Tangier leží v najsevernejšom cípe Maroka rovno oproti Gibraltáru a vďaka svojej blízkosti k Pyrenejskému polostrovu je tak častým cieľom výletov návštevníkov prichádzajúcich zo Španielska. Vďaka svojej polohe sa Tangier nazýva aj ako ‚Brána do Afriky‘. Mesto je situované na morskom pobreží v oblasti, kde sa Stredozemné more stretáva s Atlantickým oceánom a je hlavným mestom regiónu Tanger-Tetouan-Al Hoceima. Už od praveku prechádzali týmto územím mnohé kultúry a civilizácie vrátane Berberov a Feníčanov, vďaka čomu je história Tangeru a blízkeho okolia obzvlášť bohatá.

V 20. storočí si Tanger získal status medzinárodného mesta a začal priťahovať mnohých diplomatov, spisovateľov a maliarov z európskych a amerických krajín. V roku 1913 sa tu počas španielskej kolonizácie postavilo divadlo Gran Teatro Cervantes, ktoré bolo svojho času jedno z najvychytenejších v celej severnej Afrike. Dnes získava mesto veľkú časť svojich príjmov z rušného prístavu, rozvíja sa v ňom však aj turizmus, letecká doprava a podnikateľská sféra. Prosperuje tu textilný, chemický a hutnícky priemysel.

Medina – najzaujímavejšia časť mesta Tanger

Medzi najzaujímavejšie časti Tangeru patrí stará štvrť Medina vyznačujúca sa umeleckou atmosférou a prítomnosťou Veľkej mešity, Kostola nepoškrvneného počatia a ďalších zaujímavých stavieb. Vyberte sa aj do niekdajšieho sultánskeho paláca Kasbah prepojeného s múzeom odhaľujúcim početné tajomstvá marockej histórie. Na námestí v starom meste sú útulné kaviarničky s posedením aj na terase a s príjemnou obsluhou. Modernejším vzhľadom oplýva štvrť Ville Nouvelle a v neposlednom rade sa v Tangere možno túlať po plážach, navštíviť niektoré z miestnych múzeí alebo sa vydať do blízkych španielskych mestečiek v Maroku, Ceuta a Mellila. Za návštevu stojí aj mys Spartel, ktorý je najzápadnejším miestom Afriky. Nad Tangierom sa týči vyhliadka Terrasse des Paresseux, kde sú umiestnené starobylé delá a je odtiaľto krásny výhľad až na Gibraltar a pobrežie Španielska.

Poobedná siesta a večerné prechádzky

Keďže sú tu počas dňa vysoké teploty, väčšina obyvateľov má poobede siestu a rušnejšie tu je k večeru a v noci. Tým sa podobá skôr na mestá v Španielsku. Nočné prechádzky starým mestom sú veľmi romantické a tiež reštaurácie a kaviarne sú v noci dosť plné. Prechádzky mestom v noci však neodporúčame, pretože je tu zvýšené riziko prepadnutia. Ak idete v noci von do mesta, nikdy nechoďte sám, alebo vo dvojici, ale vo väčších skupinách.

Kino aj dobrá zmrzlina

Ak máte chuť pozrieť si najnovší marocký film, zájdite do kina Cinema Rif na námestí Grand Socco. Ulice Boulevard Pasteur a Mohammed V sa zbiehajú do promenády vedúcej od Place de France do Place Brahim Aroudani, kde po odbočení doľava prídete po jednom bloku k pláži. Tu predávajú vynikajúcu taliansku zmrzlinu v La Gelateria.

Základné informácie o meste Tangier

Počet obyvateľov947 952 (2014)
Vzdialenosť od Bratislavy3070 km

Čo je v meste Tangier:

  • ubytovanie Objednať ubytovanie
  • letisko, prístav
  • autobusová a železničná stanica
  • reštaurácie, bary, nočné kluby
  • obchodíky v starom meste, trhy
  • pevnosť (kasbah)
  • Old American Lagetion Muzeum (bývalá americká ambasáda)
  • múzeum národného umenia
  • námestie Grand Socco s trhmi a vystúpeniami umelcov
  • bývalý sultanov palác Dar el Makhzen
  • divadlo Gran Teatro Cervantes
  • mys Spartel
  • Herkulesova jaskyňa

Zaujímavosti mesta Tangier

  • Tangier je najstaršie mesto Maroka a bolo osídlené Feninčanmi už 1600 rokov pred n. l.
  • Po Casablanke je Tangier druhé najdôležitejšie industriálne centrum Maroka.
  • Približne štvrtina obyvateľov mesta komunikuje v berberskom jazyku.
  • Staré mesto (Medina) bolo prvým v Afrike, ktoré sa dostalo pod vplyv Európanov.

Počasie v meste Tangier

Tangier je horúce mesto s veľmi teplými letami s minimom daždivých dní počas leta. Tangier však má na Afriku prekvapivo veľké zrážky počas roka, čo je spôsobené blízkym Gibraltárom. Priemerná teplota počas roka je príjemných 17,9°C a ročne padne priemerne 750 mm zrážok. Najrušnejšie je tu v lete, kedy si teplo prichádza užiť najviac turistov. Pri hlavných pamiatkach sa tvoria zápchy, ale zasa je takmer isté, že vám dovolenku nepokazí dážď. V septembri je tu priemerná denná teplota 27°C. v novembri už teplota klesá na 20°C cez deň a 12°C v noci.

