Spolu so Sevillou, Granadou a Málagou patrí Córdoba k najvýznamanejším a najnavštevovanejším mestám Andalúzie, rozsiahleho regiónu južného Španielska. Rozkladá sa na pomedzí rieky Guadalquivir a pohoria Sierra Morena. Vplyvným mestom bola predovšetkým v rímskych časoch a v prvých storočiach arabskej vlády, kedy bola centrom Córdobskeho kalifátu. Neskôr sa stala mestom umenia a kultúry a pochádzajú z nej aj známi filozofi Seneca a Averroes. Za čias Júlia Cézara bola Córdoba hlavným mestom provincie Hispania Baetica a lode odtiaľto dovážali do Ríma španielske víno, pšenicu a iné potraviny do Ríma. Rimania v 1. storočí pred n. l. vybudovali masívny, 247 metrov dlhý a 9 metrov široký most cez rieku Guadalquivir nazývaný ako El Puente Romano.
Kultúrne bohatstvo z minulosti
Odhaduje sa, že okolo 10. storočia bola Córdoba najbohatším a najľudnatejším mestom na Zemi. Kanalizácia, dláždené chodníky a tiež pouličné osvetlenie bolo v Córdobe oveľa skôr ako v ostatných európskych mestách. V roku 1236 mesto ovládli v rámci niekoľko mesiacov trvajúcej reconquisty (znovudobitia) kresťania, vďaka čomu dnes môžeme okrem veľkého počtu kostolov obdivovať aj krásnu katedrálu prestavanú z mešity a tiež zámok Alcazar de los Reyes Cristianos na severozápade historického centra. Práve obrovská katedrála Mezquita de Córdoba patrí k hlavným pamätihodnostiam mesta a vďaka nej príde do mesta 1,5 milióna návštevníkov. Neďaleko katedrály je stará židovská štvrť pozostávajúca z mnohých uličiek a je tu tiež synagóga. V Córdobe sa nachádza aj jedno z najkrajších španielskych námestí Plaza de la Corredera zo 17. storočia, ktoré pôvodne slúžilo ako dejisko býčích zápasov.
Historické centrum Córdoby bolo v roku 1994 zapísané do Zoznamu svetového dedičstva ľudstva UNESCO. Na tomto zozname už naň čakala miestna mešita premenená na katedrálu, vďaka ktorej býva Córdoba niekedy považovaná za španielsku obdobu arabskej Mekky. Históriou dýchajú aj úzke uličky židovskej štvrte plné bielych domčekov s farebnými záhradami. Spojenie arabského a židovského dokonale vyniká tiež v tunajšej lahodnej gastronómii a remeselných suveníroch. Historické centrum je druhé najväčšie v Európe a návštevníkom ponúka prehliadku dávnej histórie. Pre Córdobu sú typické biele fasády domov obrastené rôznymi kvetmi. Výnimočné sú najmä vnútorné dvorčeky domov, tzv. pátia, v ktoré sú ozdobené pestrofarebnými kvetmi, fontánkami a posedením. Od roku 1918 sa v Córdobe v máji koná festival Patios de Córdoba, kde sa vyberá najkrajšie pátio v meste. Každoročne v júli sa v meste koná gitarový festival El Festival de la Guitarra de Córdoba, ktorý je jednou z najväčších kultúrnych udalostí roka.
Córdoba plná chutí
V historickom centre mesta Córdoba odporúčame návštevu reštaurácií, ktoré ponúkajú vynikajúce jednohubky tapas rôznych chutí a vôní. Niektoré reštaurácie majú v ponuke desiatky druhov tapas. Miestnou pochúťkou sú aj zemiakové krokety plnené kozím syrom či mletým mäsom. Na prehliadku mesta si odporúčame ráno privstať a objednať si rikšu, ktorou sa povozíte po najzaujímavejších miestach Córdoby. Neďaleko Córdoby je Medina Azahara, čo bolo v minulosti letné sídlo kalifov, a z ktorého sú dnes len ruiny. Je tu však pekné múzeum a dozviete sa zaujímavosti z histórie.
