Seychely ležia spolu na 115 ostrovoch v Indickom oceáne a jednotlivé ostrovy ležia vo vzdialenosti od 480 km do 1600 km od východného pobrežia Afriky. Mnohé ostrovy sú neobývané a niektoré sú vyhlásené za prírodné rezervácie. Najznámejšie a najnavštevovanejšie ostrovy sú:
V minulosti a aj v súčasnosti sa ostrovania okrem rybolovu živili pestovaním vanilky, škorice či kokosov. Dnes sú najväčším exportným artiklom ryby, ktoré tvoria vyše 80% celého exportu Seychell. Od roku 1976 sa tu sústreďujú na turizmus a v súčasnosti až tretina ostrovanov pracuje v turizme. Pre porovnanie v poľnohospodárstve pracuje len 3% populácie Seychell. Na Seychelách môžete ochutnať sladké zemiaky, kokos, čerstvé mango, banány, ryby pripravované v šupke od banánu, mušle, šafránovú ryžu a mnohé iné dobroty.
Stabilné počasie, obrovské korytnačky a basketbal
V roku 2013 zasiahol Seychelly tropický cyklón, ktorý spôsobil povodne. Dôsledkom boli stovky zničených domov. Seychelly sú však považované za bezpečné ostrovy a extrémne výkyvy počasia nie sú zvyčajné. Teploty počas celého roka sú stabilné od 26°C do 28°C. Podnebie je tu však pre Slováka dosť vlhké. Dovolenku na Seychellách si užívajú nielen bohatší ľudia, ale dnes je možné stráviť tu dovolenku aj za menej ako tisíc eur. Pri návšteve Seychell si nenechajte ujsť gigantické korytnačky, z ktorých mnohé budú isto staršie ako vy. Najobľúbenejším športom na Seychellách je basketbal, tak budete mať určite mnoho možností zahádzať si na kôš.
Koraly, unikátne rastliny a najkrajšie pláže sveta
Takmer dve tretiny, teda 72 ostrovov sú koralové ostrovy. Na Seychelách nájdete niektoré druhy rastlín, ktoré nerastú nikde inde na svete a niektoré zo svetových najkrajších pláží ako Anse Georgette či Anse Source d’Argent. Nenechajte si ujsť návštevu ostrova Praslin a hlavne UNESCOm chránenú prírodnú rezerváciu Valeé de Mai, mnohými považovanú za rajskú záhradu. V roku 1502 plával okolo ostrovov Vasco da Gama, ale nevylodil sa tu. Seychely začali ľudia osídlovať v roku 1770 a patrili pod Francúzsko až do porážky Napoleona pri Waterloo. Dnes sú Seychely kozmopolitné ostrovy, ktoré navštevujú ľudia z celého sveta nielen kvôli odpočinku, ale aj kvôli obchodu. Populácia súostrovia je okolo 90 tisíc, čo je najmenej spomedzi nezávislých afrických štátov.
Základné informácie o Seychellách
Počet obyvateľov | 87 476 |
---|---|
Rozloha | súš 455 km² a more 1,4 milióna km2 |
Najvyšší vrch | Morne Seychellois (905 m) |
Hlavné mesto | Victoria |
Dĺžka pobrežia | 123 km |
Mena | Seychelská rupia – SCR (1 SCR= 0,0663€) |
Doba letu z Viedne | s prestupom rátajte cestu 12 a pol hodiny a viac |
Užitočné telefónne čísla
polícia, hasiči, pohotovosť | 999 |
nemocnica vo Victorii | 388 000 |
Seychelské ostrovy
Ostrov Mahé
Mahé je najväčší ostrov a ekonomické centrum Seychel. Na ostrove je medzinárodné letisko, hlavné mesto Victoria a má pravidelné spojenie s ostrovmi Praslin, La Digue i ostatnými menšími ostrovmi Seychell. Je dlhý len 28 km, široký 8 km, po celom obvode má spolu 75 krásnych pláží. Väčšina týchto pláží je turistami navštevovaná menej a niektoré vám poskytnú úplné súkromie. Na Mahé žije 90% celej populácie Seychel . Niektoré druhy rastlín ostrova Mahé sa nenachádzajú nikde inde na svete. Na ostrove Mahé nájdete veľký výber ubytovania, kultúrne zážitky, reštaurácie, bary, kasína i kaviarne, možnosti športu od potápania, rybárčenia po let padákom.
