Región Záhorie ponúka návštevníkom mnoho pekných miest a historických pamätihodností. Na Záhorí sa toho dá skúsiť veľa, napríklad plavba loďou po Baťovom kanále pri Skalici, člnkovanie v zámockých valoch okolo zámku v Holíči, pozorovanie tisícov vtákov na rozhladni pri Adamovských jazerách či návštevu Čachtického hradu, v ktorom krvavá grófka mučila mladé ženy. Smolenice ponúkajú krásny zámok a tiež peknú jaskyňu Driny. Záhorie ponúka aj mnoho pútnických miest ako bazilika Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne, Hostečná studnička na vrchu Zámčisko pri Uníne či najstarší kostol na našom území – kostolík svätej Margity Antiochijskej. V tomto článku sme miesta, ktoré stoja za návštevu rozdelili do jednotlivých kategórií.

Hrady

  • hrad Devín – bratislavská mestská časť Devín – pekný hrad vypínajúci sa nad sútokom Moravy do Dunaja. Pod hradom je parkovisko a k hradu sa ide po upravenej ceste. Devín je hrad s bohatou históriou a pri návšteve Bratislavy ho určite nevynechajte.
  • Dračí hrádok – Borinka – ruina hradu sa nachádza medzi Borinkou a lomom Medené Hámre. Cesta k hradu je strmá, ale ak máte priemernú fyzičku, je to pekný výlet.
  • hrad Pajštún – Borinka – Pajštún sa týči nad obcou Borinka v Malých Karpatoch a je to ideálny bod na výlet z Bratislavy. V roku 1810 bol hrad zničený napoleonskými vojskami. Prístup na hrad je z Borinky pešo po červenej značke s prudkým stúpaním asi 45 minút alebo pešo zo Stupavy (zástavka Obora) po žltej značke asi 1 hod.
  • Plavecký hrad – Plavecké Podhradie – Celkom rozsiahly hrad sa rozprestiera na kopci Pohanská na úpätí Malých Karpát.Vznikol najmä ako kráľovská pohraničná pevnosť.
  • hrad Korlátka – Cerová – zrúcanina hradu leží v Malých Karpatoch v n. m. výške 455 m. K hradu sa dá dostať z obce Cerová-Liesková, miestna časť Rozbehy, z obce Prievaly, zo železničnej zástavky Buková a po turistických chodníkoch z hrebeňa Malých Karpát.
  • hrad Ostrý Kameň – Buková – prístup k hradu je pomerne ťažký, vhodný pre zdatnejších turistov. Dostať sa sem dá najrýchlejšie z Bukovej po strmom zalesnenom zráze alebo po červenej, o niečo miernejšej, trase.
  • hrad Branč – Podbranč – Hrad z 13. storočia sa týči nad obcou Podbranč v minulosti patril do siete pohraničných hradov, ktoré zabezpečovali obranu ciest z Moravy ku karpatským priesmykom. Dnes sú zachované len zvyšky obvodových múrov a niektoré časti dolného hradu. V sezóne od mesiaca apríl do okóbra je vstup do hradu spoplatnený vstupným na účely obnovy hradu. Pod hradom je parkovisko, z ktorého je to k hradu 100 metrová nenáročná prechádzka.
  • Čachtický hrad – Čachtice – tento hrad preslávila najmä nemilosrdná grófka Alžbeta Báthoryová, ktorá tu žila na prelome 16. a 17. storočia. Táto panovníčka údajne mučila a vraždila mladé ženy a kúpala sa v ich krvi.
  • Beckovský hrad – Beckov – krásny hrad vypínajúci sa nad obcou Beckov na vyše 50 metrovom brale. Z obce Beckov je to sem 5 minút pešo.

