Hlavné mesto Maroka sídli na severe krajiny pri ústí rieky Bou Regreg do Atlantického oceánu a vzhľadom na to, že tu sídli väčšina štátnych inštitúcií ako aj zahraničných veľvyslanstiev, ide o politické centrum krajiny, hoci nedosahuje veľkosť niektorých iných marockých miest. Aj keď je hlavným mestom, pre Maroko je hospodársky dôležitejšia 90 km vzdialená Casablanca. Pre turistov je však zaujímavejší Rabat a to vďaka peknému historickému centru s množstvom islamských a rímskych pamiatok.

Pevnosť na útese, Andalúzske záhrady a pirátska minulosť

Zaujímavá je pevnosť Oudaias Kasbah na útese nad Atlantickým oceánom zapísaná na zoznam UNESCO. Z pevnosti sa dá ísť okúpať dolu na pláž, alebo k Andalúzskym záhradám. Rabat je hlavným mestom Maroka od roku 1912. V minulosti bol Rabat neslávne známy ako prístav, ktorým sa premávali piráti, korzári a iné zločinecké živly, súčasne ale ide aj o jedno zo štyroch kráľovských a historických hlavných miest Maroka (popri MarakéšiFeze a Meknese). V meste sa nachádzajú všetky zahraničné ambasády. 

Objednať výhodnú dovolenku v Rabate

Pre väčšinu turistov je Rabat dostupný prostredníctvom medzinárodného letiska v susednom mestečku Salé a mnohí návštevníci na ňom vyzdvihujú väčší pokoj než aký vládne v iných marockých metropolách. Určite sa doň oplatí zavítať pokiaľ chcete lepšie a z bezprostrednej blízkosti spoznať marockú históriu a kultúru, nakoľko sú v Rabate situované viaceré múzeá, paláce a ďalšie historické budovy vrátane pevnosti Oudaias Kasbah, mešity Kasbah a mauzólea Mohameda V. Prí ústí rieky Bou Regreg sa rozprestierajú zvyšky rímskeho mesta Sala-Colonia a tiež pozostatky neskoršieho islamského komplexu, ktorý pravdepodobne zničilo zemetrasenie v roku 1755. Prehliadka najzaujímavejších pamiatok mesta sa dá urobiť pešo a dojem urobia najmä mohutné hradby okolo mesta, ktoré značia aj to, aký bol Rabat dôležitý v minulosti.

Rabat je známy aj pre krásne parky a záhrady, ktoré sú nádherné počas celého roka. Počas leta sú botanické záhrady ideálne na piknik. Pokiaľ sa chcete hlavne kúpať a slniť, mesiace jún, júl a august budú pre vás najideálnejšie, pretože vtedy tu je veľmi slnečno. Avšak počas leta vás ubytovanie ako aj nákupy vyjdú o niečo drahšie ako počas iných mesiacov roka.

Základné informácie o meste Rabat

Počet obyvateľov577 827 (2014)
Vzdialenosť od Bratislavy3 325 km

Čo je v meste Rabat:

  • ubytovanie
  • letisko
  • autobusová a železničná stanica
  • električková trať
  • reštaurácie, bary
  • medina s budovami zo 17. storočia
  • mauzóleum Mohammeda V.
  • veža Hassan
  • nekropola Chellah objavená archeológmi v 30-tych rokoch min. stor.
  • archeologické múzeum
  • múzeum Oudaias
  • opevnená štvrť Oudaias Kasbah
  • Andalúzske záhrady
  • mešita Kasbah z roku 1150
  • mestské brány Bab El-Had, Bab-Rouah, Bab Oudaïa

Zaujímavosti o meste Rabat

  • Rabat sa vďaka invázii Francúzov stalo hlavným mestom Maroka v roku 1913
  • v 17. storočí bolo mesto Rabat centrom barbarských pirátov Sallee Rovers
  • história mesta Rabat siaha do 3. storočia pred n. l., kedy bolo na brehu rieky Bou Regreg založené mestečko Chellah
  • v mauzóleu Mohammeda V. je pochovaný zakladateľ súčasného Maroka Mohammed V.
  • stavba veže minaretu Hassan sa začala v roku 1195 a dodnes nebola dokončená. Veža je 44 metrov vysoká.
  • každoročne v júni sa v meste Rabat koná hudobný festival Mawazine, na ktorom si zahrali speváci svetového mena ako napríklad Alicia Keys či Justin Timberlake

