Ak snívate o návšteve Japonska, pravdepodobne už máte o tejto krajine čo to naštudované a viete, že v tejto krajine je veľa vecí odlišných od tých na Slovensku. Napríklad si v Japonsku môžete nakúpiť potraviny v ktorúkoľvek dennú či nočnú hodinu vďaka nonstop potravinám, čo isto poteší nočné živly. Na druhej strane sa nedivte ak vám odoprú vstup do sauny ak máte na tele tetovanie. Je ešte veľa iných zvláštností v Japonsku, ale každý turista by mal rešpektovať príkazy a najmä nespôsobovať žiadne problémy iným turistom či miestnym. Nasledovný zoznam obsahuje najzvláštnejšie veci, ktoré by vás mohli v Japonsku prekvapiť.

1. Kapsulové hotely

Ubytovanie v hoteli v Japonsku je veľmi drahé, lacnejšou alternatívou sú hosteli, kde však zdieľate izbu s ostatnými cudzími hosťami. Ak netrpíte klaustrofóbiou, Japonci si vymysleli si lacné riešenie, ktoré spoľahlivo uspokojí potrebu spánku a ako tak zabezpečí súkromie. Kapsulové hoteli sú v Japonsku bežné a takýto hotel sa neskladá z izieb, ale s jednotlivých buniek/kapsúl, ktoré sú na sebe poukladané podobne ako bunky vo včeľom úli. Na recepcii si zaplatíte za nocľah, dajú vám kľúč/čip s číslom kapsule, vy si jednoducho vyhľadáte svoju kapsulu, v ktorej je k dispozícii posteľ s vankúšom a perinou, svetlo a elektrická zásuvka na dobitie mobilu, či batérií do fotoaparátu. Sprchy a wc sú spoločné na chodbe. Na obrázku je foto hotelu ‚Nine Hours‘ v meste Kyoto, kde cena za noc stojí 20-40 EUR bez jedla.

2. Non-stop obchody

Malé obchodíky nazývané Konbinis sú otvorené 24 hodín denne, 7 dní v týždni a v Japonských mestách sú takmer na každom rohu. V týchto obchodoch okrem potravín vysokej kvality vybavíte aj poštu, ofotíte si dokumenty, zaplatíte účty, kúpite letenku či lístok na koncert. Spoznáte ich podľa tabúľ a zvyčajne sú súčasťou reťazcov ako 7-Eleven, Family Mart, Ministop alebo Lawson. Zakúpené jedlo vám tu radi ohrejú a pridajú vám aj korenie a vreckovky. V obchodoch konbinis majú aj verejné wc (pekné a čisté), ktoré môžete zadarmo použiť.

3. 100-jenové obchody

Japonsko je drahá krajina, ale aj tu myslia na tých s menším rozpočtom. Práve pre tých sú tu 100-jenové obchody, kde je široká ponuka a ceny do 100 jenov (v prepočte do eura). Takéto obchody sú známe aj na Slovensku či v iných európskych krajinách. V 100-jenovom obchode sa dá zohnať kozmetika, sladkosti, občerstvenie, čistiace prostriedky, hračky, oblečenie, suveníry a mnoho iného. Vzhľadom na nízku cenu je kvalita vecí a potravín výborná. Turisti zo Slovenska si tu môžu nakúpiť plno suvenírov bez nutnosti utratiť nad rozpočet.

4. Dane za tovar

Cena, ktorú vidíte pri tovare v obchodoch nemusí zahŕňať daň. V Japonsku je to úplne bežné a ak aj je uvedená cena s daňou, býva napísaná menším písmom ako cena bez dane. V súčasnosti (rok 2019) je daň z pridanej hodnoty v Japonsku 10%. Myslite na to pri vyberaní jedla v reštaurácii či pri nákupoch v obchode. Najmä všetky nedorozumenia riešte s chladnou hlavou. Množstvo obchodov v Japonsku je oslobodených od platenia daní, tu cenovku s daňou nenájdete. Pri nákupe nad 5 tisíc jenov je možnosť vrátenia dane. v obchodoch často nájdete k tovaru pripevnený iný tovar menšej hodnoty, ktorý je v cene. Obchodníci sa takto snažia zákazníkov nalákať na kúpu.

5. Vyzúvanie

Japonci považujú priestor mimo domu za špinavý a dávajú si záležať na vyzúvaní pred prahom domu. Ak k niekomu idete na návštevu vždy sa pred vstupom do domácnosti vyzujte. Vyzúvanie platí aj pred vstupom do tradičného japonského hotela, chrámu, komunitného centra, školy a niektorých reštaurácií. Ak sa pred vstupom do verejného priestranstva vyžaduje vyzutie, pravdepodobne bude pred vstupom symbol, ktorý to naznačuje. Japonci považujú aj kúpeľňu v dome za špinavšiu v porovnaní so zvyškom domu, preto majú špeciálnu obuv do kúpeľne. Pri vstupe do chrámu, sa nestačí vyzuť, ale ak nemáte ponožky nemôžete vstúpiť bosí a dostanete pár ponožiek, v ktorých budete môcť vstúpiť.

6. Núdzový balíček pre prípad zlého počasia

Pred návštevou Japonské, ktoré je ostrovnou krajinou je dobré myslieť na možnosť zlého počasia. Hurikány alebo zemetrasenia tu totiž nie sú ničím neobvyklým a je dobré sa na takúto možnosť dopredu pripraviť. Budovy v Japonsku sú stavané s ohľadom na prítomné zemetrasenia a hurikány a aj miestny sú na možnosť katastrofy pripravený a majú pripravené núdyové balíčky, ktoré obsahujú jedlo, balenú vodu, čistiace prostriedky, lekárničku, prezuvky, nôž a ďalšie potreby pre prípad núdze. Veríme, že počas návštevy Japonska nebudete núdzový balíček potrebovať, ale je dobré sledovať počasie a byť pripravený na yemetrasenie či hurikán. 

7. Policajné stanice KOBAN otvorené non-stop

V každom meste sú policajné stanice nazývané KOBAN, ktoré sú otvorené 24 hodín denne a poskytnú pomoc v prípade núdze. Systém policajných staníc má v japonsku vyše 100 ročnú tradíciu a začali ho budovať v Tokyu. Policajti v Japonsku sú radi pomôžu s prípadnými problémami, navigujú vás na miesto, ktoré hľadáte a majú tiež na starosti zaviesť opitých ľudí domov. Ak v Japonsku stratíte doklady či niečo iné, oplatí sa obrátiť na KOBAN, pretože ak Japonci nájdu cudzie veci, zvyčajne ich zanesú na políciu a nenechajú si ich.

8. V Japonsku platí pravidlo ‚nerobiť problémy‘

Ľudia v Japonsku sú mierumilovní a neradi spôsobujú problémy iným. Takáto tolerancia pramení z histórie a Japonci sú zvyknutí na veľké množstvo ľudí na malom priestore, tak ako už od Staroveku. Určitých pravidiel by sa mali držať aj turisti a nenarúšať miestne tradície. Na verejnosti Japonci netelefonujú nahlas a v obchodných centrách sa nepatrí ležať na sedačkách dlhú dobu, čo si môžete všimnúť aj na symboloch pri niektorých sedačkách. Ohľaduplnosť je v Japonsku na prvom mieste.

2 KOMENTÁRE

Pridaj komentár