Základné informácie o Córdobe
Počet obyvateľov | 327 362 (2015) |
---|---|
Vzdialenosť od Bratislavy | 2740 |
Čo je v meste Córdoba:
- hotely, apartmány, hostely
- prístav
- historické centrum zapísané v UNESCO
- Juderia – židovská štvrť
- reštaurácie, obchody, kaviarne
- archeologické múzeum
- kostol sv. Michaela (národná pamiatka)
- honosná katedrála – Mezquita
- zámok Alcazar de los Reyes Cristianos
- zrúcanina paláca Medina Azahara z 10. storočia
- zvyšky rímskeho chrámu z 1. storočia
- rímsky most El Puente Romano
- námestie Plaza de la Corredera
- námestie Plaza del Potro s trojposchodovou fontánou
- možnosti športu (potápanie, šnorchlovanie)
Počasie v Córdobe
Leto v Córdobe je teplé s dostatočným počtom slnečných hodín počas dňa. Najteplejším mesiacom je august s vysokými teplotami počas dňa. Priemerné denné teploty v meste Córdoba sú považované za najvyššie v Európe. Denné maximá počas leta dosahujú 36-37 °C a maximálna nameraná teplota tu bola 46,6 °C. Córdoba síce leží ďalej od mora a schladiť sa dá iba ak v hotelovom bazéne, ale slnečné počasie patrí aj k vnútrozemským mestám Španielska. V noci však teploty klesnú na únosnú mieru.
Pri návšteve Córdoby zistíte, prečo majú Španieli siestu. Najviac slnečných hodín padne na Córdobu v júni, kedy priame slnko svieti na mesto 13 hodín. Pekná prehliadka mesta je aj na jar a jeseň, kedy slnko až tak nepáli a ani zrážky nie sú veľké. V máji (2. až 3. májový týždeň) sa tu koná pekný festival Patios de Córdoba, kedy sa súťaží o najkrajšie pátio domu. Počas konania tohto festivalu sú pátia domčekov úhľadne upravené a rozkvitnuté. Najväčšie zrážky padnú v novembri, ale sneh je skôr výnimočný.
CÓRDOBA Predpoveď počasiaPamiatky v meste Córdoba
La Mezquita
Mezquita pochádza z 8. storočia, kedy bola postavená ako hlavná mešita Córdobského kalifátu a je jednou z najúchvatnejších a najkrajších pamiatok islamskej architektúry v Španielsku. Jej význam uznáva od roku 1984 aj UNESCO. Vstupnou bránou Mezquity je Puerta del Perdón alias Brána odpustenia, po ktorej prekročení sa ocitnete na voňavom Patio de los Naranjos čiže Dvore pomarančovníkov. Účelom dvora bola pôvodne očista prichádzajúcich veriacich a pútnikov pred vstupom do posvätného chrámu islamu.
Neskôr sa prechádza do modlitebnej sály samotnej mešity a to cez bránu Puerta de las Palmas. Táto rozsiahla sála tvorí hlavnú časť Mezquity a nachádza sa v nej vyše 800 stĺpov a stovky oblúkov. Oblúky z mramoru a jaspisu sú pomaľované charakteristickým spôsobom, prelína sa totiž na nich červená farba s bielou. Všetky modlitebné výklenky nazývané mihrab sú orientované v smere posvätnej Mekky, presne tak ako to prikazuje Korán. Ten je mimochodom uložený na mramorovom výklenku Mihrab Nuevo, ktorý je charakteristický svojimi kvetinovými, geometrickými vzormi a citátmi v arabčine.
Podobne ako iné pôvodne islamské pamiatky v Andalúzii, aj Mezquita bola po presadení kresťanstva v Španielsku pretvorená na katedrálu. K modlitebnej sále bola preto pripojená sakristia so zdobeným oltárom a mnohými náboženskými relikviami. Na katedrálu dal mešitu prestavať kráľ Ferdinand III. Návšteva tejto katedrály je možná nielen cez deň, ale aj v noci, kedy návštevníkov očarí veľkolepá hudobná a svetelná šou. Vstupné pre dospelého je 18 eur, ale za tieto peniaze dostanete mimoriadny zážitok. Nočná prehliadka začína o 21:00 a v rámci nej premietajú krátky film o stavbe katedrály. Katedrála zaberá plochu 175 x 128 metrov, teda ako 2 futbalové ihriská a má plochu 22 tisíc m2.
Puente Romano
Doslova Rímsky most bol ako už jeho názov napovedá postavený ešte v staroveku, za čias Rímskeho impéria ako oslava vojenského víťazstva Gaia Iulia Ceasara nad jeho protivníkom Pompeiom Magnom. Základná stavba bola neskôr posilnená novými vrstvami počas maurského obdobia. Puente Romano tvorí 16 oblúkov a pre mnohých ľudí prekračujúcich rieku Guadalquivir je hlavnou prístupovou cestou do Córdoby. Už od prvého kroku v meste ste tak doslova a do písmena v priamom spojení s históriou.