Počasie v meste Rabat

Tak ako zvyšok Maroka, aj Rabat je po celý rok horúci. I keď Rabat je vďaka oceánskemu vánku o niečo chladnejší ako vnútrozemské mestá, vďaka čomu sú teploty pre našinca príjemnejšie. Júl a august sú najteplejšie mesiace s priemernou dennou okolo 28°C a priemernou nočnou teplotou 17°C. Počas leta neprší takmer vôbec. Viac dažďa padne v septembri, ale nie je to nič tragické. Od októbra klesajú teploty na 20-24°C a dni sú daždivejšie. Najchladnejšie a najvlhšie mesiace sú december a január, kedy je približne tretina dní daždivých a teploty sú nad 17°C. Od marca teploty opäť stúpajú nad 20°C a počet daždivých dní sa znižuje.

Dá sa povedať, že ak chcete ísť za teplom, Rabat nesklame počas celého roka. Ak však chcete mať na dovolenke v Rabate čo najteplejšie počasie a najteplejšie more, letné mesiace sú najideálnejšie. Avšak počas leta je ubytovanie v Rabate aj ceny v obchodoch a reštauráciách najdrahšie. Na letnú dovolenku v Rabate odporúčame priniesť si prikrývku hlavy, ľahké svetlé oblečenie, slnečné okuliare a samozrejme opaľovací krém. Ak plánujete prísť do Rabatu v zime, prineste si sveter, nepremokavú bundu prípadne dáždnik.

RABAT Predpoveď počasia

Rabat – doprava

Vlakom

Rabat je ľahko dostupný vlakom z veľkých miest Maroka. Najlepšie sa sem dá dostať z mesta Casablanca za 1 hodinu cesty vlakom. Z mesta Fez je to vlakom 2,5 hodiny, z Marakéšu je to vlakom 4 hodiny. V meste sú dve železničné zastávky Gare Rabat Ville (v starom meste) a zastávka Agdal. Niekedy môžu vlaky meškať aj vyše hodinu. Pri železničnej stanici v starom meste stoja taxíky a tiež električka.

Autobusom

Do Rabatu sa dostanete autobusom z hociktorého marockého mesta. Autobusy však nemusia zastaviť na centrálnej autobusovej stanici, preto je dobré overiť si u šoféra, kde v meste bude stáť, aby ste sa nepreviezli ďalej od centra. Lístok stojí 4 marocké dirhamy a tak je autobusová doprava veľmi lacným spôsobom ako spoznať mesto. Ak je autobus preplnený, dávajte si pozor na vreckových zlodejov.

Lietadlom

Najbližšie medzinárodné letisko sa nachádza v meste Salé susediaceho s Rabatom na severe. Do mesta Rabat lietajú spoje z medzinárodného viedenského letiska Schwechat.

Taxi

Taxíky v Rabate sú zväčša staré Mercedesy a taxikári jazdia dosť šialene. Veľký pozor si treba dávať pri platen, aby vám taxikár nenaúčtoval viac. Pred jazdou je dobré overiť si cenu vopred. V Maroku je normálne, ak taxikár odbočí z cesty a naberie ďalších cestujúcich. Je dobré vedieť pár slov po arabsky alebo francúzsky na komunikáciu so šoférom. Odporúčame vyhnúť sa bielym mercedesom taxislužby Grand Taxis, ktoré sú menej bezpečné a drahšie. Ďalšie taxíky sú modré (zväčša Fiat UNO či Renault Dacia) a prevádzkuje ich firma Petit Taxis. Jazda po meste vyjde na 25-30 marockých dirhamov. Pred nástupom do taxi si overte, či je zapnutý taxameter.

Auto

Jazda autom v Maroku sa neodporúča. Jednak kvôli drahému poisteniu, ale najmä kvôli tomu, že Maroko má druhú najväčšiu nehodovosť na svete. Mnoho šoférov v Maroku nerešpektuje dopravné značky a pravidlá cestnej premávky.

Pešo

Prechádzky po starom meste, pri oceáne sú veľmi príjemné. Pešo sa však neodporúča v noci, najmä jednotlivcom či párom.

