Hlavné a najväčšie mesto Bulharskej republiky, Sofia, sa nachádza v západnej časti krajiny na strategickej križovatke ciest. Neďaleko sú hranice so Srbskom. Ide o jedno z najvyššie položených hlavných miest Európy. Z juhu stojí na úpätí vrchu Vitoša a jeho blízkosťou prechádza aj pohorie Veľký Balkán. Priemerná nadmorská výška mesta je 550 m n. m. Ľudia Sofiu obývali tisícky rokov pred naším letopočtom a dnes v nej žije približne šestina bulharského obyvateľstva. Sídlia tu hlavné bulharské univerzity, politické a kultúrne inštitúcie, ako aj centrum bulharskej ortodoxnej cirkvi.

Našinec, smerujúci lietadlom k moru, si pravdepodobne neurobí výlet na prehliadku Sofie, pretože mesto leží od mora stovky kilometrov. Ak by ste však išli k Čiernemu alebo Egejskému moru po ceste, jednodňová návšteva Sofie môže byť zaujímavým obohatením dovolenky. Sofia patrí k najstarším mestám Európy. V minulosti vystriedala Sofia mená ako Serdica, Serdonpolis či Sredez. Hlavným mestom je od roku 1878, kedy sa Bulharsko s ruskou pomocou oslobodilo od Osmanskej ríše, teda dnešného Turecka. 

V Sofii je množstvo lacných hotelov

Mesto Sofia má vyše 1,2 milióna obyvateľov. V Sofii, tak ako v každom veľkom meste je veľký výber ubytovania. Lacnejšie hotely a penzióny sa nachádzajú v okolí bulváru Maria Luisa a pri Levom moste na pol ceste medzi autobusovou stanicou a centrom mesta. Oproti cez magistrálu je niekoľko lacných hotelov, ktoré však nevyzerajú príliš lákavo. Drahšie hotely sú v okolí bulváru Vitoša v centre mesta.

Ubytovanie v Sofii

Dňa 17. septembra sa oslavuje každoročne sviatok na počesť patrónky mesta Sofie, matky viery, nádeje a lásky. Mesto je pritom pre turistu o poznanie lacnejšie v porovnaní s inými hlavnými mestami európskych štátov a hovorí sa o ňom, že rastie, avšak nikdy nestarne. Veľká väčšina pamiatok Sofie je navyše sústredená v centre mesta, kde sa historické pamätihodnosti prekrývajú s modernejšími architektonickými kúskami. Tu tak pohodlne môžete prejsť a navštíviť Katedrálu svätého Alexandra Nevského, Kostol sv. Mikuláša, tunajšie múzeá a ďalšie pamiatky a štátne budovy rozložené okolo buleváru Tsar Osloboditel. Katedrála svätého Alexandra Nevského bola postavená na počesť ruských vojakov, ktorí v roku 1878 oslobodili mesto Sofia oslobodili spod tureckej nadvlády. Táto katedrála má pozlátené kupoly a zlato na pozlátenie vraj venovalo mestu Rusko.

Parky, múzeá, pamiatky aj možnosť nákupov

V prípade dlhšej návštevy Sofie sa neváhajte vybrať ani do parku Vitoša a k Bojanovskému kostolu, pamiatke zapísanej na Zozname svetového dedičstva UNESCO. V meste je množstvo väčších aj menších parkov so zeleňou, lavičkami a chodníčkami. Národný park Vitoša je najstarší národný park na Balkáne. Pokiaľ zatúžite po nákupoch, stačí sa vydať na ulicu Vitosha Boulevard. Táto ulica je krajším ekvivalentom našej Obchodnej ulice v Bratislave s množstvom obchodov, lavičiek a kvetináčov s farebnými kvetmi. V centre Sofie je aj jediná mešita Banja Baši (Баня Баши) z roku 1576 a kúsok od nej je prezidentský palác, parlament, hotel Sheraton a stanica metra.

Oproti prezidentskému palácu je národné archeologické múzeum so zaujímavým interiérom s vysokými klenutými oblúkmi. Hneď vedľa múzea je národná banka Bulharska a za ňou je park Gradská Gradina (najstarší park v meste) a v ňom bulharské národné divadlo (divadlo Ivana Vazova). Najkrajšie maliarske diela sú vystavené v Národnej galérii umenia, ktorá sa spolu s Národným etnografickým múzeom nachádza v bývalom kráľovskom paláci.

