Na dovolenku si balíme veľa oblečenia, nafukovačiek do vody a rôznych iných vecí, ale často zabúdame na lekárničku. Dovolenka nemusí vždy dopadnúť úplne podľa našich predstáv a v neznámom prostredí na nás číha viacero nebezpečí. Slnko v južne položených krajinách je oveľa intenzívnejšie ako na Slovensku, v mori sa môžete poraniť o skaly a ešte mnohé iné nebezpečia môžu číhať na dovolenke.

lekárnička na dovolenku

Nestačí len zobrať malú autolekárničku, ale odporúčame zostaviť si dovolenkovú lekárničku na mieru. Inú výbavu bude mať lekárnička, keď sa chystáte tráviť dovolenku na horách, iná v exotickej destinácii. Tiež záleží na zložení ‚posádky‘, teda či cestujete s deťmi, staršími ľuďmi, či má niekto alergiu, alebo nevoľnosť pri jazde autom. Netreba zabúdať na lieky na predpis, ktorých si treba zobrať dostatočné množstvo podľa dĺžky dovolenky. Nasledovné odporúčania vám pomôžu so zostavením vlastnej dovolenkovej lekárničky aj keď dúfame, že ju nebudete potrebovať.

Ochrana pred slnkom – Opaľovacie krémy s odpovedajúcim UV faktorom (silnejší UV faktor pre deti) a prípravky na ošetrenie pleti po opaľovaní ako Panthenol sprej, Feniderma sprej, kalciová masť Calcium pantothenicum
Úpal – Na letnej dovolenke hrozí úpal nielen z priameho slnečného svetla, ale aj pri pobyte v dopravnom prostriedku bez klimatizácie, kedy sa vaše telo príliš prehrieva. Platí to najmä u obéznejších ľudí a malých detí. Prejavmi úpalu sú bolesti hlavy, závrať alebo slabosť. Pri úpale je treba ochladiť telo, prijať dostatok tekutín a k závažnejším prípadom treba privolať lekára. Pri úpale je dobré mať protizápalové lieky ako Ibalgin, Anopyrin či Paralen.
Úžeh – Úžeh je niečo iné ako úpal a dochádza k nemu priamym pôsobením slnka. Je to nebezpečné najmä ak fúka vietor a vy necítite pálenie slnka a tiež pri kúpaní vo vode, pretože voda ešte zosilňuje pôsobenie slnečných lúčov. Na spálenú kožu je vynikajúci jogurt, aloe vera prípadne prípravky s panthenolom.
Poštipnutie hmyzom – Často býva pri mori nepríjemný štípajúci hmyz, preto nezabudnite na repelenty a prípravky na štípance, ktoré zmiernia svrbenie (Fenistil)
Alergia – Alergikom pobyt pri mori prospieva, avšak niekde v parku alebo po jedle sa môže prejaviť alergia, preto je dobré dopredu myslieť aj na to. Odporúčame voľne dostupný Claritine, Cetirizine, Loratadin prípadne Zodac.
Hnačka – Najmä v exotických krajinách netreba podceniť riziko hnačky. Na dovolenke v žiadnej krajine neodporúčame piť vodu z vodovodu, ale radšej kupovať balenú z obchodu. Aj keď toto dodržíte, môže sa predsa stať, že z jedla alebo z náhlej zmeny klímy dostanete hnačku. Častým pôvodcom hnačky býva baktéria E-coli, salmonela alebo rotavírusy. Hnačkou sa telo snaží zbaviť škodlivých látok. Preto si pribaľte do lekárničky Endiex (nifuroxazidum), Imodium (loperamid) a pre deti do 6 rokov, tehotné a dojčiace ženy prípravok Smecta (diosmectitum). Vynikajúce pri hnačke je aktívne uhlie, ktoré na seba viaže škodliviny priamo v čreve ( Carbocit, Carbofit, Carbo activ).
Zápcha – Pri zápche sú dobrým pomocníkom kvapky Laxygal, Guttalax alebo Fenolax. Prírodné spôsoby na zatočenie so zápchou nájdete na stránke www.copomoze.sk.
Bolesti hlavy, zubov, kĺbov – Každému z nás je dobre známa fialová tabletka proti bolesti Ibalgin. Na bolesť hlavy, ale aj na iné bolesti (zubov, kĺbov) sú účinné lieky Panadol, Valetol, Nurofen. Pre deti sú špeciálne prípravky ako Nurofen pre deti, Panadol pre deti. Na bolesti kĺbov je dobrý pomocník Ibalgin gél.
Horúčka – Horúčka sa nevyhýba ani dovolenkárom. Pre prípad zvýšenej teploty je dobré mať pri sebe Paralen, Medipyrin, Calpol, Tylenol, Panadol (účinná látka paracetamol) a pre deti Pandadol baby (čapíky).
Bolesť hrdla – Pri bolesti hrdla pomáhajú pastilky typu Strepsils alebo Tantum Verde. Avšak zaobísť sa môžete aj bez týchto voľne dostupných liekov. Pri počiatočnej bolesti hrdla kloktajte trikrát denne po jedle slanú vodu. Tým dezinfikujete ústnu dutinu a zmiernite zápal.
Poranenie, odreniny – V mori či pri turistike krajinou sa môžete ľahko poraniť, preto si pribaľte obväzy, prípravky na dezinfekciu rany (Septonex, Ajatin)
Nevoľnosť pri cestovaní – Dovolenka sa nezaobíde bez cestovania či už autom, autobusom, lietadlom alebo loďou. Niekto môže cestovanie znášať zle, najmä ak na dovolenku letíte lietadlom alebo idete loďou. Pre každý prípad odporúčame mať pri sebe Kinedryl, ktorý predchádza vzniku vracania, zmierňuje závrat a upokojuje žalúdok.
Bolesti uší – V prípade bolesti uší majte pripravený Burow roztok.
Pálenie záhy – Po výdatnom jedle na all-inclusive dovolenke sa môže hodiť niečo na zmiernenie páliacej záhy ako Acix, Anacid, Gastrogel či Tums.
Pleseň na nohách a koži – V hotelovej izbe číha nebezpečie v podobe plesne. Preto je dobré pribaliť niečo proti kožnej plesni ako: Lamisil, Terbisil, Canesten, Candibene, Imazol, Mykoseptin alebo Micetal.

Každá lekárnička by mala ďalej obsahovať: nožnice, pinzetu, teplomer, kvapky do nosa, lieky ktoré užívate pravidelne, elastický obväz, antibakteriálny gél.

Pridaj komentár