Makarská riviéra je časť dalmátskeho pobrežia Jadranského mora pri pohorí v srdci Dalmácie a ťahá sa od mesta Brela až po dedinku Gradac. Makarská riviéra je známa slnečným podnebím a dlhými kamienkovými plážami. Má dĺžku približne 60 km a šírku pár kilometrov. Makarska je mesto, od ktorého je prevzaté pomenovanie turistického strediska. Makarska je najznámejšia turistická destinácia v Chorvátsku vhodná pre všetky vekové kategórie. Je tu mnoho aktivít pre rodiny s deťmi, zábava a vodné športy i pestrý nočný život. Ponuka výborného jedla a pitia je pestrá ako i možnosti ubytovania.

Najznámejšie dovolenkové strediská na Makarskej riviére sú Brela, Baška Voda, Makarska, Tučepi, Podgora, Zaostrog, Podaca a Gradac. Makarská riviéra je tiež výborné miesto pre začiatok výletov do okolia. Urobte si výlet do nádherného mesta Split, či Dubrovník alebo do najznámejšieho pútnického miesta v Európe – Medugorje (Medžugorie).

Základné informácie:

Počet obyvateľovpribližne 14 000
Rozloha28 km2
Najvyšší vrchhora sv. Jure (1762 m n.m.)
Dĺžka pobrežia65 km
Doba letu z Bratislavycca 2 hod a 15 min

Čo je na Makarskej riviére:

Gastronómia na Makarskej riviére

Makarská riviéra je známa pre sladkosti. Najmä pre dva druhy, mandľový koláč Makarana s likérom Maraskino (známy ako Dalmátsky čerešňový likér). Ďalšou pochúťkou sú Makarské ravioli – koláč z cesta s orechovou náplňou. Ďaľšie jedlá sú typické Dalmátske jedlá. Známa je Dalmátska pašticada, čo je hovädzie mäso plnené slaninou a cesnakom pripravené na červenom víne. Tiež sú výborné miestne rybie špeciality ako aj prosciutto pizza s olivami.

Zaujímavosti o Makarskej riviéra

 • Na polostrove sv. Petra na južnom okraji mesta Makarska sa nachádza jaskyňa a zrúcanina kostolíka
 • Malakologické múzeum (Malakološki muzej) vo františkánskom kláštore je veľmi zaujímavé múzeum s najväčšou zbierkou mušlí na svete. Je tu vyše 3000 mušlí rôznych farieb a tvarov. Mušle sú nielen z Jadranského mora, ale aj z tropických a subtropických morí celého sveta.
 • V pohorí Biakovo sa nachádza krásna botanická záhrada s rôznymi druhmi rastlín, motýľov. Je tu tiež mnoho turistických i cyklistických chodníčkov

Počasie na Makarskej riviére

Makarska sa nachádza pod vysokým pohorím Biokovo, ktoré ju chráni pre vetrami z pevniny. Vďaka tomu tu rastie bujná vegetácia, sú tu mierne zimy a veľmi dlhé letá. Na Makarskej je priemerná letná teplota vzduchu okolo 20°C. Denné teploty sú v lete ešte omnoho vyššie. Dážď tu je obvyklý, ale v letných mesiacoch vám určite nepokazí dovolenku. More je v lete vyhriate na priemerných 20°C.

Turistické oblasti na Makarskej riviére

Brela

Najsevernejšie položené letovisko a jedna z najvyhľadávanejších destinácií na Makarskej. Pôvodne bola obec Brela osada rybárov, ktorý bývali vo vyššie položených obciach a zostávali tu na pobreží. Keďže Brela leží na svahu pohoria Biokovo, je to dosť kopcovité letovisko. Veľa apartmánov je vyššie položených, čiže za kúpaním budete chodiť po schodoch. Pláže sú tu kamienkové avšak naozaj čisté a krásne. Niektoré z nich získali Modrú vlajku (pláže Stomarica, Berulia a Punta Rata). Pre zamilovaných je dobré vedieť, že Brela je pokojné stredisko s množstvom opustených zátok vhodných na romantické kúpanie. Zaujímavosťou je, že nové hoteli je tu zakázané stavať, čím sa zabráni preplneným plážam a návalu turistov. V lete sa tu pravidelne konajú koncerty ľudovej hudby a rôzne akcie, nudiť sa určite nebudete. Je tu veľa turistických chodníkov, možností športového vyžitia, rôzne atrakcie pre deti i nočný život.

