Pri slove múzeum si väčšina z nás predstaví honosnú budovu, v ktorej sa nachádzajú zbierky vzácnych predmetov z minulosti. V našom zozname múzeí sa tiež nachádzajú vzácne zbierky z minulosti, avšak trochu iného charakteru. Veľa ľudí má rado múzea a aj na dovolenke si zájde do nejakého pozrieť. Tieto múzeá sa však vymykajú normálu a sú prinajmenšom zvláštne.

Múzeum penisov, Reykjavík, Island

Múzeum penisov
www.flickr.com | JasonParis

V hlavnom meste Islandu je zvláštne múzeum, ktoré má v zbierke vyše 280 penisov z rôznych cicavcov vrátane štyroch penisov človeka. Návštevníci sa môžu pokochať pohľadom na množstvo veľrybích penisov, na penis polárneho medveďa, na penisy tuleňov a mrožov.

Najväčším exponátom múzea je penis Vráskavca ozrutného vážiaci 70 kg a dlhý 170 cm. Naopak najmenší penis pochádza zo škrečka a meria 2 mm. Múzeum založil Sigurdur Hjartarson v roku 1974. Múzeum každý rok navštívia tisíce návštevníkov.

Múzeum vlasov, Avanos, Turecko

Avanos múzeum vlasov
commons.wikimedia.org | © Nevit Dilmen

Malé turecké mesto Avanos, ktoré je známe hrnčiarstvom a výrobou keramiky, sa preslávilo atypickým múzeom. Múzeum vlasov založil v roku 1979 miestny hrnčiar Chez Galip , ktorému kamarátka dala na rozlúčku prameň vlasov. Chez si vlasy vystavil vo svojom obchode a rozprával príbeh návštevníčkam. Mnohé z nich neváhali a darovali mu prameň svojich vlasov, ktoré si tiež vystavil. Postupne zbierka narastala až na dnešných 16 tisíc prameňov vlasov, čím sa múzeum dostalo do Guinnessovej knihy rekordov. Múzeum sa nachádza v podzemnej oblúkovej izbe podobajúcej sa na jaskyňu, v ktorej visia vlasy z každej strany.

Múzeum zlého umenia, Somerville, Massachusetts, USA

Múzeum zlého umenia
www.flickr.com | Connie Ma

Múzeum zlého umenia (Museum Of Bad Art-MOBA) bolo založené v roku 1994 a po veľkom úspechu sa rozširuje veľmi rýchlo. V múzeu nájdete zbierku nepodarených umeleckých kúskov rôzneho druhu. Pôvodne sa múzeum nachádzalo v suteréne domu v Bostone, dnes sú tieto nepodarky vystavené v divadle v meste Somerville.

Zbierka obsahuje okolo 500 kusov nepodarených umeleckých diel, medzi ktorými je napríklad obraz Mana Lisa. V múzeu je kniha hosťov, do ktorej môžete napísať ako sa vám výstava páči.

Múzeum instantných rezancov, Osaka, Japonsko

Múzeum instantných rezancov
www.flickr.com | Guilhem Vellut

Ďalšie zaujímavé múzeum je venované instantným rezancom a ich vynálezcovi instantných rezancov, pánovi menom Momofuku Ando. Vstup do múzea je voľný. K múzeu prislúcha miestnosť na výrobu rezancov s vlastnou príchuťou.

Za 300 jenov dostanete prázdny pohár, ktorý môžete naplniť rezancami a ochuteným práškov s rôznou príchuťou. Je tu tiež degustačná miestnosť a navyše sa tu koná seminár výroby rezancov.

 Múzeum parazitov, Tokyo, Japonsko

Múzeum parazitov
www.flickr.com | scyllarides

Jediné múzeum svojho druhu na svete, ktoré vystavuje zbierku rôznorodých vypreparovaných parazitov sa nachádza v hlavnom meste Japonska. Založil ho miestny doktor v roku 1953, ktorému sa zväčšovala zbierka parazitov od pacientov. V múzeu sa nachádza vyše 45 tisíc parazitov naložených v rôznych nádobách.