Pamiatky v meste Rabat

Oudaias Kasbah, Múzeum Oudaias a Andalúzske záhrady

Oudaias Kasbah

Štvrť Kasbah je v Rabate lokalitou s krásnym výhľadom na Atlantický oceán a blízke mestečko Sale, ako aj oblasťou s najväčším množstvom pamätihodností, z ktorých je veľká časť sústredená okolo pevnosti Oudaias Kasbah. Tá je datovaná do 12. storočia a vyniká dekoráciou stien striedajúcimi sa pruhmi modrej a bielej farby. Súčasťou pevnosti je na ulici Rue el Jamma Mešita Kasbah, ktorá je s ohľadom na na rok svojej stavby 1150 najstaršou mešitou v meste. Exteriér stavieb si pre seba zabrali romanticky pôsobiace Andalúzske záhrady, v ktorých srdci sa rozprestiera v prepychovom sídle zo 17. storočia Múzeum Oudaias. Vlastní unikátnu expozíciu dobového nábytku z brokátu, zlata a hodvábu ako aj hudobné nástroje, šperky a keramické predmety.

Mauzóleum Mohameda V. a veža Hassan

Mauzóleum Mohameda V. je miestom posledného odpočinku tohto významného vládcu, pričom celé je odeté v mramore s dlaždicovou podlahou vo forme šachovnice. Práve na tomto mieste raz spomenutý panovník zhromaždil celé stovky Maročanov, aby spolu vzdali Alahovi chválu za nezávislosť svojej krajiny. K mauzóleu patrí aj mešita, prístupná je však jedine osobám islamského vierovyznania. Môžete si však pri nej všimnúť pôsobivú a krásne dekorovanú vežu Hassan, ktorá mala slúžiť pôvodne ako minaret. Po smrti vládcu Yacouba Al Mansoura v roku 1150, ktorý stavbu nariadil, sa plán výstavby ale zastavil a veža tak zostala vo výške 45 metrov nedokončená až do dnešných dní.

Múzeá v Rabate

Popri Múzeu Oudaias nájdete v Rabate aj viaceré ďalšie múzeá, stojace za váš čas a vstup. Napríklad také Archeologické múzeum funguje od roku 1932 a zavedie vás hlboko do marockej histórie od paleolitu a neolitu cez civilizácie, ktoré obývali územie dnešného Maroka pred príchodom Rimanov. Samostatná pozornosť je venovaná nálezom z rímskych čias a z ďalších antických kultúr.

Popri Archeologickom múzeu natrafíte v Novom meste, francúzsky označovanom ako Ville Nouvelle aj na Poštové múzeum na Avenue Mohamed V., ktoré je oveľa pútavejšie než by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Obsahuje totiž obrovskú kolekciu marockých známok, ako aj dobových telefónnych a telegrafických aparátov.

Kráľovský palác

Komplex kráľovského paláca Dâr-al-Makhzen sa začal budovať v roku 1864 marocký kráľ Mohamed VI. ho spoločne so svojou rodinou obýva aj dnes. Palác je oficiálne sídlo Marockého kráľa. Vzhľadom k tomu nie je palác prístupný návštevníkom, nič vám však nebráni aby ste ho obdivovali koľko len chcete zvonku a od neďalekej mešity Sunna.

Nekropola Chellah

Milovníci histórie by počas návštevy Rabatu určite nemali vynechať nekropolu Chellah, ktorá je vlastne zachovanými ruinami na mieste, kde kedysi stála rímska osada a v stredoveku tu vyrástlo menšie mestečko. Obe tieto osídlenia sú vďaka archeologickému výskumu z 30. rokov 20. storočia dobre viditeľné aj dnes. Rímska časť zahŕňa pozostatky kúpeľov, fóra a antického chrámu, zatiaľčo k tej stredovekej patria ruiny viacerých mešít a mauzóleí. Najlepší pohľad na nekropolu Chellah získate, ak sa vyštveráte na niektorú z okolitých terás, tak budete mať celé archeologické nálezisko pod sebou ako na dlani.

Medina

Staré mesto Rabatu podozrivo pripomína andalúzsku architektúru, čo má na svedomí príchod španielskych moslimov z Andalúzie do mesta v 17. storočí. Z trhov odporúčame vyskúšať predovšetkým ulice Souk es Sebbat Rue Souka, ktoré okrem nespočetného množstva stánkov disponujú aj kurióznymi historickými budovami ako je Veľká MešitaMešita Koubba a nádherná fontána Merinid. Juhovýchodná časť Mediny je domovom židovskej štvrte Mellah, pre ktorú je okrem iného typický blší trh.

Ubytovanie v Rabate

Booking.com

1 komentár

Pridaj komentár