Podmanivé hlavné mesto Francúzska je cestovateľským snom mnohých z nás. Aj ľudia, ktorí v ňom nikdy neboli, by určite dokázali bez problémov vymenovať jeho hlavné turistické atraktíva. Paríž je priam synonymom lásky a romantiky, rovnako ako strážcom veľkých pokladov umenia a miestom, na ktorom došlo k významným historickým udalostiam. Paríž sa k nám dostáva aj ako dejisko nespočetných filmov a kníh, čo tiež dokazuje, že ide o mesto plné príbehov, tajomstiev a prekvapení, do ktorého sa väčšina návštevníkov zamiluje na prvý pohľad a rada sa doň vracia.
Mesto módy a športu
Magické mesto na brehoch rieky Seiny bolo založené v treťom storočí pred naším letopočtom keltským kmeňom Parisii, podľa ktorého sa aj začalo nazývať. Po celé storočia bol Paríž vplyvným centrom obchodu, financií, vedy či umenia. V posledných dekádach si získal vďaka organizovaniu Parížskeho týždňa módy tiež pozíciu ako Mekka módneho priemyslu. V neposlednom rade je mesto prepojené so športom a to napríklad ako domovské sídlo futbalového klubu Paris Saint Germain, organizátor Majstrovstiev sveta vo futbale v roku 1998 a cieľ cyklistických pretekov Tour de France.
Paríž – mesto plné pamiatok
Fakt, že Paríž patrí k turisticky najatraktívnejším mestám sveta jasne značí, že sa na jeho území nachádza nespočet pamätihodností, ktorých detailné prejdenie by vám zabralo veľmi veľa času. Aj samotné UNESCO si svoju prácu uľahčilo tým, že rovno celé centrum Paríža popri Seine zapísalo na svoj Zoznam svetového dedičstva ľudstva ako celok namiesto toho aby išlo pamiatku po pamiatke. V tomto zápise sa tak súčasne nachádza najznámejší symbol mesta – Eiffelova veža, katedrála Notre Dame a Bazilika svätého srdca. V Paríži samozrejme sídlia aj niektoré z najdôležitejších múzeí sveta, vrátane rozľahlého Louvru a múzea maliarov impresionizmu, Musee d´Orsay. Ulica Avenue des Champs-Élysées vás zavedie k parížskemu Víťaznému oblúku. Príjemnú prechádzku si možno v Paríži dopriať aj v malebnej štvrti Montmartre a krásnych záhradách zámku vo Versailles.
Letiská v Paríži
Paríž má tri hlavné letiská Paris-Charles de Gaulle, Paris-Orly a Beauvais-Tillé, na ktorých ročne pristanú desiatky miliónov turistov. Letecká doprava Paríža patrí medzi 5 najvyťaženejších na Zemi. Na letisko Paris Beauvais lieta spoj Ryanair z Bratislavy. Toto letisko je však od Paríža vzdialené 80 km, preto sa cesta o niečo predĺži a predraží. Lacná letenka sa nemusí až tak oplatiť.
Základné informácie o Paríži
Počet obyvateľov | 2 229 621 (2013) |
---|---|
Vzdialenosť od Bratislavy | 1321 |
Čo je v meste Paríž:
- hotely, apartmány, hostely
- päť železničných staníc
- autobusová stanica
- metro
- medzinárodné letiská (Paris-Charles de Gaulle, Paris-Orly a Beauvais-Tillé)
- reštaurácie, kaviarne
- nákupné centrá
- Eiffelova veža
- katedrála Notre-Dame
- Víťazný oblúk
- Sainte-Chapelle
- bazilika Sacre Coeur
- Invalidovňa
- parky a záhrady (spolu 450)
- múzeá
Zaujímavosti o Paríži
- Paríž bol založený v 3. storočí pred naším letopočtom a nazýval sa Lutécia (po francúzsky Lutetia). Proti stavbe Eiffelovej veže sa postavilo mnoho ľudí, medzi inými aj spisovatelia Alexandre Dumas či Guy de Maupassant. Veľká vlna kritiky na Eiffelovu vežu sa znieslo aj v tlači.