Zámky

  • Holíčsky zámok – bývalé barokové reprezentačné letné sídlo Habsburgovcov. Dnes je možné člnkovanie po zámockých vodných valoch. Pri zámku je pekné detské ihrisko, chovný rybník a bylinková záhrada. Holíč je zaujímavé miesto a keď sa vyberiete na Záhorie, odporúčame sem prísť.
  • Nyáryovský kaštieľ – Sobotište – v kaštieli je múzeum, knižnica, obecný úrad a obradná sieň. Za kaštieľom je park.
  • Kaštieľ Machatka so Záhorskou galériou – Senica – Kaštieľ je postavený v parku v parku z 18. storočia. Dnes tu sídli Záhorská galéria.
  • Pálfiovský kaštieľ – Malacky – Kedysi barokové reprezentačné šľachtické sídlo Pálfiovcov zo 17. storočia. Dnes tu nájdete Pálfiovskú izbu a výstavné miestnosti. Na nádvorí je studňa označená jeleňom, ktorý bol erbovým zvieraťom Pálfiovcov.
  • Kaštieľ Cerová – Cerová – Pekný kaštieľ sa nachádza v parku s jazierkom. Od roku 1969 slúži ako Charitný domov sestier Svätého kríža.

Kostoly, kaplnky a synagógy

  • Bazilika Sedembolestnej Panny Márie – Šaštín-Stráže – pútnicke miesto a jedna z najvýznamnejších slovenských bazilík.
  • Kostol svätej Margity Antiochijskej – Kopčany – je to jedna z najstarších stavieb na území Slovenska. Kostolík bol postavený v priebehu 9. alebo 10. storočia. Kostolík sa nachádza približne 1 kilometer od Kopčian uprostred poľa po poľnej ceste. I keď vnútri nie je piliš čo vidieť, ak by ste ho chceli obzrieť zvnútra, je dobré dohodnúť si návštevu na obecnom úrade. Kontakt na OÚ: 034/ 660 40 10, 034/ 668 11 28.
  • Farský kostol sv. Michala Archaniela – Skalica – z gotickej veže je krásny výhľad na mesto Skalica
  • Synagóga v Malackách – Pekná synagóga postavená v roku 1901 na mieste vyhorenej synagógy bola kompletne zrenovovaná v roku 2005. Je využívaná na kultúrno-spoločenské účely a v súčasnosti tu má vysunuté sídlo s koncertnou sieňou a výtvarným ateliérom Základná umelecká škola v Malackách.

Jaskyne

  • Jaskyňa Driny Smolenice – Jaskyňa Driny je jednou z mála jaskýň regiónu Záhorie a nachádza sa v Malých Karpatoch. Vstupné pre dospelých je 6 € a pre deti do 15 rokov 3 €. Prehliadka na trase 450 metrov trvá 35 minút. Teplota v jaskyni je 7-8 °C, preto sa dobre oblečte.
  • Plavecká jaskyňa – Plavecké Podhradie – Nachádza sa na západnom úbočí Malých Karpát, neďaleko Plaveckého hradu. Jaskyňa bola náhodne objavená mladým pastierom a bola to prvá jaskyňa na Slovensku sprístupnená verejnosti. V súčasnosti je Plavecká jaskyňa otvorená len príležitostne a dá sa navštíviť každoročne počas dňa otvorených dverí (v zime na prelome rokov) alebo po dohode s jaskyniarmi. V jaskyni žije množstvo netopierov. Dostanete sa k nej z obce Plavecké Podhradie.
  • jaskyňa Deravá skala – Plavecký Mikuláš – jaskyňa sa nachádza na pravom svahu Mokrej doliny neďaleko Plaveckého hradu. Je to maličká, len 26 metrov dlhá jaskyňa a je to významné archeologické nálezisko. V dobe kamennej tu bývali pravekí lovci a zberači.
  • Oplentová jaskyňa a jaskyňa Veľká pec – Prašník – V horách pri obci Prašník nad dolinou Holečka sa nachádza Oplentová jaskyňa známa aj ako Oplentová skala alebo Oplentova diera. Dnu jaskyne sa ide cez malý otvor. V minulosti sa tu ukrývali miestny obyvatelia počas nájazdov Turkov. Turci však skríšu našli, ale báli sa vojsť dnu, preto založili pred vstupom oheň a dymom udusili všetkých ľudí vnútri jaskyne okrem jedného. Viac o povesti Oplentovej jaskyne sa dočítate na stránke obce Prašník: http://www.prasnik.sk/zaujimavosti/oplentova/ Neďaleko Oplentovej jaskyňe sa nachádza maličká jaskyňa Veľká Pec, ktorá je tiež voľne prístupná verejnosti. Je dlhá 15 metrov a našlo sa v nej množstvo fosílnych nálezo, pozostatky ľudského osídlenia, kosti mamuta a iných zvierat.

