárenia, vďaka čomu produkujú veľmi kvalitnú kávu Arabica a Robusta.

Bali sa nachádza na západe súostrovia Malé Sundy v Indonézii. Leží 3 kilometre od ostrova Jáva a je to naozaj rôznorodý ostrov s nádhernými bielymi piesočnými plážami, vulkánmi i ryžovými políčkami. Je to malý ostrov, ktorý sa dá autom obísť za jeden deň a je neskutočne nádherný. Turizmus je sústredený najmä na južnom pobreží, v mestách Kuta a Sanur. Vo vnútrozemskom meste Ubud a na pláži Padang-Padang sa v auguste 2010 nakrúcal film Jedz, Modli sa a Miluj s herečkou Juliou Roberts v hlavnej úlohe. Okolo ostrova sú koralové útesy, ktoré pre potápačov ponúkajú nezabudnuteľný pohľad na podmorskú krásu. Zvláštnosťou sú pláže, ktoré sú na juhu z bieleho piesku, ale na severe a západe sú tvorené čiernym pieskom. Pri meste Padangbai na juhovýchode nájdete obidva druhy pláží. Najväčšie mesto ostrova je Denpasar s populáciou okolo 300 tisíc obyvateľov, druhé najväčšie mesto je Singaraja na severe so stálymi približne 100 tisíc obyvateľmi.

Na Bali môžete len tak polihovať na pláži, meditovať, vyjsť na aktívnu sopku alebo zájsť pozrieť na krásne historické a prírodné pamiatky. Na Bali sú 4 sopky: Agung, Batur (1 717 m n. m.), Bratan (2 276 m n. m.) a Merbuk (1 386 m n. m.), z toho prvé dve sú stále aktívne čo ale nebráni odvážlivcom vo výstupe. Erupcia sopky Agung v roku 1963 má na svedomí tisíce životov a zdevastovanú východnú časť ostrova Bali. Odvtedy nedošlo k erupcii a dnes mnoho turistov vychádza bez obáv až k vrcholu tejto sopky. Nočný život na Bali začína až po polnoci a často sa divíte, kde sa berie toľko ľudí okolo jednej nad ránom aj keď bol celý večer kľudný. Na diskotékach stretnete nielen rôznych cestovateľov, ale aj tzv. ‚kupu kupu malam‘ ľahké dievky pripravené splniť tajné želania turistov. Mnoho snúbencov prichádza na Bali, aby si tu splnili svoj sen – svadbu snov. Svadba na Bali môže byť realitou a miestne agentúry vám radi vystroja svadbu podľa vašich želaní. Bali je raj pre surferov a potápačov, ale je tu aj množstvo iných možností aktívnej dovolenky, ktorá vďaka veľmi lacnému ubytovaniu a jedlu nemusí vyjsť veľmi draho, najmä ak nájdete výhodnú letenku.

Odporúčame ďalší zaujímavý článok o ostrove Bali.

Základné informácie o Bali

Počet obyvateľov3 891 428 (2010)
Rozloha5650 km2
Najvyšší vrchaktívna sopka Agung (3 031 m n. m.)
Hlavné mestoDenpasar
Dĺžka pobrežia460 km
Doba letu z Bratislavycca 20 hod

Zaujímavosti o ostrove Bali

  • Vyše 80% populácie sú hinduisti, tak nebuďte prekvapení ak počas návštevy Bali uvidíte veľa ceremónií, festivalov či iných náboženských aktivít
  • Bali je jeden zo 17 508 ostrovov, ktoré tvoria Indonéziu
  • Je tu viac chrámov ako domov
  • Na ostrove je 6 sopiek a leži na dvoch tektonických platniach
  • Kúpele a wellness je tu všade, masáže tu nájdete už od 3€

Počasie na Bali

Bali počasie

Na Bali je stále teplo okolo 30°C po celý rok s vysokou vlhkosťou vzduchu. Neodporúčame cestovať na Bali cez obdobie dažďov, ktoré trvá od októbra do marca, kedy sú tu silné tropické búrky každý deň. Najteplejšie je na východe ostrova, naopak sever je chladnejší a vlhkejší. V letných mesiacoch je na pobreží veľmi teplo, avšak ochladí vás príjemný morský vánok. More pri Bali je celoročne veľmi teplé.

