Oficiálny názov Maroka je Marocké kráľovstvo a je to veľmi zaujímavý štát ležiaci na severe Afriky. Je to rôznorodá krajina plná kontrastov a zaujímavých miest. Západné pobrežie krajiny obmýva Atlantický oceán, severné zasa Stredozemné more. Najsevernejším bodom je Gibraltarský prieliv, ktorý je aj morskou hranicou s Európou. Juhovýchodný sused je Alžírsko a na juhu ohraničuje Maroko Západná Sahara, ktorej väčšinu má Maroko pod kontrolou, a preto by sa za južného suseda považuje štát Mauretánia. Geografickú rôznorodosť Maroka dokazuje Atlantický oceán na severo-západe, pohorie Atlas, ktoré sa tiahne krížom cez celú krajinu či pohorie Rif a tiež púšť Sahara na juhu. V oblastiach pri pobreží žije až 95% populácie, čo je približne 32 miliónov ľudí.

Krásna príroda a mnoho pamiatok

Marocká príroda je jedna z najzaujímavejších v Afrike a ponúka okrem hôr, pobrežia a púšte aj lesy, vodopády, jaskyne a iné prírodné úkazy. Taktiež kultúrne dedičstvo Maroka je veľmi bohaté a v niektorých častiach miest (najmä v starovekých medinách) sa budete cítiť ako v inom svete. V Maroku je 9 lokalít zapísaných v zozname svetového dedičstva UNESCO (napríklad zrúcanina Volubilis, Medina v meste Marakéš či Portugalská pevnosť Cité Portugaise). Pre dovolenkárov a turistov zo Slovenska je najzaujímavejšia časť pri Atlantickom oceáne najmä mestá ako Rabat, Casablanca či Agadir, ale aj vnútrozemské mesto Marakéš. V Maroku je okrem pekných historických miest množstvo moderných letovísk a je z čoho vyberať.

Objednať výhodnú dovolenku v Maroku

Dovolenka v Maroku ponúka rôznorodé aktivity, od posedávania v štýlových kaviarničkách, cez relaxačnú masáž a návštevu kúpeľov hammam, jazdenie na ťave až po výstup na najvyšší vrch Severnej Afriky. Turizmus je v Maroku veľmi dobre rozvinutý a ročne sem prichádzajú milióny turistov z celého sveta. Keďže turizmus je jeden z hlavných pilierov ekonomiky Maroka, marocká vláda doň investuje nemalé peniaze. Do roku 2020 chce Maroko zdvojnásobiť počet prichádzajúcich turistov na 20 miliónov, vďaka čomu by príjmy z turizmu mali tvoriť pätinu HDP Maroka. Úradný jazyk v Maroku je arabský jazyk, ale na školách sa povinne učia francúzštinu. Avšak netreba sa báť a v turistických oblastiach sa dorozumiete aj po anglicky aj po španielsky.

Pláže v Maroku

Pláže v Maroku sú taktiež veľmi rôznorodé a na pobreží tiahnucom sa od Stredozemného mora až po púšť Sahara si každý nájde svoju obľúbenú pláž. Niektoré pláže sú pekne upravené, vhodné pre rodiny s deťmi, iné sú ponechané napospas prírode. Pekné pláže sú v okolí hlavného mesta Rabat aj v prístavnom meste Agadir, kde je krásna dlhá piesočnatá pláž osvetlená v noci – ideálna na prechádzky. Na severe Maroka stoja za zmienku pláže pri Národnom parku Al-Hoceima, pri rezorte Cala Iris alebo pláž pri Gibraltarskom prielive pri meste Ksar es-Seghir.

Nákupy v tržniciach

Najnavštevovanejšie dovolenkové destinácie v Maroku sú: Marakéš, Kasablanka, Rabat, Agadir, Tangier, Fes. V Maroku a najmä v mestách Fes, Safi, Marakéš a Tetuan je rozvinutý hrnčiarsky priemysel a maľovanú keramiku tu kúpite v mnohých obchodoch a stánkoch. Z Maroka si tiež môžete priniesť suvenír vyrezávaný z ebenového dreva alebo výrobky z medi či mosadze. Nákupy v Marakéši a vo Fese si užijú najmä ženy a dostať tu okrem spomenutých výrobkov aj výrobky z kože či pravé berberské šperky alebo ručne tkané koberce, ktoré sú však dosť drahé. Pri nákupoch v Maroku platí zjednávať vždy a všade. Zjednávanie je súčasť nakupovania v marockých obchodoch.

