Plitvické jazerá

Plitvice

Po ceste k moru odporúčame všetkým dovolenkárom veľmi príjemnú prestávku na známych Plitvických jazerách (Plitvička jezera). Najmä tí, ktorí chcú ušetriť za cestu po diaľnici, budú mať Plitvické jazerá po ceste a môžu si tu pár hodiniek odpočinúť. Teda pokiaľ by ste si chceli Plitvické jazerá aj prezrieť, nemôže byť o odpočinku ani reč, pretože tu treba naozaj veľa chodiť a vidieť celý národný park nie je možné len za jeden deň. Rozloha parku je takmer 300 km2 a z tejto plochy len 1% pripadá na jazerá.

Lákavé jazerá a vodopády

Okrem 16 kaskádovito rozmiestnených jazier s výraznými farebnými odtieňmi azúrovo modrej a zelenej tu môžu návštevníci obdivovať vodopády, rieky, jaskyne a príjemné prechádzky po drevených mostíkoch ponad jazerá. Jazerá sa delia na horné a dolné, pričom horných je 12 (Prošćansko, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Veliko, Malo, Vir, Galovac, Milino, Gradinsko, Veliki Burget a Kozjak) a spodné sú 4 (Milanovac, Gavanovac, Kaluđerovac a Novakovića Brod). Najväčšie jazerá sú Prošćansko a Kozjak, medzi ktorými je 100 metrový rozdiel v nadmorskej výške. Najvyššie vodopády sú Veliki slap s výškou 78 metrov a Galovački buk s výškou 25 metrov.

Národný park Plitvické jazerá (Nacionalni park Plitvička Jezera) bol v roku 1979 zaradený na zoznam Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Ročne navštívi Plitvické jazerá vyše 1,2 milióna návštevníkov, najmä v lete, kedy je tu veľmi rušno. Plitvické jazerá sú najväčší národný park v Chorvátsku a najstarší národný park v juhovýchodnej Európe. V areáli parku je niekoľko hotelov, reštaurácií, kaviarní, supermarket a obchody so suvenírmi. Cez park vedie niekoľko turistických a cyklistických chodníčkov. Prehliadku jazier je možné z panoramatického vláčiku a tiež z elektrickej loďky, ktorá jazdí každú hodinu.

Fauna a flóra

Najvýraznejším obyvateľom Národného parku Plitvické jazerá je medveď hnedý, ktorý je aj v logu parku. Ale nie sú to len medvede, ktoré tu žijú. Okrem nich tu žijú kuny, diviaky, vlky, srny, rysy, vydry, netopiere, množstvo druhov motýľov (najmä Lepidoptera), vyše 150 druhov vtákov, 12 druhov obojživelníkov a samozrejme ryby, najmä pstruhy.

Flóra je tu taktiež veľmi pestrá a lahodí oku dovolenkárov. Na relatívne malom území parku sa nachádza 1267 rastlinných druhov. Mnohé druhy sú vzácne, chránené, reliktné a niektoré sú zapísané v Chorvátskej Červenej knihe rastlín. Rastie tu aj 55 druhov orchideí. Približne 75 druhov je endemických, čo znamená, že boli prvý raz objavené a zadefinované v tejto oblasti. Mnoho druhov je tiež chránených zákonom, preto neodporúčame trhať žiadne kvety na pamiatku, čo by vás mohlo vyjsť draho. Väčšinu parku tvorí bukový, smrekový a jedľový les.

Ceny vstupného do Národného parku Plitvické jazerá (1 deň)

Mena: Kuna (HRK)

Kategória návštevníkovObdobie – cena za osobu
 1. január – 31. marec a1. november – 31. december *1. apríl – 30. jún a1. september – 31. október1. júl- 31. august
Dospelý55110110
Dospelí – skupiny min. 15 osôb50100160
Študent4580110
Študenti – skupiny min. 15 osôb4070100
Deti a mladiství 7 – 18 rokov355580
Deti a mladiství 7 – 18 rokov – skupiny min. 15 osôb305070
Deti do 7 rokovzadarmozadarmozadarmo

* V tomto období nie sú panoramatické vlaky a elektrické lode v prevádzke – prehliadky sú možné pešo. Denné informácie o možných výletoch v závislosti na počasí sú k dispozícii v parku.

