Dovolenka je pre každého z nás časom oddychu a pohody. Vypnúť telefón, na maile nastaviť automatickú odpoveď „neprítomný“ a naplno sa venovať aktívnemu či pasívnemu relaxu. No idylickú dovolenku vie narušiť nečakaný úraz či choroba. A tá nás môže v zahraničí vyjsť pekne draho…
Ceny za zdravotnú starostlivosť sa môžu vyšplhať aj na niekoľko tisíc eur za deň, čo môže pri dlhšej hospitalizácii vypáliť poriadnu sumu.
Podľa prieskumu spred pár rokov je cena za deň hospitalizácie najdrahšia v USA. No nemusí to tak naozaj byť. Pri porovnaní cien za hospitalizáciu či zdravotnú starostlivosť treba zobrať do úvahy niekoľko faktorov, a to lokalitu krajiny, to, či ide o súkromné alebo štátne zdravotnícke zariadenie a druh úrazu, choroby či iného zdravotného problému.
Nie je oblasť ako oblasť
Ceny zdravotnej starostlivosti sa líšia od toho, či ste v blízkosti (alebo priamo) hlavného mesta alebo viac menej na vidieku, či ste v známom letovisku, turistickom centre, alebo v menej (prípadne takmer vôbec) navštevovanej oblasti. Je známou vecou, že na turistoch sa zarába najlepšie. Určite aj väčšina z vás, ktorí sa doma uskromníte, ste na dovolenke ochotní trošku popustiť uzdu peňaženke. A tak sa v blízkosti najznámejších letovísk často nachádzajú súkromné zdravotné strediská, ktoré vedia aj pri malých (nezávažných) ošetreniach pekne vyžmýkať. To platí nie len v USA, ale napríklad aj v obľúbenej dovolenkovej destinácií Slovákov, Chorvátsku.
Súkromné a štátne zariadenie
Samozrejme, môžete sa odvolávať na to, že máte EPZP (Európsky preukaz zdravotného poistenia), a že budete vyhľadávať len štátne zariadenia, no v tom prípade vám úprimne prajem, aby ste neomdleli (alebo neupadli do bezvedomia) a náhodou vás neodviezli inam. Za ošetrenie zlomeniny či reznej rany zaplatíte v Chorvátsku od 70 do 2000 eur. S prevozom domov na Slovensko môžete byť v súčte pokojne ľahší aj o 5000 eur. Lacnejšie vás to nevyjde ani v takom Španielsku či Taliansku. Za ošetrenie zlomeniny môžete zaplatiť až do 1000 eur. Podobne je to aj v Turecku a ešte drahšie v Egypte. Ceny za hospitalizáciu sa tam pohybujú v tisícoch eur. Sumy po tisíckach budete rátať aj v iných európskych štátoch a v úvode spomínanom USA. Vo Francúzsku za deň hospitalizácie zaplatíte cez 1000 eur, v Nemecku či Holandsku od 500 eur. V Amerike to môže byť 3000 ale aj 13000 eur za deň. Ďaleko za ňou nezaostáva ani Austrália, kde sa pod tisícku taktiež nedostanete. Tu treba upozorniť na to, že ak navštívite štátne zariadenie a platíte všetko z vlastného vrecka, vyžadujte faktúru. Po návrate domov tak môžete svoju zdravotnú poisťovňu požiadať o úhradu, a aj keby vám nepreplatili všetko, každé euro dobré.
Zlomenina, medúza, zuby či infarkt
Ako sme už vyššie ukázali, ceny sa prirodzene líšia aj v závislosti od vážnosti zdravotného problému. Nikdy však nezabúdajte na to, že už pri zlomenine nohy (o infarkte či vážnej nehode nehovoriac) potrebujete okrem ošetrenia aj prevoz domov (repatriácia). Dokonca, ak ste k úrazu prišli v odľahlejšej, autom neprístupnej oblasti, zaplatíte aj prevoz vrtuľníkom. Ak milujete dobrodružstvo a dovolenku si doprajete aj v prípade pokročilého mesiaca tehotenstva, a stane sa, že budete musieť porodiť v krajine, platíte hospitalizáciu už za dve osoby. Navyše, pravdepodobne pôjde o predčasný pôrod, kedy treba rátať s inkubátorom, čo cenu samozrejme zvyšuje.
Čo teda ?
Určite vás nechceme vystrašiť ani odradiť. Vycestovať do zahraničia je pre väčšinu z nás tým najlepším relaxom, bez ohľadu na to či je aktívny alebo pasívny. Nikdy však nezabúdajte na opatrnosť. Pred odchodom si rozhodne vybavte EPZP a aj nejaké komerčné cestovné poistenie. Ich kombinácia je najvhodnejším spôsobom „prevencie prázdneho konta“. EPZP sa stará o úhradu prevažnej časti úkonov v štátnych zariadeniach, komerčné poistenie zas v súkromných. Pri výbere cestovného poistenia si taktiež môžete zvoliť pripoistenia asistenčných služieb (napr. predkladateľ) či zodpovednosti (za škodu či ujmu na zdraví inému). Ak sa chystáte vykonávať v zahraničí náročnejšiu športovú činnosť, pripoistiť si môžete aj to. Odporúčaním je určite porovnať viaceré cestovné poistenia (ich ceny či krytie atď.) a vybrať si pripoistenia na mieru pre vás, aby ste v konečnom dôsledku nepreplácali za nezmysly a nechýbalo vám dôležité. Hlavne dbajte na krytie liečebných nákladov. Ak sa chystáte napr. do USA alebo do krajiny, kde zdravotná starostlivosť stojí celé imanie, je dobré zvoliť krytie bez obmedzenia. A čo je najdôležitejšie – na svojich cestách zbytočne neriskujte. Lebo predsa len, najlepšie je ak ani EPZP ani cestovné poistenie nemusíte využiť vôbec.
Ľubomíra Ivanková, redaktorka portálu Poistenie.sk