Alcázar de los Reyes Cristianos
Len čo prejdete po Puente Romano, môžete sa ponoriť do útrob ďalšej historickej pamiatky, pevnosti Alcázar de los Reyes Cristianos ( Pevnosť kresťanských kráľov). V nej vládli maurskí panovníci až do roku 1263, kedy bol Córdobský kalifát pokorený španielskym kráľom Fernandom. Pevnosť je plná prepychových sál a záhrad s fontánami a jazierkami, pomedzi ktorými rastú voňavé rastliny a exotické stromy a kvetiny. Počas horúcuch letných večerov býva väčšina fontán osvetlených, čo dodáva celému komplexu osobitné čaro. Pred vstupom do hlavných priestorov Alcázaru sa nachádza námestie Campo Santo de los Mártires, kde boli popravovaní kresťanskí väzni. Po zmene režimu naopak vznikla v oblasti citadely Veža inkvizície. Natrafíte tu aj na expozície archeologických nálezov majúcich svoj pôvod predovšetkým v rímskych dobách.
Mestská štvrť Judería
Popri arabských Mauroch zanechali výraznú stopu na Córdobe aj Židia a to predovšetkým vo štvrti Judería prekypujúcej úzkymi uličkami, bielymi domčekami a dvormi posiatymi kvetmi. Zaujímavými pamiatkami je hlavne synagóga v centre štvrte a múzeum v dome Casa de Sefarad, popisujúce do najmenších podrobností dejiny a kultúru španielskych Židov. Priaznivci starých civilizácií tu zase nemôžu vynechať návštevu Archeologického múzea na námestí Plaza Don Jerónimo Paez.
Palacio de Viana
Tento palác je bývalým sídlom aristokratickej triedy markízov z Córdoby a v jeho expozícii zaujme dobový nábytok, výrobky z kože a popis histórie tunajšieho sokoliarstva. Palác obklopujú záhradky popínavých rastlín, kde vás svojou vôňou ovinú citrónovníky, jazmíny a datle. Pomedzi ne prechádzajú chodníčky a každých pár krokov leží fontánka.
Patios de Córdoba
Možno to bude znieť trochu čudne, ale Córdoba je obzvlášť hrá na svoje dvory, ktoré ich vlastníci zdobia do najmenších detailov. A nerobia to len tak pre nič za nič, chcú sa totiž umiestniť na popredných priečkach obľúbeného festivalu Patios de Córdoba. Ten odmení dvor posiaty črepníkovými rastlinami a farebnými kvetinami s najpôsobivejšou podobou. Súčasťou festivalu sú aj mnohé tanečné a hudobné vystúpenia či ochutnávky domácej kuchyne. Tradične najkrajšie dvory objavíte na ulici Calleja de las Flores a v štvrtiach Alcázar Viejo a Santa Marina.
Záhrady Jardín Botánico
Ak by vám náhodou zelene v záhradách okolo historických pamiatok nestačilo, môžete zamieriť aj do tunajšej botanickej záhrady. Tu rastú predovšetkým typicky stredozemné kvetiny, ako aj aromatické byliny, ovocné stromy a rastliny používané na medicínske účely. V centre Jardín Botánico sa rozpestiera veľký skleník, rozdelený do troch základných sekcií venovaných flóre Kanárskych ostrovov, Baleárov a Andalúzii. Stromom je zase venovaná špeciálna pozornosť v miestnom arboréte.
Zaujímavosti o Córdobe
- Córdoba bola založená Rimanmi v roku 169 pred n. l.
- v minulosti bola Córdoba najväčšie a najvyspelejšie mesto na Zemi
- historické centrum Casco Viejo spolu so židovskou štvrťou je najväčšie v celom Španielsku
- kanalizácia, dláždené chodníky a pouličné osvetlenie tu bolo vybudované ako prvé z celej Európy
- v mieri tu vedľa seba žili Židia, Moslimovia a Kresťania
- Córdoba je jedno z mála miest na Zemi, oproti ktorému leží druhé mesto na opačnej strane zemegule. V tomto prípade to je mesto Hamilton na Novom Zélande.
- mesto má dlhú tradíciu v spracovaní kože a výrobe strieborných produktov
- v Córdobe sa narodil filozof Seneca
- v okolí Córdoby rastú najväčšie olivové plantáže na Zemi
- hovorí sa, že najkrajšie ženy Španielska pochádzajú z Córdoby
Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.
I am currently writing a paper that is very related to your content. I read your article and I have some questions. I would like to ask you. Can you answer me? I’ll keep an eye out for your reply. 20bet
Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks! https://accounts.binance.com/it/register-person?ref=P9L9FQKY
Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me. https://accounts.binance.com/pt-PT/register?ref=53551167