Rilský kláštor

Rila

Najväčší kláštor v Bulharsku je na zozname UNESCO od roku 1983. Je to jeden zo symbolov Bulharska a jedna z najviac navštevovaných pamiatok, ktorú navštívia stotisíce ľudí ročne. Nachádza sa v pohorí Rila vo výške 1147 m. n.m., 120 km juhozápadne od mesta Sofia a 20 km od mesta Rila. Aj keď je kláštor postavený mimo civilizácie, vedie sem cesta a jazdí autobusová doprava. Kláštor má takmer 300 miestností a celý komplex pokrýva plochu 8800 m2. Kláštor bol postavený v 10-tom storočí a za zakladateľa sa považuje pustovník Svätý Ivan Rilský, ktorý je tu pochovaný. V kláštore je knižnica s bohatou zbierkou vzácnych kníh, 250 rukopisov, životopisy svätých a evanjeliá. V múzeu kláštora sú rôzne zaujímavé artefakty, medzi najzaujímavejšie patrí kríž z lipového dreva, ktorý vyrezal mních Rafail (výroba kríža mu trvala 12 rokov kým oslepol). Tento kríž je vytvorený z jedného kusa dreva, má rozmery 81 x 43 cm a je na ňom 104 výjavov z Biblie a 650 samostatných postáv. Kríž bol dokončený v roku 1802.

Madarský jazdec

Madarský jazdec
www.flickr.com | Klearchos Kapoutsis

Madarský jazdec je reliéf vytesaný do skaly blízko dedinky Madara, 18 km od mesta Shumen a 10 km od historického mesta Pliska. Skaly pri dedinke sa týčia do výšky niekoľko stoviek metrov a reliéf Madarský jazdec je vytesaný vo výške 23 metrov nad zemou.

Reliéf bol vytesaný okolo roku 710 počas prvých rokov formovania Bulharského štátu. Je to jediný reliéf svojho druhu v Európe a zatiaľ sa na území Európy neobjavilo nič podobné. Reliéf zobrazuje jazdca na koni, ktorý kopijou prepichuje leva. Za jazdcom je zobrazený bežiaci pes. Jazdec má výšku 2,5 metra a dĺžku 3 metre. V roku 1979 bol Madarský jazdec zapísaný do zoznamu UNESCO. Reliéf jazdca sa zachoval vo svojej autentickej podobe tak, ako bol vytesaný.

Video Madarského jazdca

Bojanský chrám

Bojansky chram
www.flickr.com | khawkins33

Bojanský chrám (Bojanský kostol) sa nachádza na okraji hlavného mesta Bulharska na úpätí pohoria Vitosha. Chrám pochádza z obdobia prelomu 10. a 11. storočia a je to jedna z najzachovalejších stredovekých pamiatok východnej Európy. Vnútri chrámu sa nachádzajú zachovalé fresky nevyčísliteľnej hodnoty. Fresky zobrazujú Ježiša Krista, Pannu Máriu, Bulharských kráľov a svätcov. V roku 1979 bol tento chrám zapísaný do zoznamu UNESCO. Kostol a múzeum pri ňom sú pre verejnosť otvorený počas celého roka. Chodí sem verejná doprava: autobusy číslo: 64, 107 a minibus č. 21.

Otváracie hodiny
01.04. – 31.10.9:30 – 17:30 hod.
01.11. – 31.03.9:00 – 17:00 hod.

Skalné kostoly v Ivanove

Skalne kostoly v Ivanove
www.flickr.com | Klearchos Kapoutsis

Ďalší Bulharský unikát, veľmi navštevované skalné kostoly sa nachádzajú pri dedinke Ivanovo v Národnom parku Rusenski Lom, 22 km od mesta Ruse. Je to komplex niekoľkých kostolov, obytných miestností a kaplniek vytesaných priamo do skalného masívu. Prvý kostol vytesali pustovníci v 12-tom storočí a mnísi tu bývali až do 17. storočia. Vnútri kostolov sú vzácne fresky. Najzaujímavejší je chrám Svätej Márie, v ktorom sú fresky veľmi zachovalé a známe na celom svete. Komplex je zapísaný do zoznamu UNESCO.

Otváracie hodiny
01.04.-30.11.9:00 – 18:00 hod.
01.12.-31.03.zatvorené (vstup iba na požiadanie)
Vstupné
dospelý4 BGN (2,04€)
študenti, dôchodci1 BGN (0,51€)
skupiny 6 a viac ľudí3 BGN (1,53€) / osoba

Thrácka hrobka v Kazanlaku

Thrácka hrobka v Kazanlaku
www.flickr.com | Klearchos Kapoutsis

Táto vzácna hrobka zapísaná na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO pochádza zo 4. storočia pred n.l.. Hrobka je postavená z tehál v parku v meste Kazanlak. Maľby v interiéry hrobky sú jedny z najzachovalejších z obdobia helenizmu. Pre turistov bola v blízkosti pôvodnej hrobky postavená verná replika, ktorá je pre návštevníkov otvorená celoročne. Navštíviť sa dá aj originál, ale len na veľmi krátky čas a po splnení určitých požiadaviek.

Thrácka hrobka pri Sveshtari (Sveštarská hrobka)

hrobka Sveshtari
www.flickr.com | KLMircea

Ďalšia bulharská pamiatka na zozname UNESCO sa nachádza 8 km severozápadne od mesta Isperih a v tesnej blízkosti mesta Sveshtari (Sveštari). Hrobka pochádza z 3. storočia pred n.l. a bola objavená v roku 1982. Vnútri hrobky sú na stenách nádherné kamenné reliéfy zobrazujúce 10 ženských postáv so zdvihnutými rukami. Hrobka je postavená vnútri malého kopca a na jej návštevu stačí pol hodina.

Národný park Pirin

Pirin Bulharsko

 Národný park Pirin sa nachádza v pohorí Pirin na juhozápade Bulharska. Park zaberá rozlohu 400 km2 a od roku 1983 je zapísaný na zozname UNESCO. V parku je nádherná príroda, ľadovcové jazerá a borovicové lesy. V parku sa nachádzajú dve prírodné rezervácie Bayuvi Dupki-Dzhindzhiritsa a Ulen. Bohatá fauna a flóra pozostáva z vyše 1300 druhov rastlín, 2000 druhov bezstavovcov, 200 druhov stavovcov a takmer 160 druhov vtákov. Nachádza sa tu najstarší strom v Bulharsku, ktorý má vyše 1300 rokov. Park je popretkávaný mnohými turistickými chodníčkami.

Mapa pamiatok a zaujímavých miest v Bulharsku

Pridaj komentár