Základné informácie o meste Sofia

Počet obyvateľov1 286 383 (2015)
Vzdialenosť od Bratislavy960 km

Čo je v meste Sofia:

 • hotely, apartmány, penzióny
 • prístav, letisko, metro
 • reštaurácie, kaviarne, bary, diskotéky
 • obchody, trhoviská
 • divadlá, koncertné haly, múzeá
 • chrám Svätého Alexandra Nevského (Sveti Aleksander Nevski)
 • kostoly, katedrála Svätej Sofie
 • jedna z najväčších synagóg na Balkáne
 • mešita Banja Baši
 • množstvo parkov plných zelene (Borisova gradina, Zaimov park, Národný park Vitoša)
 • obchodná ulica Vitosha Boulevard

Zaujímavosti o meste Sofia

 • Sofia je jedno z najstarších hlavných miest na svete a je obývaná približne od 8. tisícročia pred naším letopočtom.
 • V meste Sofia a v okolí je vyše 30 prameňov s horúcou minerálnou vodou.
 • Sofia mala v histórii niekoľko pomenovaní napríklad Serdica, Triadice, Sredets. Jej dnešné meno je po bazilike sv. Sofie
 • Chodníky v centre mesta pozostávajú zväčša zo žltých tehál vyrobených pred vyše storočím neďaleko Budapešti.
 • Sofia sa nachádza v seizmickej zóne a je tu množstvo zemetrasení. Väčšina z nich sú menšie zemetrasenia, ale bolo tu už mnoho silných zemetrasení s ničivými následkami.
 • Keďže je Sofia jedno z najvyššie položených miest na Zemi, po mestách Andorra la Vella (1 023 m n. m.), San Maríno (749 m n. m.), Madrid (667 m n. m.) a Priština (652 m n. m.), je to mnoho možností na lyžovanie a turistiku v horách.
 • Sofia bola hlavným mestom Osmanskej ríše a sídlila tu celá administratíva a armáda Osmanskej ríše.

Počasie v Sofii

SOFIA Predpoveď počasia

Pamiatky v Sofii

Katedrála svätého Alexandra Nevského

Katedrála svätého Alexandra Nevského Sofia

Najznámejší symbol Sofie je súčasne najväčšou ortodoxnou katedrálou na Balkánskom polostrove. Vybudovaná bola v rokoch 1882-1992 na počesť ruských hrdinov padlých vo vojne za oslobodenie Bulharska od Osmanskej ríše. Práve preto nesie meno ruského svätca. Zastrešujú ju kupoly rôznej veľkosti a na rôznej úrovni, všetky zelenkavej farby s výnimkou tej najväčšej, ktorá sa nad katedrálou čnie v žiarivých odtieňoch zlatej. Ani interiér katedrály svojou výzdobou nijako nezaostáva za exteriérom. Či už zameriate svoju pozornosť na mramorovú podlahu, benátske mozaiky, cársky trón alebo zdobenie stien z každej strany. Katedrála stráži vo svojich útrobách kryptu s významnými ukážkami bulharského stredovekého umenia, ktorú si je možné pozrieť za dodatočný poplatok.

Nakoľko Katedrála svätého Alexandra Nevského leží priamo v centre námestia je veľmi fotogenická a z každého rohu námestia sa vám na ňu poskytuje trochu iný uhol pohľadu. Hneď pri katedrále funguje aj populárny trh starožitností, kde si môžete zadovážiť z vašich potulkách po Sofii originálny suvenír. Natrafíte tu napríklad na práce maliarov a sochárov, ale aj prilby a čapice, ktoré mali prináležať členom bulharských a sovietskych vojsk bojujúcich v druhej svetovej vojne. Tú pripomínajú aj rozličné odznaky a dobové dokumenty, hoci ich autenticitu len ťažko zaručiť.