Základné informácie o ostrove Mahé
Počet obyvateľov | 72 000 |
---|---|
Rozloha | 154 km2 |
Ostrov Praslin
Druhý najväčší seychelský ostrov, leží 44 km severovýchodné od Mahé. Praslin je obľúbený ostrov a je tu vystavaných niekoľko krásnych rezortov. Sú tu taktiež jedny z najkrajších pláží Seychel ako Anse Georgette či Anse Lazio. Oplatí sa navštíviť prírodnú rezerváciu Valeé de Mai s unikátnymi druhmi tropických rastlín a vtákov. Generál Charles George Gordon bol presvedčený, že práve Valeé de Mai bola biblická rajská záhrada. Avšak pri kúpaní na krásnych plážach si dajte pozor, lebo v auguste 2011 zabili žraloky 2 plavcov v koralovej zátoke Anse Lazio.
Základné informácie o ostrove Praslin
Počet obyvateľov | 6 000 |
---|---|
Rozloha | 38 km2 |
Ostrov La Digue
Ostrov La Digue sa nachádza 15-20 minút plavby loďou od ostrova Praslin. Na ostrove La Digue zažijete typický ostrovný štýl života, kde sa nikto neponáhľa a kde má prednosť tradícia. Ostrov je takmer nezmenený od čias prvých osadníkov a hlavný dopravný prostriedok je bicykel a volský záprah. Na ostrove sú krásne pláže, nedotknutá príroda, usmievaví ľudia a hlavne pokoj, vďaka čomu si maximálne oddýchnete od bežných starostí.
Základné informácie o ostrove la Digue
Počet obyvateľov | 2 500 |
---|---|
Rozloha | 4 km2 |
Mapa Seychellských ostrovov
Zaujímavosti o Seychelách
- hlavný export krajiny Seychely sú ryby, škorica a sušené kokosové jadro
- 90% populácie je rímsko-katolíckej viery
- vlajka Seychel má 5 farieb: modrá znamená more, žltá slnko, červená ľudí, biela spravodlivosť a zelená krajinu. Všetky farby sa rozpínajú smerom doprava hore, čo znamená rast.
- hlavné mesto Victoria leží na najväčšom ostrove Mahé
- seychely sú najmenšou africkou krajinou
- žije tu najväčšia populácia ohrozenej korytnačky s názvom Caretta pravá (Eretmochelys imbricata)
- polovica rozlohy krajiny sú národné parky
- na Seychelách sú 2 oblasti pod ochranou UNESCO (Valle de Mai a Aldabra)
Počasie na súostroví Seychely
Seychely sú tropické ostrovy ležiace blízko pri rovníku, a preto sú tu po celý rok bežné dažde, ktoré však trvajú krátko a po zvyšok dňa je zasa slnečno a teplo. Po celý rok je tu takmer rovnaká teplota, ktorá neklesá pod 24°C a málokedy je vyššia ako 32°C. Priemerná celoročná teplota je 29°C. Sú tu stále dobré podmienky na kúpanie a opaľovanie. Od novembra do marca bývajú teploty na spodnej hranici (24°C) a zvykne fúkať severozápadný vietor, ale more je aj vtedy pokojné a teplé. Od decembra do februáru tu zvykne viac pršať, ale od decembra do apríla je najteplejšie počasie. Vlhkosť vzduchu je tu naozaj vysoká a dosahuje až 80%. Slnko na Seychelách veľmi páli a je dobré používať opaľovací krém, slnečné okuliare a pokrývku hlavy.