Nájdete tu napríklad najdlhšiu pásomnicu na svete, ktorá meria úctyhodných 8,8 metra nájdená v tele 40-ročného muža z mesta Yokohama. Pri pásomnici sa pre lepšiu predstavu nachádza lano s rovnakou dĺžkou.

Múzeum stredovekých nástrojov na mučenie, Amsterdam, Holandsko

Múzeum stredovekých mučiacich nástrojov
www.flickr.com | mattmangum

Strašidelné múzeum stredovekých nástrojov na mučenie sa nachádza v centre Amsterdamu kúsok od Červenej uličky. V historickej budove zapísanej v UNESCO nájdete na piatich poschodiach viac ako 100 rôznych nástrojov, ktoré sa v stredoveku používali na mučenie čarodejníc a iných previnilcov proti systému. Niektoré nástroje sú sprevádzané videom alebo voskovými figurínami, ktoré vyzerajú ako skutoční ľudia. V múzeu sa nachádza napríklad gilotína, lis na hlavu, inkvizítorské kreslo alebo oceľová klietka. O niečo menšie múzeum s rovnakým zameraním sa nachádza aj v Prahe.

Múzeum zničených vzťahov, Zágreb, Chorvátsko

Múzeum zničených vzťahov

Nezvyčajné múzeum v hlavnom meste Chorvátska založila filmová producentka Olinka Vištica spolu so sochárom Draženom Grubišićom. Títo dvaja umelci sa rozišli po štvorročnom vzťahu a napadla ich myšlienka vytvoriť z kedysi spoločných predmetov múzeum. V tomto múzeu sa nachádzajú predmety, ktoré majú do činenia so skončením vzťahu či manželstva. Nachádzajú sa tu napríklad sekera, ktorou ohrdnutý milenec rozsekal ex-frajerke nábytok, svadobné šaty či trpaslík hodený na čelné sklo nového auta.

Súčasťou múzea je kaviarnička, v ktorej si môžete posedieť a pri dobrej káve rozmýšľať nad predmetmi múzea. Ak máte nejakú zaujímavú pamiatku na skončený vzťah, môžete ju poslať do múzea, kde ju radi vystavia.

Medzinárodné múzeum UFO a výskumné centrum, Roswell, Nové Mexiko

Múzeum UFO
www.flickr.com | Frank Kovalchek

Múzeum UFO je venované najmä havárii neznámeho objektu, ktorý v roku 1947 padol na ranč pri meste Roswell. V múzeu je vystavených pár umelých mimozemšťanov, UFO a hlavne množstvo fotografií s dlhými popismi udalostí. Deti sa tu budú pravdepodobne nudiť.

Súčasťou múzea je obchod so suvenírmi, kde majú rôzne tričká s UFO a hračky v tvare mimozemšťanov. Ak sa niekedy ocitnete v tomto mestečku s takmer 50 tisíc obyvateľmi, určite navštívte toto múzeum, ktoré je najväčšou atrakciou mesta. Možno pri návšteve tohto múzea zistíte či tí mimozemšťania existujú.

Múzeum kondómov, Nonthaburi, Thajsko

Múzeum kondómov
commons.wikimedia.org | ClaudiaM1FLERéunion

Múzeum kondómov nechalo otvoriť thajské ministerstvo zdravotníctva a je to prvé múzeum svojho druhu. Múzeum vzniklo za účelom zvýšenia povedomia o použití kondómov a ukázaniu ich pozitívnej stránky. Thajsko je najväčším výrobcom kondómov na svete a teda nie je prekvapením, že takéto múzeum vzniklo práve v tejto krajine.

V múzeu nie sú vystavené len rôzne druhy a značky kondómov, ale aj zariadenie na testovanie kvality kondómov, vákuové pumpy a lubrikanty. Na stenách múzea sú vylepené reklamné plagáty na kondómy, niektoré staré desiatky rokov.

Pridaj komentár