Piate najväčšie mesto Francúzska leží na Azúrovom pobreží pri Stredozemnom mori, v juhovýchodnom cípe krajiny a v blízkosti francúzskych hraníc s Monakom a Talianskom. Domáci o ňom často hovoria pod prezývkou Nice la Belle teda Krásne Nice a mesto bolo založené v 4. storočí pred naším letopočtom Grékmi ako Nikaia podľa mena gréckej bohyne víťazstva. Strategický prístav priniesol mestu vplyv a námornú moc, pričom bolo dlhšiu dobu súčasťou Savojského vojvodstva a neskôr Sardínskeho kráľovstva. Na prelome 18. a 19. storočia začalo celoročne príjemné podnebie lákať v zime dovolenkárov z Veľkej Británie a čoskoro aj ďalších krajín, čo viedlo k počiatkom rozvoja turistického ruchu v Nice. Perla Azúrového pobrežia zároveň odjakživa priťahovala aj umelcov, predovšetkým maliarov smeru impresionizmus.
Romantické prechádzky po pláži aj na promenáde
Nice je priam stvorené pre dovolenku a relax pri mori v tradičnom duchu Stredozemného mora. Predovšetkým v štvrti starého mesta Vieille Ville sa vám bude zdať akoby ste sa cez hranice preniesli do Talianska a súčasne sa mohli nechať unášať farebnými trhmi, veľkolepými palácmi Palais Lascaris a Palais des Rois Sardes či nekonečnými galériami a múzeami. Rovnako lákavou je v meste slávna pešia zóna Promenade des Anglais na pobreží lemovaná parkami, záhradami a dobovými sídlami. Pohľad na mesto z výšky si možno dopriať na vrchu Colline du Château a peknú prechádzku zaručuje tiež túlanie sa po okolí fontány Fontaine du Soleil v parku Jardin Albert I. Nemožno nezmieniť ani mnohé múzea umenia, pripomínajúce obľubu Nice medzi maliarmi. Oblasť dnešného Nice bola osídlená už pred 400 tisíc rokmi. V archeologickom nálezisku Terra Amata boli objavené prvé známky použitia ohňa a zvyšky budov. Kúpiť letenky do Nice
Mesto Nice je jedno z najnavštevovanejších vo Francúzsku a hneď po Paríži má najviac ubytovacích kapacít. Ročne do Nice zavítajú približne 4 milióny turistov. Po dvoch parížskych letiskách je letisko Nice Côte d’Azur tretie najrušnejšie v krajine. Nice je po Paríži druhé najobľúbenejšie turistické letovisko.
Základné informácie o Nice
Počet obyvateľov | 343 895 (2014) |
---|---|
Vzdialenosť od Bratislavy | 1233 |
Čo je v meste Nice:
- hotely, apartmány, hostely
- letisko Nice Côte d’Azur
- železničná stanica Nice-Ville
- autobusová stanica
- električková sieť
- prístav
- Promenade des Anglais
- reštaurácie, kaviarne
- nákupné centrá
- park s vodopádom Colline du Château (Castle Hill)
- námestia (Place Masséna, Place Garibaldi, Place Rossetti, Cours Saleya, Place du Palais)
- kláštor s múzeom Monastère Notre-Dame-de-Cimiez
- kostol Sv. Martina
- katedrála Sainte-Réparate zo 17. storočia
- Sainte Jeanne d’Arc Church z 20. storočia
- ortodoxná katedrála Russe Saint-Nicolas
- Musée Matisse s maľbami maliara Henri Matisse
- múzeum moderného umenia Musée d’Art Moderne et d’Art Contemporain
- park Jardin Albert I
Zaujímavosti o meste Nice
- Prvý osadníci sem prišli pred 400 tisíc rokmi a v archeologickom nálezisku Terra Amata našli pozostatky prvých ohnísk a domov.
- Mesto Nice bolo pravdepodobne založené Grékmi z mesta Massalia (Marseille) okolo roku 350 pred n. l. a dali mu meno Nikaia na znak víťazstva nad obyvateľmi Ligúrie. Nike bola grécka bohyňa víťazstva.
- V meste Nice čerpali inšpiráciu mnohí umelci ako napríklad maliari Matisse, Picasso, spisovateľ Francis Scott Fitzgerald, básnik Jean Cocteauand či huslista Paganini.
- Nice je súčasťou Francúzska až od roku 1860, dovtedy patrila pod časti dnešného Taliansko.
- Promenade des Anglais je pomenovaná po bohatých Anglických turistoch, ktorí sa tu radi prechádzali.