SEYCHELY Predpoveď počasiaFauna a flóra na Seychelách
Seychely sú žijúcim múzeom a žijú tu niektoré jedinečné druhy, aké nenájdete nikde inde na Zemi. Polovica územia Seychel tvoria národné parky a rezervácie. Miestna vláda berie ochranu prírody veľmi vážne a sú tu prísne dodržiavané enviromentálne zákony. Rastie tu palma známa ako Coco de Mer, čo v preklade znamená morský kokosový orech, ktorá rastie do výšky až 34 metrov a má najväčšie semená na svete. Najväčšie semeno Coco de Mer vážilo 17,6 kg a najväčší plod až 42 kg. Rastie tu posledných osem exemplárov rastliny Medusagyne oppositifolia známej ako medúzový strom.
Na Seychellách sa darí chránenému seychelskému slávikovi, ktorého tu žilo v roku 1968 len 26 jedincov, ale vďaka ochrane ich tu je dnes vyše 2500 jedincov. Najväčší koralový atol Aldabra a nádherná rajská záhrada Valée de Mai sú zapísané na zozname UNESCO. Seychely ponúkajú unikátnu a krásnu prírodu a dovolenka tu má príchuť raja.
Pamiatky a zaujímavé miesta na Seychellách
Valeé de Mai (Praslin)
Skutočný svetový unikát, prírodný park Valeé de Mai je pamiatka pod ochranou UNESCO a je srdcom ostrova Praslin. Rozprestiera sa na celkovej ploche 19,5 hektára. Do roku 1930 bol park nedotknutý a za prírodnú rezerváciu bol vyhlásený v roku 1966.
Park tvorí hlavne palmový les, z ktorých je najdôležitejší druh Lodoicea maldivica, palma s najväčším semenom na svete, ktorá sa vyskytuje len na Seychellách. Palma rastie do výšky 25 až 34 metrov a najväčší známy plod vážil 42 kg. Ďalších 5 druhov paliem vo voľnej prírode rastie len na Seychelách. Žije tu ohrozený druh Seychellského čierneho papagája Coracopsis nigra barklyi. Nad parkom sa týči najvyšší vrch ostrova Praslin Fond Azore. Britský generál Charles George Gordon po vojenskej misii na ostrove Praslin stojí za mýtom, že Valeé de Mai je biblická Rajská záhrada. Park je naozaj pastvou pre oči a oplatí sa ho navštíviť aspoň raz za život.
Tempio hindu (Mahé)
Jediný hinduistický chrám na Seychelách nazývajú miestny ako chrám Arul Mihu Navasakthi Vinayagar. Bol postavený v roku 1992 a bol pomenovaný po bohovi bezpečia a prosperity Vinayagar. Zvonka aj vnútri je bohato zdobený. Pri návšteve chrámu by ste mali mať zahalené ramená. Miestny ľudia sú veľmi pohostinní a atmosféra vnútri chrámu je viac než relaxačná. Odporúčame chvíľu posedieť so zatvorenými očami a vnímať kľud a ticho naokolo. Chrám sa nachádza v centre hlavného mesta Seychel – Victoria. V blízkosti je parkovisko a obchody. Chrám na vás urobí dojem nielen pri pohľade zvonka, ale najmä keď vojdete dovnútra.
Továreň na výrobu čaju (Mahé)
Továreň na výrobu čaju sa nachádza v pohorí Morne Blanc uprostred čajovníkových terás. Bola založená v roku 1962 a vďaka nej sa rozvinulo pestovanie a spracovanie čaju na Seychelách. Z továrne je úžasný výhľad na západné svahy ostrova Mahé. K továrni vedie trojkilometrová kľukatá cesta z Port Glaud. Odporúča sa navštíviť továreň predpoludním, kedy vám priateľský personál ukáže celý proces výroby čaju od sušena po balenie. Ročne sa tu vyrobí približne 45 ton čaju, ktorý sa exportuje do sveta. Na mieste vám ponúknu ochutnávku práve vyrobených čajov.
Cathédrale de l’Immaculée Conception (Mahé)
Impozantná katolícka katedrála bola jedna z prvých postavených na Seychellách. Prvý a jediný biskup zo Seychel – Felix Paul je v katedrále pochovaný. Katedrála bola niekoľkokrát zrekonštruovaná, najmä v rokoch 1993 – 1994 postúpila kompletnú rekonštrukciu okrem vonkajších stien. V roku 1995 miestny sochár Egbert Marday vyrezal vstupné dvere do katedrály. Katedrála sa dá nájsť ľahko, nachádza sa v centre mesta Vicotria blízko autobusovej stanice.