Chutná kuchyňa

Veľmi obľubené jedlo v Maroku je kuskus, ktorý sa pomaly stáva súčasťou aj našich jedálničkov. Kuskus je národné jedlo Maroka a podáva sa s jahňacím, kuracím aebo teľacím mäsom a zeleninou. Ako polievka sa podáva harira – vývar z baranieho mäsa s cícerom a je veľmi chutná. Obľúbený predkrm sú sladké taštičky z lístkového cesta – briouat, ktoré bývajú plnené jahňacím alebo kuracím mäsom. V marockých jedlách používajú veľa korenia a zeleniny. Havným jedlom býva tajine (tažín) – dusené korenené mäso so zeleninou varené v tradičnom hlinenom hrnci s kupolovitým vrchnákom. Obľúbené su tiež chlebové placky – khobz alebo jedá z jačmeňa a pšenice. V uliciach je množstvo stánkov, v ktorých si môžete pochutnať na miestnych jedlách ako vysmážané guľôčky z mletého mäsa, klobásky z jahňaciny, smažené ryby či špízy. Vo väčšine reštaurácií pripravujú najmä pečené baranie mäso, ale urobia vám aj hovädzie mäso a v hoteloch sú zvyknutý podávať aj európsku stravu.

Základné informácie

Počet obyvateľov33 848 242 (2014)
Rozloha446 300 km²
Menamarocký dirham (1 MAD=0,0918€)
Hlavné mestoRabat (1 472 000 obyv.)
Dĺžka pobrežia1850 km
Najvyšší vrchJebel Toubkal (4167 m)
Časový posunv lete + 2 hodiny
Dĺžka letu z Bratislavycca 4 hod a 10 min
Podmienky vstupuCestovný pas musí byť platný 6 mesiacov po prílete. Na vstup do Maroka netreba vízum. S Marokom bola uzatvorená dohoda, kde pre občanov SR platí jednostranný bezvízový styk na dobu 3 mesiace.

Núdzové telefónne čísla

Polícia19
Hasiči150
Záchranka150
Mezinárodná predvolba00212

Zaujímavosti o Maroku

  • Vlajka maroka pozostáva z o zelenej paťramennej hviezdy na červenom podklade. Červená znamená slobodu národa a zelená (farba islamu) nádej na víťazstvo
  • Arabský názov Maroka al-Magrib al-Aqsa znamená extrémny západ, čo značí jeho polohu medzi arabskými krajinami
  • Maroko leží len 8 km od Európy, od ktorej ho delí len Gibraltar
  • Maroko patrí medzi najväčších výrobcov nelegálneho hašišu
  • V Maroku sa považuje za neslušné držať jedlo ľavou rukou a odmietnuť mäso
  • Biela farba je smútočná a ženy nosia nosia biele oblečenie 40 dní po manželovej smrti
  • V Maroku je nedostatok zubárov a odhaduje sa, že majú jedného zubára na približne 800 tisíc ľudí. Obvyklé riešenie bolesti zuba je vytrhnutie
  • Maroko je najväčší exportér konzervovaných sardiniek na svete a ročne spracujú približne 600 tisíc ton
  • Slovo džin pochádza z arabského slova djinn
  • Mešita Hassana II. v meste Casablanca je najväčšia mešita na Zemi (čo sa týka pokrytej plochy) a jej minaret je najvyšší minaret na Zemi. Jej stavba trvala 5 rokov práce a pracovalo na nej 30 000 ľudí. Do mešity sa zmestí 80 tisíc ľudí
  • Marocký národný kostým sa volá djellaba, je z jedného kusa látky a pokrýva celé telo
  • Za symbol lásky sa v Maroku nepovažuje srdce, ale pečeň
  • Marocké národné jedlo je seksou u nás známe ako couscous (kuskus)
  • Najstaršie mesto Maroka – Tangier bolo osídlené Feninčanmi 1600 rokov pred n. l.
  • V 17. storočí bolo mesto Rabat centrom krutých pirátov Sallee Rvoers
  • Najobľúbenejším športom v Maroku je futbal (po marocky Koura)

Pridaj komentár