Čo je v dedine:

 • hotely a apartmány
 • ubytovanie v súkromí
 • turistické chodníčky
 • reštaurácie, bary
 • možnosti športu

Baška Voda

Baška voda je turisticky obľúbené a známe stredisko strednej Dalmácie. Nachádza sa 50 km od Splitu. Je to pomerne živé stredisko so širokými plážami, ktoré pozvoľne zostupujú do mora. Večer sa môžete vytancovať na diskotéke na pláži a počas celej sezóny sa konajú rôzne kultúrne podujatia na promenáde pri mori. Ak hľadáte ubytovanie na hoteli, nie je tu veľa možností, lebo sú tu len tri hoteli a nevyzerá, že by sa tu výstavba rozširovala. Ale je tu veľa možností na ubytovanie v súkromí či v početných apartmánoch. Miestny ľudia sú naozaj pohostinný a urobia všetko pre blaho svojich hostí. Slnko tu svieti 2700 hodín ročne, čím sa Baška Voda zaradila medzi najslnečnejšie oblasti severného Stredomoria. Baška Voda má dlhú náboženskú tradíciu a hovorí sa o nej ako o Malom Vatikáne. Je tu 5 kostolov (kostol Sv. Roka, kostol Všetkých Svätých, kostol Sv. Mikuláša, kostol Nanebovzatia Panny Márie a kostol Sv. Lovru).

Čo je v meste:

 • hotely
 • apartmány a dovolenkové domy
 • kemping
 • reštaurácie, bary, diskotéky
 • kostoly

Makarska

Makarska Chorvatsko

Makarska je prístavné a turistické mesto v srdci Makarskej riviéry. Je to rušné mesto s obrovským náporom turistov počas letnej sezóny. Dominantou mesta je barokový kostol svätého Marka z roku 1776 stojaci na námestí Trg Kačićeva. Niekoľko metrov napravo od kostola sa nachádza budova panského sídla rodiny Ivaničevićov, z ktorých najznámejším predstaviteľov je tenista Goran Ivanišević. Na západ od kostola sa nachádza mestské múzeum v Palazzo Tonoli s exponátmi dejín mesta. Na Makarskej je aj kúpeľné stredisko Biokovka zamerané na liečbu chorôb dýchacích ciest, degeneratívnych ochorení a pohybového ústrojenstva. Dá sa tu skombinovať dovolenka s liečebnými programami. Pláže Makarskej sú kamienkovo-piesočné obklopené borovicovými lesmi. Dno sa na väčšine pláží zvažuje pozvoľne a dlhý kus je tu plytká voda. Rodiny s deťmi i neplavci sa nemusia báť hlbokého mora. Pláže sú však celkom úzke a samozrejme preplnené dovolenkármi. Čo sa týka zábavy, na Makarskej sú niekoľkokrát týždenne organizované rôzne koncerty, výstavy a zábavné večery.

Čo je v meste:

Tučepi

Známe stredisko sa nachádza iba 3 kilometre od mesta Makarska. V meste Tučepi žije celoročne približne 1700 obyvateľov, ktorých počet je každé leto niekoľkonásobne prekonaný počtom turistov. V Tučepi na dovolenkárov čaká 4 km dlhá kamienková pláž, pozdĺž ktorej vedie krásna promenáda a borovicový les. More je tu priezračne čisté a oplatí sa zobrať šnorchel a potápačské okuliare. Počas celého leta sa tu konajú kultúrne večery plné rôznorodej zábavy ako koncerty pod holým nebom, športové súťaže, festivaly či výstavy obrazov a umenia. Nájdete tu rozličné kaviarničky, reštaurácie a veľa možností na nákupy. Sú tu priaznivé podmienky pre liečenie horných dýchacích ciest. Tučepi je rušné stredisko s rozsiahlymi možnosťami ubytovania či už v hoteli alebo v súkromných domov miestnych ľudí. Odporúčame vyjsť autom na horu Sv. Jure (hodina cesty až na vrchol), odkiaľ sa naskýta jedinečný pohľad na okolité ostrovy a celú Makarskú riviéru. Vďaka dobrej polohe Tučepi máte možnosť na jednodňové výlety do okolia. Napríklad na ostrovy KorčulaHvar, Mljet či Brač, do krásneho Splitu či Dubrovníku. Nie veľmi ďaleko je aj známe pútnické miesto Medugorje.

Čo je v dedine:

 • hotely
 • apartmány a dovolenkové domy
 • reštaurácie, bary
 • hora Sv. Jure
 • obchody

Zaostrog

Malá dedinka s necelými 350 stálymi obyvateľmi. Nachádza sa 35 km od mesta Makarska. Prvá zmienka o Zaostrogu je z roku 1494, ale náznaky osídlenia siahajú do praveku. Je zameraná na rozvoj cestovného ruchu. Drvivá väčšina miestnych obyvateľov pracuje v hoteloch, reštauráciách a iných turistických oblastiach. V Zaostrogu je približne 750 miest pre dovolenkárov a ďalších 600 je za dedinkou v autokempe zvanom Viter. Pláž je dlhá 1,5 km a je tvorená drobnými kamienkami. Pozdĺž nej sa tiahnu voňavé vždyzelené borovice. Pocit z pobytu na pláži môže byť rozpačitý, lebo pláž je hneď pri dedinke a ťažko nájdete súkromie. Taktiež o tieň borovíc je veľký záujem a odporúčame si nájsť dobré miesto hneď zrána. Odporúčame si nájsť ubytovanie ďalej od centra a nebudete mať až taký problém nájsť miesto u vody. Za návštevu stojí františkánsky kláštor zo 14-teho storočia. V čase keď ho dostavali to bola jediná budova na pobreží. V kláštornej botanickej záhrade je okolo 250 rastlín z celého sveta a antická mozaika. Ďalšia najstaršia stavba je kostol svätej Barbory na miestnom cintoríne. Veľa dovolenkárov sa rado vracia do Zaostrogu kvôli neopakovateľnej atmosfére, čistým plážam a priehľadnému moru.

Čo je v dedine:

Gradac

Mestečko na juhu Makarskej riviéry, ktoré je veľmi obľúbené medzi slovenskými dovolenkármi. Leží na polceste medzi mestami Split a Dubrovník približne 40 km od mesta Makarska. Mesto je osídlené oddávna a je tu veľa pozostatkov budov z doby bronzovej, rímskej nadvlády a opevnenia proti Turkom. Pohorie nad mestom sa nazýva Rilić. Gradac je veľmi citeľne zamerané na turizmus, avšak na živobytie sa tu zarába aj rybolovom a pestovaním olív a hrozna. Takmer celé mesto bolo za 2. svetovej vojny vypálené. Pláže pri meste sú veľmi dlhé, dosť široké s pozvoľným vstupom do mora. Na pláž odporúčame zobrať vlastný slnečník, pretože tieňa tam nie je veľa. Dajú sa však prenajať lehátka so slnečníkom. S ubytovaním v meste nie je problém a aj keď prídete na vlastnú päsť, ubytovanie zoženiete. Turistov je tu v lete veľmi veľa, ale miesto na pláži nájdete vždy.