Pláže na Seychellách
Anse Lazio (Praslin)
Pláž Anse Lazio leží na severozápade ostrova Praslin približne 11 km od Baie Ste Anne. Je to jedna z najkrajších pláží Seychell a jednoznačne najkrajšia pláž na Prasline. Piesok je jemný, biely a dno sa postupne znižuje do pokojného mora, ktoré má prekrásny odtieň modrej je veľmi čisté s dobrými podmienkami na šnorchlovanie i plávanie.
Pláž je ohraničená veľkými žulovými kameňmi a je naozaj okúzľujúca. Pláž nie je chránená koralovým útesom ako iné pláže, čo bol možno dôvod, prečo v roku 2011 sem zablúdil žralok a zabil 2 turistov v priebehu 2 týždňov. Predtým naposledy zaútočil žralok na Seychellách v roku 1963. Aj napriek týmto smutným udalostiam je pláž hojne navštevovaná a ak pôjdete na Seychely, odporúčame túto rajskú pláž navštíviť.
Čo je pri pláži:
- reštaurácie
Anse Georgette (Praslin)
Pláž Anse Georgette leží na severozápade ostrova Praslin a je to jedna z najkrajších pláží sveta. Nachádza sa pri veľmi luxusnom a drahom rezorte Lemuria a dá sa na ňu dostať s povolením od rezortu alebo loďou. Na pláž je vstup z rezortu obmedzený na určitý počet ľudí denne, ak však pri bráne poviete, že idete len na obed do rezortu Lemuria, pravdepodobne vás pustia.
Je to však aj výhoda, lebo pláž nikdy nie je preplnená. Pláž samotná je veľmi krásna, obklopená palmami a skalami. Piesok je biely a more tyrkysové a veľmi čisté. V stromoch nad plážou hniezdia tropické vtáky. Pláž je vyhlásená za národný park. Návštevu tejto pláže nebudete ľutovať.
Anse Source d’Argent (La Digue)
Táto pláž sa nachádza na ostrove La Digue a je to druhá najobľúbenejšia pláž súostrovia. Pláž si získala reputáciu ako najfotografovanejšia pláž na svete. Nie je sa čomu čudovať, lebo jemný biely až ružový piesok, tyrkysové more a veľké žulové kamene nad plážou tvoria celé jednu krásnu kompozíciu.
Dno mora je tu plytké a na aj v mori je jemný piesok. Pláž je bezpečná pre vaše ratolesti i neplavcov. Platí sa tu vstup 100 rupií (necelých 7€).
Čo je na pláži:
- reštaurácia
Anse Intendance (Mahé)
Na južnej strane ostrova Mahé, 15 km od letiska leží táto úžasná, vyše pol kilometra dlhá pláž s jemným bielym pieskom. Pláž je vďaka vysokým vlnám vhodná na surfovanie, ale nie na plávanie. Vlny sú tu často naozaj vysoké, oveľa vyššie ako na iných plážach. Rezort Banyan Tree, ktorý sa nachádza pri pláži však upozorňuje plavcov na nebezpečné podmienky.
Inak si tu dobrý plavci môžu zaplávať. Spodné prúdy sú tu dosť silné a v rôznych smeroch, plávanie teda nie je hračka ani pri menších vlnách. Avšak na jemnom piesku na brehu sa môžte pohodlne opaľovať aj keď neviete plávať. Na pláži hniezdia v niektorých miestach korytnačky. Ak idete na pláž z letiska, odbočte vľavo a po hlavnej ceste pôjdete k čerpacej stanici Anse Royale, pokračujte stále po hlavnej až k policajnej stanici v Quatre Bornes, ktorá bude po pravej strane. Potom doľava po Intendance Road pôjdete 1 km a od prvej križovatky doprava po značkách k Banyan Tree Rezort, ktorý bude napravo a za ním na konci cesty sa nachádza pláž Anse Intendance.