Jazerá a kúpaliská

  • Adamovské jazerá – Adamovské jazerá patria medzi najvýznamnejšie ornitologické lokality na Záhorí. Sú významnou migračnou zastávkou a nocoviskom pre divé husi. Štrkovisko s čistou vodou je vhodné na kúpanie a nachádza sa na odbočke cesty medzi Kopčanmi a Kútmi. Je tu rozhľadňa, z ktorej sa dajú pozorovať vtáky, ktoré sem každoročne prilietajú vo veľkých množstvách.
  • kúpalisko Zlatnícka dolina Skalica – letné kúpalisko s kapacitou 2500 ľudí v peknom prostredí. Sú tu tri bazény, v neplaveckom bazéne je aj menší tobogan a malá šmykľavka. Na kúpalisku je skokanský mostík, možnosť hrania tenisu, plážového volejbalu, bedmintonu, stolného tenisu a požičovňa športových potrieb, občerstvenie a parkovisko.
  • Gazárka Šaštín-Stráže – rekreačné stredisko pri obci Šaštín-Stráže pozostávajúce z piatich jazier obklopených lesmi, chatovou oblasťou, bufetmi a reštauráciami. Jazerá vznikli ťažbou piesku, v súčasnosti je ich vhodnosť na kúpanie diskutabilná, ale ľudia sa tu kúpu. V areáli je možnosť ubytovanie v 4, 5 a 6 lôžkových chatkách, 6-jamkový minigolf, ihriská na plážový volejbal, tenis a detské ihriská.
  • vodná nádrž Buková – Vodná nádrž Buková sa využíva na kúpanie, vodné športy aj rybolov a je obklopená prírodou s hustou sieťou turistických chodníkov a je tu aj chatová oblasť. Nad priehradou sa týči zrúcanina hradu Ostrý Kameň.
  • vodná nádrž KunovSenica – Nachádza sa neďaleko Senice pri hlavnej ceste do Sobotišťa. V lete je tu mnoho kúpajúcich sa, ktorí majú k dispozícii viacero rekreačných zariadení a občerstvenie. V minulosti bola nádrž dlhší čas vypustená a dalo sa prechádzať po jej dne.