November býva najdaždivejším mesiacom a vtedy je dobré priniesť si sem nepremokavé oblečenie. Zima v meste je pokojná a počas nej sem zavíta najmenej turistov. Ak si chcete mesto prezrieť bez nutnosti čakania na prehliadky pamiatok, je zima dobrý čas na návštevu. Ani na jar sa však nebudete musieť tlačiť a teploty na jar stúpajú k 20-tim °C.

TANGER Predpoveď počasia

Pamiatky v meste Tangier

Medina

Tangier Maroko

Staré mesto Tangeru je priam labyrintom úzkych a zdanlivo nekonečných uličiek smerujúcich k útesom nad Atlantickým oceánom. Srdce Mediny je sústredené okolo námestia Petit Socco, v ktorom sa kedysi sústreďovali americkí beatnici ako Jack Kerouac, Allen Ginsberg či William Burroughs. Neďaleko námestia na ulici Rue Siaghine môžete vstúpiť do Kostola nepoškrvneného počatia. Tento kostol postavili Španieli v roku 1880. Prípdadne môžete dať prednosť spoznaniu Veľkej mešity. Kurióznou súčasťou Mediny je taktiež budova bývalého amerického konzulátu, ktorá disponuje expozíciou dokumentujúcou vzájomné vzťahy USA a Maroka. Americko-Marocké vzťahy sa ťahajú až do čias kedy Maroko ako jedna z prvých krajín sveta uznalo americkú nezávislosť. List, ktorý pri tejto príležitosti zaslal prezident George Washington sultánovi Mouilay Abdullahovi si môžete pozrieť priamo tu.

Kasbah

Aj bývalý sultánov palác objavíte v Medine, konkrétne v jej severnej časti. Po otvorení brány komplexu Kasbah sa ocitnete na priestrannom nádvorí, ktoré vás povedie k palácu Dar El-Makhzem. Tento palác začal vznikať v 17. storočí a každý sultán, ktorý ho obýval ho rozšíril a upravoval podľa vlastného vkusu a preferencií. Remeselnú zručnosť ľudí, ktorí sa na podobných stavbách podieľali možno obdivovať hlavne v stropoch vyrezávaných z dreva a mramorovom zdobení.

Hneď pri paláci sa nachádza Múzeum Kasbah, ktoré možno označiť za vstupenku do bohatej a pestrej marockej histórie. V starovekej sekcii natrafíte na početné predmety objavené na miestach archeologických nálezísk z čias Rímskej ríše, Volubilis a Lixus. Ďalšie časti múzea sa venujú prierezu marockého umenia, histórii samotného mesta Tanger a tiež predmetom z jemného hodvábu, maľovanej keramiky a ilustrovaných rukopisov.

Ville Nouvelle

Zatiaľčo Starým mestom je Medina, Tanger má aj moderné centrum, ktoré je sústredené okolo Nového mesta nazývaného vo francúzštine Ville Nouvelle. Vznik všetkých jeho stavieb je datovaný do 19. alebo 20. storočia. Z miestnej terasy Terrasse des Paresseux sa vám ponúka úžasný panoramatický náhľad na miestny prístav. Odtiaľto je možné vidieť aj Gibraltár a vzdialené španielske brehy.

Pri námestí Grand Socco sa Nové mesto prelína do Mediny a práve sem prichádzajú mnohí turisti aj miestni obyvatelia hlavne vo večerných hodinách, aby si tu vychutnali príjemnú romantickú prechádzku alebo si oddýchli a niečo zjedli v jednej z okolitých reštaurácií a kaviarní. Severnú časť námestia Grand Socco ohraničujú záhrady Mendoubia. V záhradách rastie veľké množstvo figovníkov a takzvaných dračích stromov pochádzajúcich pôvodne z Kanárskych ostrovov.

Pláž

Miestna oblasť pláží sa najväčšej popularite tešila v 60. rokoch, kedy priťahovala do Tangeru prichádzajúcich spisovateľov a iných umelcov. Aj v súčasnosti ale zostáva miestom, kde sa je možné venovať rozličným prímorským aktivitám, zahrať si plážové hry alebo sa len prechádzať po promenáde.

Múzeum súčasného umenia

Pokiaľ je umenie pre vás tým pravým orechovým, nevynechajte v Tangiere návštevu Múzea súčasného umenia. Toto múzeum je zamerané ako už jeho meno napovedá na ukážky moderného marockého umenia. Aj budova, v ktorej múzeum leží a ktorá je datovaná do 17. storočia je sama osebe zaujímavá a obklopujú ju krásne záhrady plné exotických rastlín.

Ubytovanie v meste Tanger

Booking.com

2 KOMENTÁRE

  1. I may need your help. I tried many ways but couldn’t solve it, but after reading your article, I think you have a way to help me. I’m looking forward for your reply. Thanks.

Pridaj komentár