Kostol svätého Mikuláša

Ďalším kostolom bulharského ortodoxného kresťanstva, ktorý v Sofii stojí za vašu pozornosť je Kostol svätého Mikuláša. Bol postavený v rokoch 1912-1914 predovšetkým pre ruskú komunitu žijúcu v meste. Má preto mnoho spoločného s ruskou architektúrou a skladá sa z piatich kupol zlatej farby, na ktoré je najkrajší pohľad v dni keď svieti silnejšie slnko. Dajte si však pozor, aby vás silný odraz z nich na chvíľu neoslepil. V tomto kostole odpočíva biskup, ktorého Bulhari uctievajú ako svätca. Pri svojej návšteve zvyknú domáci často napísať svoje modlitby a želania na útržok papiera, ktorý potom položia k pilierom biskupskej hrobky a veria, že sa naplnia.

Múzeá Sofie

Za najzaujímavejšie múzeá Sofie môžeme považovať dva, ktoré v súčasnosti okupujú priestor niekdajšieho kráľovského sídla na Námestí princa Alexandra I. Prvým je Národné umelecké múzeum, ktoré vás zasvätí do najmenších podrobností diel bulharských maliarov tvoriacich od stredoveku až do dnes. Druhým je Etnografické múzeum, kde sa ponoríte do tajomného sveta plného legiend a povestí bulharského folklóru.

Bulevár Tsar Osloboditel

Táto historická ulica poskytuje v Sofii dobrú možnosť prechádzky spojenú so spoznávaním ďalších významných častí mesta. Prejdete po nej napríklad okolo Sofijskej univerzity, rotundy z červených tehál menom Sveti Georgi, Národnej galérie aj sídiel parlamentu a prezidenta. Pred prezidentským palácom je vyhľadávaným divadlom výmena prezidentských stráží v určených časových intervaloch. Všimnite si tiežkatedrálu Sveta Nedelya, ktorá bola až do stavby Katedrály Alexandra Nevského najvýznamnejšou v Sofii. Ulicu zakončuje námestie Plaza Nezavisimost, ktoré bolo postavené na ruinách, čo tu zanechala trácka a neskôr rímska civilizácia. Námestiu dominuje socha svätej Sofie, patrónky mesta, ktorá je vysoká 24 metrov. Postavená je z bronzu a mede spolu so symbolmi múdrosti a slávy.

Plaza Nezavisimost, ktoré bolo postavené na ruinách, čo tu zanechala trácka a neskôr rímska civilizácia. Námestiu dominuje socha svätej Sofie, patrónky mesta, ktorá je vysoká 24 metrov. Postavená je z bronzu a mede spolu so symbolmi múdrosti a slávy.

Bojanovský kostol

Ako bolo spomenuté, väčšina pamätihodností je v Sofii sústredených v centre. Výnimkou je však Bojanovský kostol v odhľahlejšej štvrti, ku ktorému sa ale určite oplatí vypraviť z mesta autobusom alebo taxíkom. Tento ortodoxný kostol nazývaný tiež Kostol sv. Mikuláša a Pantaleimona je datovaný do 10. storočia a v roku 1979 bol zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva ľudstva UNESCO. Obklopuje ho príjemná záhrada plná stromov vrátane vysokánskych sekvojí, ktoré do Bulharska priniesol posledný monarcha zo svojej cesty po USA. Bojanovský kostol stráži vo svojich útrobách nádherné fresky, ktoré predstavujú vrchol stredovekého umenia juhovýchodnej Európy. Zachovali sa až do dnešných dní vo výnimočne dobrom stave. Fresky ukazujú desiatky scén z náboženského života a mnohé postavy bulharských dejín

Národný park Vitoša

Sofia má čo ponúknuť nielen priaznivcom umenia, kultúry a histórie, ale aj milovníkom prírody. Najlepším dôkazom toho je Národný park Vitoša, rozkladajúci sa na rovnomennom vrcholci vo vzdialenosti zopár kilometrov od bulharského hlavného mesta. Majestátnymi lesmi parku pretekajú viaceré rieky, potôčiky a pramene a môžete ho prejsť po jednom z početných turisticky značených chodníkov. Popri tom natrafíte aj na viaceré malebné opátstva, ktoré akoby boli na hore ukryté pred svetom. Do národného parku Vitoša sa najjednoduchším spôsobom dostanete električkou, ktorá vás nechá na úpätí hory z centra Sofie.

Ubytovanie Sofia

Booking.com

Pridaj komentár