Thessaloniki sú druhé najväčšie grécke mesto a ležia na severe Grécka vyše 500 km od Atén. Mesto založil v roku 315 pred n. l. macedónsky generál Kassandros, ktorý slúžil Alexandrovi Veľkému a pomenovala ho po svojej manželke, sestre Alexandra Veľkého. V Grécku sú známe aj pod názvami Salonika či Saloniki a nám najznámejší názov je Solún. Žije tu vyše 1,1 milióna ľudí. Sú kultúrnym centrom Grécka a koná sa tu množstvo festivalov, podujatí, koncertov a podľa Lonely Planet boli vyhlásené piatym najlepším párty mestom na zemi.

Nočný život v Thessalonikách je veľmi rušný a množstvo barov a klubov s gréckou hudbou je v sezóne preplnených celé noci. Reštaurácie v meste patria k jedným z najlepších v Grécku. V meste je mnoho divadiel, kinosál, kaviarní a luxusných barov. Kto rád nakupuje, príde si v Thessalonikách na svoje, sú tu rozličné obchody od stánkov so suvenírmi po obchody svetových módnych značiek. Prechádzky po miestnej promenáde popri mori sú nezabudnuteľné hlavne v noci.

Thessaloniki sú moderné mesto avšak majú bohatú, 3000 rokov starú históriu s pozostatkami z Rímskej, Byzantskej i Osmanskej ríše. Jednou zo zaujímavých pamiatok je chrám Cyrila a Metoda, ktorí tu postavili na pamiatku slávnych rodákov. Ďalšie pekné pamiatky v Solúne sú napríklad rímsky amfiteáter, biela veža, kostol sv. Demetria a Aristotelovo námestie. Časť mesta a mnoho byzantských kostolov je pod ochranou UNESCO.

Objednať ubytovanie v Solúne

Základné informácie o meste Thessaloniki

Počet obyvateľov150 (2011)
Vzdialenosť od Bratislavy1250 km

Čo je v meste Thessaloniky:

  • hotely, apartmány
  • reštaurácie, bary, diskokluby, kaviarne
  • obchody
  • byzantské múry
  • Biela veža
  • kostol sv. Juraja Palamas
  • kostol sv. Demetria

Zaujímavosti o Solúne

  • Thessaloniki bolo meno sestry Alexandra Veľkého, ktorá sa vydala za Kassandros, ktorý objavil mesto Therme a premenoval ho na Thessaloniki po svojej manželke.
  • V roku 1917 zachvátil mesto požiar, ktorý zničil domovy 80 000 ľuďom.
  • Počas 2. Svetovej vojny bolo z Thessaloník deportovaných 50 tisíc ľudí.
  • Thessaloniki sú jedno z najvýznamnejších svetových párty miest.
  • Bratia Cyril a Metod sa narodili na území dnešného Solúna v 9. storočí, ktorí odtiaľ prišli na Veľkú Moravu.
  • Gréci považujú Thessaloniky za druhé hlavné mesto krajiny.
  • V miestnom futbalovom klube PAOK v minulosti hrával slovenský futbalista Róbert Mak.

Počasie v meste Thessaloniki

Keďže Thessaloniki ležia v severnej časti Grécka, je tu aj viacej zrážok ako na juhu krajiny. V lete tu však vládne suché a teplé počasie s dostatkom slnka aj pred a po hlavnej sezóne. Najhorúcejšie mesiace sú júl a august s priemernými teplotami okolo 27°C a slnečno je priemerne 10 hodín denne. Nie sú neobvyklé teploty nad 30°C avšak schladí vás studený vietor zo severu, ktorý je tu počas leta bežný. V júli a auguste zvykne tiež pršať, v priemere je to 4-5 daždivých dní za mesiac. Avšak nie sú to nejaké tropické búrky, ale zväčša pár minútový dážď nasledovaný slnkom. V zime teploty padajú dolu na priemerných 7°C a zvykne tu padať 50 cm snehu za mesiac.

Thessaloniki Solún

Pamiatky v meste Thessaloniki

Biela veža (Lefkos Pyrgos)

Solun

Biela veža je symbolom mesta, pochádza z 15. storočia a nachádza sa na nábreží pár blokov od prístavu. Bola určená na obranu prístavu a nahradila byzantské opevnenie z 12. storočia. Počas Osmanskej ríše tu bývala väznica a v roku 1826 dal Sultan Mahmud II príkaz pozabíjať všetkých väzňov. Potom sa veža dlhé roky nazývala Krvavá alebo Červená veža. Po ovládnutí mesta Grékmi v roku 1912 bola veža neustále prerábaná a fasáda bola vybielená, preto sa udomácnil jej názov ako Biela veža. Aj keď dnes už veža nemá bielu farbu.

Veža má 6 poschodí prepojených schodiskami a na najvyššom poschodí je terasa odkiaľ je krásny výhľad na mesto, prístav, more a počas bezoblačných dní je vidieť aj vrch Olymp. Na jednotlivých poschodiach sú rôzne exponáty a výklad histórie tejto veže. Na jednom poschodí môže byť naraz len 15 ľudí. V noci je veža vysvietená a pod ňou vedie obľúbená promenáda. Dnes je tu Byzantské múzeum mesta Thessaloniki s rôznorodými exponátmi z keramiky, sochy, časti mozaikovej podlahy, mince z obdobia Byzantskej ríše, nástenné maľby a iné. Biela veža je miesto, ktoré by ste pri návšteve Solúna určite nemali vynechať.