Ceny parkovania

Kategória vozidlaCena
motocykelzadarmo
automobil7 HRK / hodinu
autobus70 HRK / deň

Zdroj: www.np-plitvicka-jezera.hr


Národný park Kornati

Kornati

Súostrovie Kornati pozostáva zo 147 ostrovov, ostrovčekov a skalnatých útesov. Je to najhustejšie súostrovie Chorvátska a ostrovy ležia na ploche asi 300 km2. Je pomenované po najväčšom ostrove Kornat a nachádza sa v centrálnej časti chorvátskeho Jadranského mora medzi ostrovmi Dugi Otok a Žirje, približne 30 km vzdušnou čiarou juhozápadne od mesta Zadar. Zo Zadaru sa organizujú celodenné výlety na Kornati a za cenu približne 40 eur za osobu sa so sprievodcom povozíte na lodi medzi ostrovčekmi Národného parku Kornati a tiež dostanete uvítací nápoj a obed.

Park tvorí takmer 90 ostrovov

Za národný park bolo v roku 1980 vyhlásených 89 ostrovov a park je v súčasnosti v turistických brožúrkach často nazývaný ako ‚námorný raj‘. Toto pomenovanie by určite potvrdila väčšina tých, ktorí sa tu plavili na lodi. Plavba medzi ostrovmi Národného parku Kornati je zaujímavý a nezabudnuteľný zážitok. Vstup do parku loďou nie je lacná záležitosť a najlacnejšie vstupné stojí 150 Kn na deň za loď do dĺžky 11 metrov. Po zaplatení vstupného sa dá plaviť medzi ostrovčekmi, plávať a šnorchlovať. Potápanie s výstrojou je možné len v rámci schválených organizovaných skupín. Pešia turistika na najväčšom ostrove Kornati je povolená, ale počas letných horúčav odporúčame nosiť prikrývku hlavy a vodu so sebou. Z najvyššieho vrchu na ostrove Kornat – Metlina je pekný výhľad na park. Ak vyhľadávate pekné pláže, odporúčame zájsť na ostrov Levrnaka do zátoky Lojena, kde je pekná kamienková pláž s pieskovým dnom.

Podujatia v Národnom parku Kornati

  • Každoročne prvú júlovú nedeľu as koná náboženská procesia kedy sa veriaci plavia na lodiach z ostrova Murter na ostrov Kornat ku kostolu Panny Márie z Tarca.
  • Tradične v apríli sa koná regata plachetníc známa ako Kornati Cup.

Počasie v Národnom parku Kornati je mierne teplé s horúcimi a suchými letami a daždivými jeseňami. Teploty sa pohybujú od 8°C vo februári až po priemerných 25°C v júli a auguste. Počet slnečných hodín býva od 2600 po 2700 ročne. Počas leta fúka najmä severozápadný vietor (o sile 1- 3 na Beaufortovej stupnici). Silný vietor sa vyskytuje približne počas 37 dní počas celého roka. Plavbu v súostroví Kornati odporúčame len skúseným kapitánom. Na ostrovoch nie je žiaden zdroj pitnej vody a sú zväčša neobývané, len kde tu je pár domov či prístav. Na niektorých sa pestuje vinič, olivy či figy a tiež pasú ovce. Kedysi boli na niektorých miestach dnešného Národného parku Kornati postavené rímske stavby a pozostatky niektorých z nich je vidno pod morom (medzi ostrovmi Dugi Otok a Katina v prieplave Mala Proversa). Pobrežie niektorých ostrovov sú pomerne členité, čo v minulosti využívali piráti.