- najstarší most v Paríži, Pont Neuf, bol postavený v roku 1604
- hlavný zvon v katedrále Notre Dame váži vyše 13 ton a dokonca dostal aj meno Emmanuel
- celkovo je v Paríži 1 803 monumentov, 173 múzeí, 450 parkov a záhrad
- Parížska doprava je dosť hustá, ale v celom Paríži bola do roku 2012 len jedna jediná značka STOP. Dnes už tu vraj nie je ani jediná značka STOP v celom meste
- stromy rastúce v Paríži sú sčítané a je ich okolo 470 tisíc
- v Paríži je vyše 9 tisíc terás, kde si môžete dať drink alebo dobré jedlo
- najstaršia kaviareň v Paríži, Le Procope, bola založená v roku 1686
- Paríž križuje 6100 rôznych ulíc a najkratšia z nich meria len 5,75 metra
- milovníci bagiet si v Paríži prídu na svoje, pretože v meste je vyše 1700 pekární
- tí, čo obľubujú posedenie v bare si môžu dať drink v jednom z vyše 1100 barov
- v Paríži žije viac psov ako má mesto obyvateľov
- železnice v Paríži sa v minulosti nazývali ‚Métro Express Régional Défense-Étoile‘. Z tohto názvu boli odvodené iniciálky M.E.R.D.E, čo však znamená ‚hovno‘, preto bol názov zmenený na ‚Réseau Express Régional‘
- Disneyland v Paríži je najnavštevovanejší zábavný park v Európe
- sochy na námestí Place de la Concorde reprezentujú 8 veľkých francúzskych miest: Lille, Strasbourg, Marseille, Nantes, Lyon, Brest, Bordeaux, and Rouen
- vrchol Eiffelovej veže sa počas horúčav alebo tepla môže posunúť až o 18 centimetrov, pričom Gustave Eiffel pri návrhu počítal až so 70 cm odklonom.
- Parížske metro má vyše 300 staníc a je štvrtý najväčší transportný systém na Zemi.
- vo Francúzsku je 10 sôch slobody a 5 z nich je na rôznych miestach Paríža
- Paríž je mesto s najväčším počtom knižníc. Je ich tu až 830
- trhovisko Marché de Rungis je najväčšie v Európe a má väčšiu rozlohu ako Monako
Pamiatky v Paríži
Eiffelova veža
Napriek tomu, že v Paríži sa nachádzajú viaceré známe a významné pamiatky, jedna z nich je s mestom symbolicky spätá tak ako žiadna iná a tou je práve Eiffelova veža. Na svojom mieste stojí od roku 1889, kedy sa počas Parížskej výstavy pripomínalo storočné výročie od vypuknutia Veľkej francúzskej revolúcie. Pri tejto príležitosti bola veža postavená na návrh architekta Alexandre Gustave Eiffela. Je dobre známe, že prvotné reakcie na vzhľad veže neboli zďaleka tak pozitívne ako dnes a väčšina Parížanov považovala Eiffelovu vežu za ohavnosť.
Veža s výškou 307 metrov bola až do postavenia Empire State Building v New Yorku najvyššou stavbou sveta. Dnes sa takmer až na jej vrchol možno dostať výťahom alebo po siedmich stovkách schodov. Po ich prejdení sa vám celý Paríž ocitne doslova pri nohách a sily môžete dobiť v luxusnej reštaurácii Restaurant Le Jules Verne na druhom poschodí. Na samotnú Eiffelovu vežu sa vám zas najlepší pohľad ponúka od parkov Jardins du Trocadéro a Champs de Mars.
Katedrála Notre Dame
Jedna z najznámejších gotických katedrál sveta si získala dodatočnú slávu ako dejisko knihy Victora Huga, Chrám Matky Božej v Paríži aj bez ohľadu na ohlas tohto diela je však dostatočne pôsobivá sama osebe. Katedrála stojí na ostrove Ile de la Cité uprostred rieky Seiny, ktorý je nielen miestom zrodu Paríža ale aj geografickým jadrom mesta. S výstavbou katedrály začali v roku 1163 francúzsky kráľ Ľudovít IX. a biskup Maurice de Sully. Trvalo ďalších viac než 150 rokov, kým bol tento architektonický klenot kompletne dokončený.
Úžasná vonkajšia fasáda katedrály je plná sôch a gargoylov, zatiaľčo jej interiér uchvacuje svojou priestrannosťou, krásnymi oknami z farebného skla a výjavmi v Biblie. Najviac návštevníkov prichádza ku Katedrále Notre Dame vždy v sobotu a nedeľu okolo deviatej ráno, kedy sa konáva pravidelná audiovizuálna šou plná svetiel a farieb. V apríli 2019 zachvátil katedrálu požiar, ktorý zničil strednú vežu, strechu s stredoveké vitrážové okná.
Basilique Sacré-Coeur a štvrť Montmartre
Parížska bazilika z bieleho alabastru známa aj pod slovenským menom Bazilika svätého srdca leží na vyvýšenom mieste a vďaka svojej čiastočne byzantskej architektúre pôsobí dojmom, akoby do Paríža ani nepatrila. Opak je však pravdou, nakoľko bolo toto dielo vztýčené po Francúzsko-Pruskej vojne ako symbol nádeje. Tunajšia mozaika Ježiša Krista osvetlená mnohými sviecami priťahuje nábožensky založených ľudí k bazilike zďaleka. Od baziliky sa vám navyše naskýtajú viaceré krásne panorámy Paríža a môžete sa od nej vydať do priľahlej štvrte Montmartre, v ktorej akoby sa zastavil čas a prechádzka po nej je priam balzamom na dušu. Niet divu, že kedysi sa tu radi stretávali umelci Edgar Degas, Toulouse Lautrec a ďalší.