Pamiatky a zaujímavé miesta na Bali

Opičí les Sangeh

opici les
www.flickr.com | Michael Mahlberg

Zajímavé miesto na severe dedinky Sangeh, 21 km od mesta Denpasar obývané tromi skupinkami spolu okolo 600 roztomilých priateľských opičiek. Rastie tu les zo stromov muškátového orecha na ploche približne 10 hektárov. Zaujímavosťou je, že muškátové orechy nerastú nikde inde na Bali. Jednotlivé skupinky opíc žijú v strede, na východe a na západe lesa. Nachádza sa hneď vedľa cesty a je hojne navštevované turistami. Je tu postavený veľmi zaujímavý chrám. Do Opičieho lesa sa dostanete z Denpasaru po kvalitnej ceste.

Vstup je sem možný od 7:30 do 18:00 hod.

Čo je v Opičom lese Sangeh:

  • parkovisko
  • obchod so suvenírmi
  • stánky s občerstvením
  • zmenáreň
  • chrám

Chrám Batukaru (Pura Batukaru)

Batukaru
www.flickr.com | Christ06

Chrám Batukaru sa nachádza v západnej časti ostrova priamo na úpätí hory Batukaru, niečo vyše hodiny jazdy z letiska v meste Denpasar. Nazýva sa tiež Záhradný chrám a táto prezývka je zaslúžená, lebo všade okolo sú povysádzané ibišky a iné kvety a hlavne hneď za chrámom sa týči hustý les. Je to jeden z najväčších hinduistických chrámov na Bali. Vstup do chrámu je povolený len po dodržaní určitých pravidiel, ktoré sú vyvesené pri vchode do chrámu. Zaujímavý je zákaz vstupu menštrujúcim a tehotným ženám, matkám s novorodeniatkami a ľuďom, ktorým nedávno zomrel príbuzný. Je postavený v tichej oblasti ďaleko od civilizácie a je to ideálne miesto na modlenie a odpočinok mysle. Niektoré budovy chrámu sú rozptýlené po lese. Kúsok od chrámu je veľký rybník štvorcového tvaru s posvätnou vodou uprostred ktorého je ostrovček so svätyňou, do ktorej majú povolený vstup len kňazi.

Ryžové terasy pri Jatiluwih

Ryžové terasy pri Jatiluwih na ostrove Bali

Obľúbené turistické miesto, kde miestny obyvatelia pestujú ryžu na úpätí svahu. Ryžové terasy sa rozprestierajú od svahu hory až po pobrežie. Pre našinca je to úžasný pohľad, ktorý si nenechá ujsť azda žiaden turista. Na mieste ryžových terás je celkom chladno, čo je spôsobené nadmorskou výškou 700 metrov. Keďže sú ryžové terasy veľmi obľúbené medzi turistami, je tu vybudované parkovisko, toalety a reštaurácie s pekným výhľadom.

Teplý prameň v Tabanan

Toto super miesto sa nachádza 15 minút jazdy od mesta Tabanan, blízko Chrámu Batukaru a dedinky Penatahan. Je to unikátne miesto, kde je postavený hotel, reštaurácia a malé kúpele a chodia sa sem kúpať turisti ale aj miestny obyvatelia. Je to miesto na brehu rieky, kde je úžasne teplá voda. Každý si tu dokonale zrelaxuje telo i dušu. Od letiska je miesto vzdialené 1,5 hodiny jazdy smerom na mesto Tabanan a Chrám Batukaru.

Mapa pamiatok a zaujímavých miest na Bali

Pridaj komentár