Anse Royale (Mahé)
Pláž Anse Royale leží na juhovýchodnom pobreží ostrova Mahé v lokalite nazývanej ‚Rozprávková krajina‘. Pláž je od letiska vzdialená približne 11 km. Oproti pláži sa z mora týči malý ostrovček, pri ktorom sa oplatí šnorchlovať. Ak radi šnorchlujete skúste aj skaly pri pláži. Na oboch miestach sú v mori prekrásne húfy pestrofarebných rýb.
Nemusíte sa však obávať veľkých rýb, lebo tieto sa držia v hlbších vodách ďalej od zátoky a pláže. More je tu dosť plytké, vhodné na plávanie. Neplávajte však veľmi ďaleko od brehu, kde sú silnejšie prúdy. Najlepšie podmienky na kúpanie tu sú od mája do októbra. Z letiska sa sem dostanete ľahko po hlavnej ceste vľavo a stále rovno až po čerpaciu stanicu pri Anse Royale pláži.
Čo je na pláži:
- reštaurácia
- obchod
Grand Anse (Mahé)
Jedna z najkrajších pláží Seychell Grand Anse sa nachádza na západnej strane ostrova Mahé. Je približne 1 km dlhá, pokrytá bielym pieskom, ktorý obmýva čisté azúrové more. Avšak pláž nie je vhodná na plávanie, na jednej strane kvôli častým vysokým vlnám a na druhej strane kvôli silným spodným prúdom.
Nájdete tu aj výstražné nápisy, nenechajte sa teda zlákať aj keby bolo more práve pokojnejšie. Sú tu však vynikajúce podmienky na surfovanie, ale nikdy nesurfujte sami. V roku 1961 sa tu utopil Seychelský guvernér John Thorp a jeho kamarát, ktorí si tu chceli zaplávať. O obidvoch bolo známe, že boli dobrí plavci. Treba teda dávať pozor na akej pláži sa kúpete a keď nevidíte v mori plávať ľudí, radšej sa tiež nekúpte. Pláž Grand Anse je vhodná na prechádzku po jemnom piesku a na pokochanie sa krásnym pohľadom, ale na kúpanie určite nie.
Beau Vallon (Mahé)
Pláž Beau Vallon sa nachádza na ostrove Mahé približne 5 km od hlavného mesta Victoria. Je to najdlhšia a najobľúbenejšia pláž na ostrove. Pláž je pokrytá jemným bielym pieskom a more je kryštálovo čisté. Pláž je bezpečná, vhodná pre rodiny s deťmi a ideálna na plávanie.
Z mora netrčia žiadne skaly ani koraly a pod morom neprúdia silné prúdy. Iba v období od novembra do februáru je tu veternejšie a vtedy sa tu dá surfovať i plachtiť. Po zbytok roka je more pokojné. Priamo nad plážou sa týčia 3 väčšie hotely a je tu mnoho ďalších možností ubytovania. Po obede sa pláž zvykne zaplniť turistami i miestnymi obyvateľmi a najviac ľudí prichádza na pláž v nedeľu. Normálne poobedie sem príde okolo 1000 turistov, v nedeľu i dvojnásobok.
Je tu veľa možností vodných športov, jazda na vodných lyžiach, let padákom za člnom, dajú sa požičať vodné skútre či výkonné motorové člny. Ak radi rybárčite, môžte si na pláži zrána zachytať ryby. Oplatí sa tu zostať do západu slnka (niekedy okolo 18:30), kedy sa vám naskytne pekný pohľad miznúceho červeného slnka v oceáne. Na pláž sa dostanete z Victorie od veže s hodinami pri križovatke Francis Rachel street a Independane Avenue, odtiaľ doľava cez Revolution Avenue, po hlavnej ceste hore do kopca a dolu až prídete k policajnej stanici, kde zabočte doprava na N Coast Road a na prvej križovatke doľava k pláži.
Čo je na pláži:
- hotely
- bary, reštaurácie, obchod
- vodné športy (potápačské centrá a centrum vodných šporov: vodné lyže, parasailing, vodný skúter)
- plavčík (od 9:00 do 18:30)