Múzeum Louvre
Pravdepodobne najznámejšie múzeum sveta bolo pôvodne sídlom francúzskych kráľov. Až neskôr sa premenilo na skutočný raj umenia uchovávajúci vyše 30 tisíc diel od starovekých nálezov cez stredoveké umenie až do modernej doby. Prejdenie celého múzea Louvre za jediný deň neni v ľudských silách, preto sa oplatí porozmýšľať nad tým, ktoré galérie najviac lákajú vašu pozornosť alebo si zvoliť prehliadku tých najvýznamnejších a najslávnejších prác, aké v múzeu nájdete. Medzi ne samozrejme patrí maľba Leonarda da Vinci – Mona Lisa, Botticelliho fresky, ale aj Sloboda vedúca ľud zo štetca Delacroixa a zobrazujúca vypuknutie Veľkej francúzskej revolúcie.
Pri múzeu Louvre si nemožno nevšimnúť Sklenenú pyramídu vytvorenú v roku 1917 podľa návrhu Ieoh Ming Peia a Tuilerijské záhrady alias Jardin des Tuileries. Tie patria k najkrajším a najväčším zeleným plochám Paríža a všetko vrátane stromov, jazierok a lavičiek je v nich upravené do najmenších detailov.
Musee d´Orsay
Zatiaľčo v Louvre je múzeom prakticky všetkého majúceho súvis s umením, Musee d´Orsay sa špecificky zameriava na maliarov impresionizmu. To znamená, že v jeho expozícii sa dajú obdivovať práce Moneta, Maneta, Renoira, Degasa, Van Gogha či Cézanna. Múzeum je situované v budove bývalej železničnej stanice na brehoch rieky a pre občerstvenie sa dá využiť jeho elegantná reštaurácia aj dve kaviarne.
Víťazný oblúk a Elyzejské polia
Víťazný oblúk alebo ak chcete Arc de Triomphe vznikol z iniciatívy Napoleona ako oslava francúzskych úspechov počas revolúcie a neskoršieho cisárstva. Napriek tomu, že sa jeho stavba spustila už v roku 1806, dokončiť sa oblúk podarilo až po 24 rokoch stavby. Po prvej svetovej vojne pribudol k oblúku Hrob neznámeho vojaka a dodnes sa v jeho blízkosti každoročne v novembri koná pripomienka padlých počas oboch svetových vojen.
Výlet k Víťaznému oblúku možno prepojiť s potulkami po Elyzejských poliach, vo francúzštine označovaných Avenue des Champs Élysées. Dlhú ulicu rozdelenú na dve hlavné časti lemujú nespočetné prepychové obchody, hotely, reštaurácie, divadlá a kiná, priťahujúce tak domácich obyvateľov, ako aj turistov. Svoje zastúpenie tu majú značky Cartier, Louis Vuitton či Tiffany a luxusné reštaurácie Le Fouquet a L’Atelier de Joël Robuchon. Netreba sa ale obávať, že by ste súčasne na tej istej ulici nenašli lacnejšie módne a stravovacie alternatívy typu H&M, McDonald´s a Starbucks.
Château de Versailles
Zámok rozpínajúci sa vo Versailles sa nenachádza bezprostredne v Paríži. Návštevu Versailles by ste však počas vašej dovolenky vo hlavnom meste Francúzska rozhodne nemali. Ide totiž o dokonalú ukážku absolutistickej vlády postavenú kráľom Ľudovítom XIV. teda Kráľom Slnko, ktorý nechal zámok vybudovať v takej podobe, aby vzbudzoval závisť u svojich rivalov a rešpekt medzi svojimi poddanými. Jeho základy síce nechal postaviť už jeho otec, až Ľudovít XIV. ale dal zámku podobu aká mu zostala do súčasnosti. Zámok vo Versailles tak dodnes predstavuje symbol moci a vplyvu tohto francúzskeho kráľa.
V zámku zapísanom na zozname UNESCO vyniká predovšetkým jeho úchvatná Galéria zrkadiel plná krištáľových lustrov, zlatých sôch a stoviek zrkadiel. Vstúpiť môžete aj do desiatok komnát využívaných členmi kráľovskej rodiny pre oficiálne aj súkromné účely. Nuž a zámok vo Versailles by nebol tým čím je bez svojich nádherných zdanlivo nekonečných záhrad s ich dokonalou geometrickou symetriou, fontánami a sochami.
Your point of view caught my eye and was very interesting. Thanks. I have a question for you.