Fiji je skupina vulkanických ostrovov v Južnom Pacifickom oceáne, leží mimo civilizácie 4450 km juhozápadne od Honolulu a 1770 km severne od Nového Zélandu. Oplatí sa však prejsť takú diaľku, kvôli bielym pieskovým plážam, oblohe bez jediného mráčika a nádhernej podmorskej scenérii. Potápanie na Fidži je zážitok, ktorý budete chcieť opakovať stále. Fidži je známe najmä pre mäkké koraly a na každom ostrove zažijete niečo nové ako pod vodou tak i na súši.

Celé súostrovie pozostáva z vyše 330 ostrovov a ostrovčekov, z ktorých 110 je obývaných. Vyše 3/4 obyvateľstva žije na najväčšom ostrove Viti Levu. Na súostroví sú veľké zásoby pirodných zdrojov zahŕňajúcich zlato, meď, drevo a ryby. Vzhľadom na obrovskú vzdialenosť od Slovenska, sem cestuje len hŕsta Slovákov. Ak však chcete neobyčajnú dovolenku, Fidži vám ju isto ponúkne. Celoročne tu je teplé počasie. Na Fidži sa oplatí navštíviť botanická záhrada v meste Suva, pieskové duny Sigatoka a národný park Colo-I-Suva. Najobľúbenejším športom tu je potápanie za rôznofarebnými rybami a koralmi.

Základné informácie o Fidži

Počet obyvateľov890 050 (2011)
Rozloha18 274 km2
Najvyšší vrchTomanivi (1324 m)
Hlavné mestoSuva
Dĺžka pobrežia1129 km
Časový posun+11 hod
MenaFidži dolár – FJD (1 EUR = 2,47 FJD)

Zaujímavosti o Fidži

  • Fidži je súostrovie, ktoré sa skladá z viac ako 300 ostrovov a len niečo vyše 100 ostrovov je obývaných
  • Rugby tím z ostrovov Fidži je jeden z najlepších na svete
  • Do polovice 19-teho storočia bolo normálne a uznávané zjesť nepriateľských zajatcov. Vždy keď sa vyhlásila vojna, miestny ľudia brúsili nože a pripravovali sa na hostinu.
  • V roku 1867 prišiel do dedinky Nabutautau misionár Thomas Baker aj so siedmimi pomocníkmi šíriť kresťanstvo a po nedorozumení boli zjedený miestnymi. Baker je známy aj ako posledný človek zjedený na Fidži kanibalmi. Sekera, ktorou bol zabitý je vystavená v Nautautau a misionárova topánka je v múzeu v meste Suva.
  • V roku 1874 bolo Fidži kolonizované Britmi a pod Britskou nadvládou zostalo do roku 1970, kedy získalo nezávislosť.
  • Chodenie po ohni je populárna aktivita na Fidži a je používaná na zabavenie turistov.
  • Fidži leží na 180-tom Poludníku a je to jedno z prvých miest na Zemi, kde začína nový deň. Na ostrove Taveuni je miesto, kde môžte stáť jednou nohou v novom dni a jednou nohou v dni predtým.

Pláže na Fidži

Papageno

Papageno
www.flickr.com | Brian

Pláž a rezort Papageno sa nachádza na ostrove Kadavu. Pláž je ponechaná prírode, neupravená a o to krajšia. Pri pláži začína tropický prales a rastie tu množstvo paliem a zelene.

Pri pláži je vrak lode, ktorú si môžete prezrieť pod vodou so skúseným potápačom. Samotný ostrov Kadavu nie je takmer vôbec rozvinutý a nie sú tu žiadne asfaltové cesty. To len pomáha, aby príroda ukázala svoju plnú krásu. Máte tu možnosť vidieť papagáje či ochutnať čerstvé kokosové mlieko.

Čo je na pláži:

  • hotelový rezort

Pláže na ostrove Yasawa

Ostrov Yasawa je vlastne súostrovie asi 20-tich vulkanických ostrovov, s jedným najväčším ostrovom. Na tomto ostrove sa nachádzajú jedny z najkrajších pláží z Fiji.

Je tu nedotknutá príroda a málo turistov. Je tu množstvo úplne opustených, ale prekrásnych pláží, kde budete celý deň nerušení. Toto miesto odporúčame skôr pre tých, čo prišli za absolútnym relaxom.

Matamanoa

Matamanoa
www.flickr.com | Richard Thomas

V jazyku miestnych obyvateľov znamená slovo Matamanoa ’pastva pre oči’ a je to veľmi trefné pomenovanie tejto nádhernej pláže. Je to malá pláž s bielym pieskom, nie veľmi navštevovaná.

Leží na ostrove Matamanoa v rovnomennom rezorte približne 30 kilometrov západne od Medzinárodného letiska Nadi. Toto miesto je ideálne na oddych od bežných starostí a tyrkysovo zafarbené more vám dodá potrebnú energiu. Matamanoa má tvar podkovy a je obtočená okolo skaly vytvorenej vulkánom.

Čo je v blízkosti pláže:

Natadola

Natadola
www.flickr.com | James Dennes

Jedna z najkrajších svetových pláží sa nachádza na najväčšom ostrove Fiji. Býva tu často rozvlnené so spodnými prúdmi, vhodné na sufrovanie. Pri kúpaní či surfovaní buďte opatrní, lebo sa tu už zopár skúsených surferov zranilo.

More tu je veľmi teplé, blízko pri brehu sú nádherné koraly, ak teda radi šnorchlujete, bude sa vám tu páčiť. Miestny obyvatelia vás na pláži povozia za poplatok na koňoch.

Čo je na pláži:

Vatulele

Jeden z mnohých ostrovov Fiji, ostrovček Vatulele je známy nádhernými koralovými útesmi. Pre šnorchlovanie a potápanie je toto miesto ako stvorené.

Pláž je dlhá približne 1,2 km, pokrytá jemným bielym pieskom. Pri pláži sa rozprestiera luxusný rezort známy ako Vatulele Island Resort. Na svete je len veľmi málo miest, kde sa dajú prežiť medové týždne. Ak vám to dovolí rozpočet, neváhajte a vyberte sa sem.

Čo je na pláži:

  • hotelový rezort
  • reštaurácia

Pridaj komentár