Otužovanie je medzi Slovákmi stále populárnejšie a každý rok sa mu oddáva viac a viac ľudí. A to je len dobre, keďže otužovanie má na naše zdravie blahodárne účinky. Chladné vody jazier skúšajú v zimných mesiacoch mladí aj starí, chudí i pribratejší, ženy aj muži. Začiatky otužovania nie sú ľahké a začiatočníci majú čo robiť, aby vošli do vody aj v septembri, kedy má voda okolo 20°C. Neskôr už to chce stále väčšie odhodlanie, ale tie pocity, keď to človek zvládne stoja za to. Jazerá na otužovanie sú na Slovensku mnohé, samozrejme najmä tie, ktoré využívate na kúpanie v lete, ale aj viaceré iné, keďže v zime nehrozia sinice.
Výhody otužovania
- posilnenie imunity
- pomáha proti depresii vďaka vyplaveniu endorfínov
- zlepšenie krvného obehu
- zvýšenie libida
- spaľovanie kalórií
- zníženie stresu
Ako začať s otužovaním
S otužovaním sa netreba ponáhľať a začať treba postupne. Najhoršie čo by ste mohli urobiť je skočiť v zime do ľadovej vody. Zdraví ľudia môžu začať otužovať už počas leta sprchovaním studenou vodou. Ideálne je ak máte blízko bydliska jazero a po skončení leta pokračujete v kúpaní v jazere aspoň dva razy týždenne. Pocitovo ľahšie zvládnete kúpanie počas slnečných dní, odporúčame teda vyraziť k vode keď je jasná obloha. Septembrové dni zvládnu kúpanie aj úplný začiatočníci v otužovaní. S blížiacimi zimnými mesiacmi a klesajúcou teplotou vzduchu a vody je to však stále horšie.
Pred vstupom do vody sa niekoľkokrát zhlboka nadýchnite a vydýchnite a do vody vchádzajte pomaly. Keď ste do pol pása vo vode, osviežte vodou vrchnú časť tela, nadýchnite sa a pomaly sa ponorke po krk. Hlavu neodporúčame ponárať pod vodu. Pri otužovaní v jazere je najhoršia prvá minútka vo vode, postupne si telo začne vytvárať teplo a kupodivu sa začnete cítiť vo vode dobre. Mnohý otužilci hovoria, že na otužovaní sú najťažšie dve veci: 1. vliezť do vody a 2. vyliezť z nej 🙂
Otužovanie je hlavne o psychike a netreba si ho dramatizovať a váhať či ísť do vody alebo nie. Najlepšie je jednoducho prísť k vode, nahodiť plavky (ešte lepšie bez nich), vojsť do vody a vydržať. Je dobré mať teplomer do vody prípadne smart hodinky s templomerom a vydržať vo vode toľko minút, koľko stupňov má voda. Samozrejme začiatočníci môžu aj menej, hlavne dajte na pocity, keby ste sa vo vode cítili veľmi zle, ukončite pokus. Ľudia s problémami so srdcom alebo inými zdravotnými problémami by sa mali o začatí otužovania poradiť so svojím lekárom a dbať odporúčania lekára.
Čo nerobiť pri otužovaní
Pri otužovaní existujú určité bezpečnostné pravidlá, ktorých by ste sa mali vždy držať. Otužovanie v najstudenších mesiacoch roka je prospešné, ale pri nedodržaní pravidiel môže byť aj nebezpečné a život ohrozujúce. Vypíšeme pre vás zopár hlavných pravidiel, ktoré sa snažte dodržiavať pri každom otužovaní v jazere, či zimnom plávaní.
- Neskáčte do vody šípku – Do vody vchádzajte pomaly, ideálne najskôr po pás, ovlažte si vodou telo a následne sa pomaly ponorte po krk. Hlavu neodporúčame ponárať.
- Nechoďte do neznámej vody – Ideálne je otužovať sa v jazerách, ktoré dobre poznáte, aby sa napríklad nestalo, že vojdete do jazera s príliš veľkou hĺbkou pri brehu, prípadne príliš bahnistého, čo by mohlo vo vás zbudiť paniku.
- Otužujte sa aspoň vo dvojici – Jednou z výhod otužovania je získavanie priateľov s podobným nastavením a v studenej vode sa naozaj ľahšie zoznámite. Ak aj nemáte niekoho, kto by s vami vliezol do chladnej vody, odporúčame mať aspoň niekoho na brehu v prípade problémov.
- Buďte pri brehu – Začiatočníci ale aj mnohí pokročilejší radšej len postávajú vo vode pri brehu, čo je o niečo príjemnejšie ako plávanie. Je to dobré aj z hľadiska bezpečnosti. Ak radšej plávete, odporúčame plávať len pri brehu, aby ste v prípade problémoch rýchlo dosiahli nohami dno. Mnohí plavci, ktorí plávu ďalej od brehu používajú nafukovacie vaky, do ktorých si vložia aj osobné veci, čiže to má dve výhody.
- Nepreceňujte sa – Skúsení otužilci radi prekračujú svoje limity, čo nie je problém ak dobre poznajú svoje telo. Každý by však mal dbať na bezpečnosť a byť opatrní a pri akomkoľvek zlom pocite vyjsť z vody. Samozrejme prvá minúta býva najhoršia, potom už sú pocity lepšie. Platí všeobecné pravidlo, že vo vode môžete byť toľko minút, koľko stupňov má voda. Ak teda idete do vody s teplotou 9°C, vydržať v nej môžete 9 minút. Začiatočníkom sa odporúča túto dobu skrátiť na polovicu. Nikdy to však nesilte a ak sa po dvoch minútach cítite príliš zle, radšej pokus ukončite.
Jazerá na Slovensku vhodné na otužovanie
Otužovať sa dá prakticky v každom jazere, v ktorom sa dá ponoriť po krk, a ktoré nie je príliš znečistené. Dokonca v zime ľudia na kúpanie môžu využiť viac jazier ako v lete, pretože sinice v ľadovej vode nie sú aktívne. V mapke nižšie sú označené jazerá, ktoré sú využívané počas zimných mesiacov na otužovanie. Ak sa chodíte otužovať na nejaké jazero, ktoré na mape nie je, neváhajte sa podeliť v komentároch, radi ich do mapky pridáme.
Tipy pre Bratislavčanov
Bratislava ponúka množstvo jazier na otužovanie a aj keď mnohé z nich nie sú v lete vhodné na kúpanie (napríklad jazero Kuchajda), v zime ich pokojne môžete využiť a pár minút v chladnej vode týchto jazier by vám nemalo uškodiť. Avšak väčšina otužilcov využíva Zlaté Piesky alebo jazero Draždiak v Petržalke. Na Draždiaku sa každú zimnú nedeľu doobeda (okolo 10:00) schádzajú otužilci pri reštaurácii Oáza, ale otužilcov tu nájdete v každú dennú a často aj nočnú hodinu. Veľmi vhodné je neďaleké Rusovecké jazero, ktoré často v zime ponúka kúpanie medzi ľadmi (na rozdiel od Draždiaku, ktorý zamŕza len veľmi zriedka).
Thanks for sharing. I read many of your blog posts, cool, your blog is very good.