- Domy tu má mnoho svetových celebrít, napríklad Elton John, Bono, Keith Richards či Tina Turner
- Prezývka mesta je Nice la Belle, čo znamená ‚Krásna Nice‘ a je to aj názov neoficiálnej hymny mesta z roku 1912 od Menici Rondelly.
- Slávny karneval v Nice začal už v stredoveku a kto mal vtedy počas karnevalu masku, mohol sa vysmievať mocipánom. Na oficiálnej časti karnevalu v súčasnosti nie je povinné nosiť masku, ale na neoficiálnej Carnaval Populaires sa maska odporúča, inak vás môžu obsypať múkou.
Doprava v Nice
Lietadlo
Medzinárodné letisko Nice Côte d’Azur je tretie najdôležitejšie francúzske letisko (hneď po dvoch parížskych Charles de Gaulle a Orly). Letisko má vynikajúcu polohu na výbežku do mora hneď vedľa Promenade des Anglais. Pristávacie a vzletové dráhy letiska začínajú a končia tesne pri mori a vzlietanie a pristávanie je dosť vzrušujúce. Vzhľadom na blízkosť štátu Monako slúži letisko ako štátne letisko Monaka a z letiska denne ide takmer 40 spojov helikoptérou priamo do Monaka. V nasledovnom formulári si môžete vyhľadať dostupné lety do Nice.
Loď
Hlavný prístav v Nice je známy aj ako Lympia a tento názov je odvodený od prameňa Lympia, ktorý ústí do malého jazierka pri močaristej oblasti, kde sa v roku 1745 začali práce na výstavbe prístavu. V Nice je ešte jeden menší prístav v časti Carras. Z Nice je lodný spoj na ostrov Korzika s vysokorýchlostnými plavidlami NGV (navires à grande vitesse). Lodné spojenie prevádzkujú dve spoločnosti SNCM a Corsica Ferries – Sardinia Ferries.
Vlak
Hlavná vlaková stanica je Nice-Ville a do Paríža sa z nej dostanete vysokorýchlostnými vlakmi TGV za menej ako 6 hodín. Do Marseille trvá cesta z Nice 2,5 hodiny. Vlaky z Nice vypravujú aj za hranice Francúzska do Talianska, Švajčiarska, Belgicka či do Ruska. Vlaky z Nice idú aj do Viedne, odkiaľ sa dá presunúť do Bratislavy na hlavnú autobusovú stanicu (Mlynské Nivy).
Autobus
Z Bratislavy idú do Nice autobusy spoločnosti Eurolines a cesta autobusom trvá približne 18 hodín a 45 minút.
Električky
Električková trať v Nice bola spustená v roku 1879, kedy ešte nebula poháňaná elektricky, ale pomocou koní. Elektrina začala poháňať električky od roku 1900. Sever a východ mesta je s centrum spojený električkovou traťou. Dĺžka trate je 8,7 km a z jednej strany mesta na druhú sa dá dostať za 17 minút. Dve ďalšie linky sú vo výstavbe. Druhá linka má ísť od Place Masséna na letisko a ďalej do Cagnes-sur-Mer a Le Port. Tretia linka spojí Nice so železničnou stanicou TGV Nice Saint-Augustin Lingostière.
Cena lístka na električku
Cena lístka je 1,5€ a platí 75 minút nielen na električky, ale aj na autobusy, ale len v jednom smere. Lístky sa dajú kúpiť na zastávkach v automate (pripravte si mince). Inštrukcie ku kúpe lístka sú aj v angličtine. Po nástupe do električky si nezabudnite lístok označiť v malom žltom označovači. Ak v meste zostávate dlhšie, je možnosť zakúpenia karty za 10€ s platnosťou 10 ks lístkov. Električky chodia dosť často, približne každých 3-5 minút počas dňa a každých 12-20 minút v noci až do jednej hodiny po polnoci. Prvé električky vyrážajú ráno o pol piatej.
Pamiatky v Nice
Promenade des Anglais
Populárna a už po celé dekády vyhľadávaná pobrežná promenáda sa tiahne pozdĺž pláže v zátoke Baie des Anges obklopená palmami a desiatkami záhrad. Nenápadnú uličku pretvoril do luxusnej promenády Brit Lewis Way v roku 1820 a hoci pôvodne niesla meno Chemin des Anglais, rýchlo sa zaužívalo dodnes používané označenie Promenade des Anglais. Postupom času sa ulica rozširovala a cestná doprava sa z nej presunula do podzemných tunelov, čo umožnilo využívanie promenády vylúčne pre peších chodcov, cyklistov a korčuliarov. Počas prechádzky si nepochybne povšimnete rozličné dobové sídla lemujúce chodníky, vrátane divadla Palais de la Méditerranée, Le Negresco využívaného dnes ako luxusný hotel a paláca Villa Masséna so záhradami a múzeom histórie a umenia.