Čo je v meste:

 • hotely
 • apartmány a dovolenkové domy
 • reštaurácie
 • obchody
 • pláže
 • kostoly

Podgora

V srdci Makarskej riviéry necelých 10 km od mesta Makarska sa nachádza populárne turistické stredisko Podgora. Pôvodne maličká rybárska dedinka sa pre turistický ruch zmenila na rušné letovisko, kde na malej ploche je veľké množstvo rôznych ubytovacích zariadení. Turizmus sa tu začal v roku 1922, kedy bol postavený prvý hotel Praha. Najväčší rozmach turizmu začal v roku 1962 a dnes tu je všetko čo kúpania a zábavy chtivý turista potrebuje. Je to miesto veľmi vhodné pre rodiny s deťmi a pre mladých ľudí. Je tu množstvo obchodov, štýlových reštaurácií, barov, kaviarní a diskoték. Pre strávenie aktívnej dovolenky máte k dispozícii viacúčelové športoviská na volejbal, tenis, basketbal či bowling. Na mori vyskúšajte vodné lyže, windsurfing a potápanie za podmorskými krásami.

Čo je v dedine:

 • hotely
 • apartmány a dovolenkové domy
 • reštaurácie, bary, diskotéky
 • možnosti športu (tenis, bowling, windsurfing, vodné lyže)

Podaca

Maličká dedinka s niečo vyše 200 obyvateľmi pri ktorej je vybudované obľúbené turistické stredisko. Leží na juhu Makarskej riviéry 8 km od letoviska Gradac. Pôvodná dedinka Gornja Podaca sa nachádzala na úpätí vrchu Viter 1 km od pobrežia. V roku 1962 ju zničilo zemetrasenie a postupne sa pôvodný obyvatelia presunuli na pobrežie. V starej časti obce sa stále týči zrúcanina veže Kula, ktorá slúžila na ochranu pred Turkami. Pri letovisku Podaca sú dlhé kamienkové pláže.

Čo je v dedine:

 • hotel
 • apartmány a dovolenkové domy
 • kostol Sveti Ivan Krstitelj od Groblja
 • kostol Sveti Stjepan
 • zrúcanina veže

Mapa letovísk na Makarskej riviére

Pláže na Makarskej riviére

Donja Luka (Makarska)

Je to hlavná pláž Makarskej dlhá asi 1,5 km, bola ocenená modrou vlajkou. Rozprestiera sa od centra až k južnej časti pozdĺž najznámejších hotelov na Makarskej. Tvorí ju zmes okruhliakov a hrubého piesku a takmer po celej dĺžke je lemovaná borovicami. Vďaka pozvoľne klesajúcemu dnu je ideálna pre deti.

Južne za zátokou pláže Donja Luka nájdete rôzne menšie pláže. Za majákom Sveti Petar, keď pôjdete pár metrov cez borovicový les okolo hotela Osejava dostanete sa na pláž Nugal pod skalnatým útesom, ktorá je určená dovolenkárom, ktorí si zabudli plavky, alebo ktorí uprednostňujú kúpanie bez nich.

Čo je na pláži:

 • hotely, kempy
 • možnosti stanovania
 • slnečníky, lehátka
 • reštaurácie, bary, kaviarne
 • promenáda s obchodmi

Punta rata (Brela)

Jedna z najkrajších pláži na Jadrane i na celom svete je pláž Punta rata pri mestečku Brela. Je dlhá necelý 1 km, a skladá sa z krásnych pravidelných okruhliakov. V sezóne tu je hlava na hlave a medzi hlavných návštevníkov okrem nás a Čechov patria Nemci a odnedávna aj Rusi. Táto pláž získala v roku 1999 ako prvá pláž v Dalmácii Modrú vlajku.

V roku 2000 bola ocenená ako najupravenejšia pláž. V roku 2004 ju americký magazín Forbes vyhlásil za najkrajšiu pláž Európy a 6-tu najkrajšiu na svete. Pri pláži vyčnieva z mora veľká skala, ktorej sa hovorí ostrov lásky. Pláž odporúčame pre rodiny s deťmi i neplavcov.

Čo je na pláži:

 • WC
 • prezliekárne
 • slnečníky, lehátka
 • reštaurácie, bary
 • športové aktivity (vodné bicykle a skútre, volejbal, tenis)
 • modrá vlajka

Mapa pláží na Makarskej riviére

Ubytovanie Makarska riviéra

Booking.com

Pridaj komentár