Národný park Kornati je pre verejnosť otvorený celoročne a je vhodný pre všetkých milovníkov čerstvého vzduchu a opustených miest. V Národnom parku Kornati sa nachádza približne 25 reštaurácií a na ostrove Murter je možnosť ubytovať sa v súkromí alebo v kempingu. Ak máte vlastnú alebo požičanú loď, odporúčame navštíviť Park prírody Telačćica so slaným jazerom Mir na ostrovoch Murter a Dugi Otok. Zaujímavá je tiež prehliadka lisovne olív na ostrove Zverinac, ktorá je najstaršia aktívna lisovňa v Chorvátsku a ešte dnes sa tu vyrába olivový olej rovnako ako kedysi.

Čo je dobré vedieť pri návšteve Národného parku Kornati

  • Celý park je v súkromnom vlastníctve a niektoré miesta sú pod špeciálnou ochranou. Do týchto miest je vstup možný len so špeciálnym povolením.
  • Pre potápanie a rybárčenie taktiež treba povolenie, ktoré sa dá vybaviť v kancelárii Národného parku na ostrove Murter alebo na recepcii v oblasti parku. Potápanie je možné len v schválených organizovaných skupinách, maximálne do 40 metrovej hĺbky a len od 7:00 do 19:00 hod.

Čo je v Národnom parku Kornati:

  • reštaurácie
  • prístavy
  • kostol Panny Márie z Tarca zo 16. stor. (crkva Gospe od Tarca) na ostrove Kornat
  • Byzantská pevnosť Tureta zo 6. stor. na ostrove Kornat
  • Benátska pevnosť zo 16. stor. na ostrove Vela Panitula
  • pozostatky soľných bazénov zo 14. storočia pod morom v zátoke Špinuta na ostrove Lavsa
  • možnosti športu (šnorchlovanie, plávanie, rybolov, plachtenie, turistika)

Národný park Krka

Krka

Národný park Krka je jeden z chorvátskych prírodných skvostov a je tvorený sústavou kaskád a vodopádov na rieke Krka. Spolu je na rieke Krka 7 hlavných vodopádov, ktoré prekonajú výšku 242 metrov. V niektorých častiach sa dá pod vodopádmi aj okúpať. Národný park Krka sa nachádza v kraji Šibenik-Knin a pokrýva rozlohu 109 km². Najnavštevovanejšie časti Národného parku Krka sú Skradinské vodopády (Skradinski buk) Rošský vodopád (Roški slap). Skradinski buk tvorí sústava travertínových kaskád, ostrovčekov a jazier. Skradinské vodopády sú dlhé 400 metrov a voda prekoná výšku takmer 46 metrov.

V parku Krka nájdete vodopády, jaskyňu i katakomby

Rošský vodopád sa nazýva aj Obrovský vodopád a tvorí ho 22,5 metrový hlavný vodopád s množstvom menších bočných vodopádov, jazier a travertínových ostrovčekov. Roški slap sa nachádza 36 km od prameňa rieky Krka. Ponad neho vedie cesta, ktorá vznikla ešte za čias rímskej nadvlády. Na ľavom brehu je niekoľko vodných mlynov a mnohé z nich boli zrekonštruované a sú funkčné. V blízkosti sa nachádza jaskyňa Oziđana pećina, ktorú od Rošského vodopádu delí 517 drevených schodov. V parku sa nachádza tiež rozľahlý kláštor Sv. Archanjela s kostolom, pod ktorým sú byzantské katakomby, ktoré sa dajú navštíviť. Od apríla do októbra sa organizujú prehliadky kláštora loďou od vodopádu Roški slap.

pamiatku, čo by vás mohlo vyjsť draho. Väčšinu parku tvorí bukový, smrekový a jedľový les.

Ceny vstupného do Národného parku Krka (1 deň)

Mena: Kuna (HRK)

Kategória návštevníkovObdobie – cena za osobu
 November – FebruárMarec – OktóberJún – September
Dospelý3090110
Dospelí – skupiny257590
Študent207080
Študenti – skupiny205565
Deti a mladiství 7 – 18 rokov207080
Deti a mladiství 7 – 18 rokov – skupiny203035
Deti do 7 rokovzadarmozadarmozadarmo

Informácie o krajine Grécko z našej partnerskej webstránky.

2 KOMENTÁRE

Pridaj komentár