Rozmery:

výška: 33,9 m

priemer pôdorysu: 22,7 m

Kostol svätého Demetria (Agios Dimitrios)

Kostol svätého Demetria pochádza z piateho storočia a je zasvätený sv. Demetriovi, patrónovi Thessaloník. Demetrios bol rímsky vojak zavraždený okolo roku 303 za kresťanskú vieru. Pod kostolom sa nachádzajú priestory, v ktorých bol tento svätec zatknutý a umučený.

Najskôr tu na mieste bývalých rímskych kúpeľov postavili malú kaplnku, ktorú v roku 413 prestavali na baziliku. V rokoch 1493-1912 si z baziliky urobili okupujúci Turci mešitu. Súčasný kostol je pravdepodobne najväčší v celom Grécku a je naozaj veľký ako zvonka tak aj vnútri. Vnútri sú rôzne fresky s vyobrazením Demetria a nachádza sa tu aj šesť mozaikových panelov, ktoré sa datujú do 8. storočia. Ostatné mozaiky boli zničené počas tureckej nadvlády. V roku 1917 zachvátil kostol požiar, ktorý ho takmer celý zničil avšak zachovalo sa spomínaných 6 mozaík, ktoré zdobia oltár.

Od roku 1988 je kostol na zozname UNESCO.

Hagia Sofia

Agia Sophia bola po niekoľko storočí katedrálou mesta Solún. Je to jeden z najstarších svätostánkov mesta Solún a je zapísaná aj na zozname UNESCO. Dnes je to pekná bazilika, ktorú sa oplatí navštíviť. Nachádza sa na námestí s rovnakým menom. Bazilike dominuje veľká zelená kupola, zvnútra zdobená vzácnymi kresbami. Pôvodný kostol, ktorý na tomto mieste stál, bol postavený pravdepodobne v 4. storočí a bol zasvätený Božej múdrosti.

Dnešná podoba baziliky pochádza zo 6. či 7. storočia. V minulosti ju zasiahlo niekoľko zemetrasení a požiare a počas tureckej nadvlády bola zmenená na mešitu. Vnútro baziliky je rozľahlé a pekne zdobené a obsahuje mnoho oku lahodiacich architektonických prvkov. Počas letných horúčav tiež poskytuje príjemný chlad.

Rímske fórum

Počas nadvlády Rímskej ríše vznikli v Thessalonikách zaujímavé stavby typické pre Rímsku ríšu. Rímania tu vybudovali veľký prístav, kúpele a tiež amfiteáter (Odeion), ktorého zachovalé pozostatky tu sú viditelné dodnes. Rímske fórum bolo odhalené pri archeologickom prieskume v roku 1966. V meste pri východných hradbách bol dokonca hipodróm, na ktorom sa konali konské preteky.

Pozostatky rímskeho fóra ležia pár blokov od Aristotelovho námestia medzi ulicami Filippou, Agnostou Stratiotou, Olympou a Makedonikis Amynis. Fórum sa nachádzalo na rozsiahlej ploche a bolo tu vystavaných množstvo okázalých budov rôzneho významu. Vo fóre sú zvyšky dvoch rímskych kúpeľov. Fórum bolo zdobené oblúkmi a fontánami a malo obdĺžnikový tvar s rozmermi 146 x 97 metrov. Samotný amfiteáter mal kapacitu 2000 – 2500 ľudí a vchádzalo sa doň piatimi mramorovými vchodmi. Historici sa domnievajú, že fórum bolo využívané až do 6. storočia.

Múzeum Byzantskej kultúry

www.flickr.com | SpirosK photography

Múzeum bolo otvorené v roku 1994 a má vyše 42 tisíc exponátov z obdobia Byzantskej ríše. Je to najväčšia grécka zbierka z tohto obdobia. Nachádzajú sa tu rôzne fresky z výjavmi z Biblie. Najstaršie sú až zo 4. storočia a zobrazujú scény zo starého i nového zákona. Výstava obsahuje i bohato vyrezávané mramorové panely zachránené z kostola Sv. Demetria po požiari v roku 1917. V múzeu sa dozviete o celom vývoji byzantskej kultúry od vzniku v Rímskej ríši až po zánik v Konštantínopole v roku 1453. V obchode múzea si môžte zakúpiť knihy o byzantskej kultúre. Je tu tiež pekná kaviarnička, populárna u miestnych obyvateľov. Na prezretie múzea si vyčleňte pár hodín. Múzeum zaujme kresťanov i milovníkov histórie najmä obdobia Byzancie.

Otváracie hodiny:

Pondelok 13.00-20.00

Utorok – Nedeľa 08.00-20.00

Vstupné:

7€

Mapa pamiatok v meste Thessaloniki

Ubytovanie v meste Thessaloniki

Booking.com

5 KOMENTÁRE

Pridaj komentár