V dnešných dňoch sa Grécko skloňuje vo všetkých pádoch, ale nie kvôli dovolenkovej sezóne, ale kvôli možnému bankrotu Grécka. Mnohí už majú zakúpené dovolenky v niektorej časti Grécka, ale posledné správy sú znepokojujúce. Krach Grécka je na spadnutie a azda nikto nevie čo sa stane v najbližších dňoch. Ak sa vám dovolenka v Grécku blíži, máme pre vás pár tipov ako ju stráviť bez zbytočných komplikácií.

euro grecko

Treba na dovolenku do Grécka hotovosť?

Jednoznačne odporúčame zobrať si do Grécka hotovosť v bankovkách menších nominálnych hodnôt (ideálne 5€, 10€ a 20 eurové bankovky). Rátajte s tým, že si celú dovolenku nebudete môcť vybrať peniaze z bankomatu ani platiť kartou. I keď to je dosť pesimistický scenár. Na dovolenku si zoberte toľko peňazí, aby ste mali na rôzne nepredvítateľné výdavky. Bankomatovú kartu si však zoberte tiež, ale treba rátať s tým, že platbu kartou vám môžu odmietnuť. Domáci Gréci majú limit na výber z bankomatu 60€, turistov sa zatiaľ toto obmedzenie netýka a môžu si vybrať koľko chcú. Banky v Grécku mali byť zavreté minimálne do 6. júla 2015, ale zrejme ich neotvoria dlhšiu dobu.

V najbližších dňoch je dobré sledovať situáciu a podľa nej sa prispôsobiť. To čo v Grécku platí dnes, zajtra už nemusí. Gréci sú si vedomí, že cestovný ruch im prináša značnú časť peňazí do rozpočtu, preto sa budú pravdepodobne čo najviac snažiť, aby dovolenkári nepocítili nepríjemnosti. Je možné, že počas dovolenky v Grécku si vôbec nič zvláštne nevšimnete a užijete si ju naplno.

Ak cestujete do Atén, môže vás potešiť správa, že v Aténach je až do 6. júla verejná doprava zadarmo. To sa týka metra, električiek, autobusov aj trolejbusov. Ušetríte teda nejakých 1,2€ za 70 minút jazdy.

Väčšina dovolenkárov si však zjavne ťažkú hlavu z gréckej krízy nerobí a v máji tohto roka sem prišlo viac turistov ako v máji minulého roka. Vďaka cestovnému ruchu získajú Gréci do rozpočtu ročne desiatky miliárd eur. Politici sa určite budú snažiť prilákať ľudí na dovolenky, preto si myslíme, že rušiť dovolenku v Grécku by bolo zbytočné. Zastupujúca ministerka gréckeho turizmu Elena Kountoura povedala, že aj napriek situácii v Grécku, budú turisti chránený a neovplyvní to ich dovolenku.

Ovplyvní dovolenku v Grécku výsledok referenda?

Nedeľné referendum nedopadlo pre Grécko a celú Európu priaznivo. Vyše 61% Grékov odmietlo podmienky veriteľov. Gréci nechcú úsporné opatrenia a rázne to vyjadrili. Po referende začali padať trhy a z funkcie odstúpil grécky minister financií Janis Varufakis. 20. júla má Grécko splatiť Európskej centrálnej banke dlhopisy v hodnote 3,6 miliardy eur. Analytici banky ING tvrdia, že pravdepodobnosť odchodu Grécka z eurozóny je po referende viac ako 50%. To by znamenalo, že Gréci začnú opäť používať drachmy. Teraz je však predčasné polemizovať o tom, či toto všetko môže ovplyvniť tohtoročnú dovolenku v Grécku. Treba stále sledovať situáciu.

Pridaj komentár