Vieille Ville
Štvrť Starého mesta, Vieille Ville pôsobí autentickým talianskym dojmom, je živúcim srdcom mesta a ľudia sa o nej občas vyjadrujú ako o Babazouk. Juhozápadná sekcia rozľahlej štvrte náleží trhu na Cours Saleya, v ktorom nájdete všetko možné aj nemožné od plodov mora cez voňavé mydlá a kvety až po korenie, čerstvú zeleninu a ovocie. Trhovníci predávajú taktiež ingrediencie bežne využívané v stredomorskej kuchyni, s pomocou ktorých sa môžete pokúsiť tiež si uvariť niektoré z miestnych špecialít.
Neďaleko trhu narazíte na ulici Rue Droite na barokový palác Palais Lascaris patriaci kedysi príslušníkom rodiny Lascaris-Vintimille, ktorí sídlo zaplnili flámskymi tapisériami, stropnými maľbami talianskych majstrov a ďalšími umeleckými dielami. Niet tak divu, že palác je využívaný počas roka pre potreby dočasných výstav. Ďalším pekným palácom je na okolí Palais des Rois Sardes, ktorý istý čas slúžil ako sídlo sardínskych kráľov.
Umeniu sa vo štvrti Vieille Ville venujú tiež múzeá a galérie, väčšinou zamerané na diela konkrétneho autora. Galerie des Ponchettes tak predstavuje prácu Raoula Duffyho, zatiaľčo Musée Alexis et Gustav-Adolf Mossa ponúkajú krásne zobrazenia Nice, Azúrového pobrežia a farebného Provensálska z dielne otca a syna Mossovcov.
Prechádzky po Colline du Château a Jardin Albert I.
Hradný vrch Colline du Château bol miestom, kde antickí Gréci pred stovkami rokov položili základy mesta Nice a vďaka svojej vyvýšenej polohe bol považovaný za takmer nedobytný. Dnes väčšinu územia tohto parku pokrýva zelený park s vysokými stromami, exotickými kvetinami a zurčiacimi vodopádmi a prameňmi. V parku fungujú viaceré reštaurácie, nájdete tu pozostatky dvoch stredovekých kostolíkov a z vtáčej perspektívy uvidíte väčšinu mesta Nice a blízkeho okolia pod vami. Colline du Château zvykne v noci bývať osvietený a môžete sa k nemu dostať buď pešo z Vieille Ville alebo výťahom a eskalátorom z námestia Garibaldi.
Pohyb na čerstvom vzduchu si rovnako vychutnáte v parku Jardin Albert I. rozloženému medzi ulicami Avenue des Phocéens a Avenue de Verdun. Jeho hlavnými klenotmi sú neogotický kostolík Notre-Dame a fontána Fontane du Soleil na námestí Place Masséna zdobená postavami z gréckej mytológie. Choďte sa pozrieť aj do tunajšieho divadla Théâtre de Verdure, ktoré v jarných a letných mesiacoch organizuje hudobné koncerty a divadelné predstavenia.
Múzeá v Nice
Z Nice nemožno odísť bez toho aby ste nezavítali do niektorého z tunajších múzeí, ktoré dokážu zaujať aj návštevníkov, akých to do múzeí zvyčajne príliš neláka. Vyskúšajte napríklad Musée Matisse sídliace v dobovej talianskej vile obklopenej nádhernými záhradami. Ako už meno múzea napovedá, stráži vo svojich priestoroch ukážku toho najlepšieho z rozsiahlej zbierky maliara Henriho Matisse. Ten v Nice žil v rokoch 1918-1954 a jeho rodina po jeho smrti darovala jeho sídlo aj časť práce mestu.
Skutočnou truhlicou pokladov moderného umenia je naproti tomu múzeum Musée d’Art Moderne et d’Art Contemporain na námestí Place Yves Klein. Múzeum zdobené štyrmi vežami ponúka predovšetkým prácu francúzskych a svetových maliarov tvoriacich v 60. a 70. rokoch 20. storočia, vrátane diela tunajšieho rodáka Yvesa Kleina.
V neposlednom rade môžete zavítať do Múzea výtvarného umenia Musée des Beaux Arts situovaného v univerzitnej štvrti Les Baumettes. Jeho zbierka zahŕňa práce talianskych, francúzskych a holandských maliarov, akými boli napríklad Degas, Monet, Braque, Picasso či Rodin.
Your point of view caught my eye and was very interesting. Thanks. I have a question for you. https://www.binance.info/id/join?ref=OMM3XK51
Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.