Rozhľadne

  • Lipky Unín – Murovaná rozhľadňa nad obcou Unín pripomína skôr strážnu vežu. Výška tejto rozhľadne je 11,5 metra a leží v nadmorskej výške 418 metrov na jednom z najvyšších bodov okolia. Verejnosti bola sprístupnená v roku 2014. Je z nej výhľad na tri svetové strany a to východ, západ a juh. Severne od rozhľadne rastie pekný les. Na vrch veže nevedie schodisko, ale kovové rebríky bez zábradlia, čo môže byť pre starších ľudí a malé deti problém. Hore sú tabuľky so šipkami smerujúcimi na jednotlivé mestá a obce.
  • vtáčia rozhľadňa – Adamovské jazerá – 8 metrov vysoká drevená rozhľadňa ponúka výhľad na Adamovské jazerá, ktoré sú významnou migračnou zastávkou až pre 80 druhov vtákov, a je to najvýznamnejšia lokalita na Slovensku s výskytom divej husi a čajky chichotavej.
  • Rozbehy – Cerová – Za dedinou Cerové je zaujímavá kamenná rozhľadňa vysoká 7 metrov, z ktorej je výhľad na časť Záhorskej nížiny a najvyšší vrch Malých Karpát – Záruby. Ak je jasná obloha, dá sa z rozhľadne vidieť vrch Zobor, Veľká Javorina ba dokonca aj mohyla M. R. Štefánika na Bradle. Pri rozhľadni sú smetné koše, stôl a lavičky. Neďaleko vidno štyri vysoké veterné elektrárne.
  • PoľanaBrestovec – Drevená rozhľadňa z roku 2010 je vysoká 20 metrov. Pohodlné drevené schodisko vedie na vrchnú plošinu s úžasným výhľadom. Pri silnom vetre sa rozhľadňa mierne kýve, je však dobre postavená a ukotvená silnými oceľovými lanami. Z rozhľadne je pekný výhľad na lesy Bielych Karpát. Oplatí sa sem prísť hlavne na jeseň.
  • Vápenná – Sološnica – Vrch Vápenná známa aj ako Roštún je s nadmorskou výškou 752 metrov tretí najvyšší vrch Malých Karpát. Nachádza sa medzi obcami Plavecké podhradie a Sološnica. Na vrchole Roštúnu je cca 5 metrov vysoká železobetónová rozhľadnička s oceľovou plošinou, z ktorej je ešte lepší výhľad. Za dobrého počasia sa dá odtiaľto vidieť jadrová elektráreň Jaslovské Bohunice a hrad Červený kameň. Platí tu piaty stupeň ochrany.
  • Hrajky – Turá Lúka – Drevená rohľadňa pri Turej Lúke bola vybudovaná ako ďalšie rozhľadne na Česko-Slovenskej hranici v rámci projektu ‚Pozrime sa cez hranice z výšky‘. Od hraníc je však vzdialená až 18 kilometrov:). Výška rozhľadne je 10 metrov a na vrchol vedie 61 drevených schodov. Je to neveľká rozhľadňa s výhľadom ktorý neohúri, ale deťom sa isto bude páčiť.
  • Žalostinná – Chvojnica – Maličká drevená rozhľadňa vysoká 6 metrov s vyhliadkovou plošinou vo výške len 4 metre nad zemou. Za pekného počasia vidieť obec Chvojnica, Vrbovce, vrchy Žalostiná, Pecková, Ostrý Vrch a Vesný.
  • rozhľadňa pod Klenovou – Brezová pod Bradlom – 14 metrov vysoká drevená rozhľadňa s piatimi podlažiami a efektnou strechou.
  • rozhľadňa Kostolište – Úzka a vysoká rozhľadňa pri obci Kostolište pri Malackách, na ktorú vyjdú len tí odvážnejší. Je to oceľová rozhľadňa a na vrchol vedie oceľový rebrík. Na vrchole je kruhová plošina ponúkajúca pekné výhľady.
  • Vyhliadková veža Devínska Kobyla – nádherná rozhľadňa postavená na najvyššie položenom mieste Devínskej Kobyly v nadmorskej výške 514 m n.m. Má tri plošiny, z ktorých je výhľad na okolie Devínskej Novej Vsi, Česko, Maďarsko a Rakúsko. Najvyššia plošina je vo výške približne 20 metrov.
  • rozhľadňa Jablonec – Pezinok – Nad obcou Jablonec sa týči 11 m vysoká vyhliadková veža s altánkom a ako sa na Pezinok patrí – s vínnou pivnicou. Rozhľadňa je v blízkosti náučno–poznávacieho chodníka, ktorý spája Trnavský kraj s Bratislavským. Chodník je súčasťou Svätojakubskej pútnickej cesty známej aj ako Camino de Santiago.
  • rozhľadňa Svätý Jur – Len 4 metre vysoká kamenná rozhľadňa pri obci Svätý Jur ponúka výhľad na Svätý Jur a Bratislavu. Pod rozhľadňou je malý domček poskytujúci prístrešie.

Ostatné zaujímavé miesta na Záhorí

  • rotunda sv. Juraja – Skalica – Symbol mesta Skalica pochádza približne z 11. storočia. Týči sa na kopci nad Skalicou a je to najstaršia pamiatka v meste. Z centra Skalice je to k rotunde kúsok. Oproti rotunde je na kopci cintorín, kde je pochovaný kňaz Anton Srholec.
  • menhiry v Holíči – slovenský Stonehenge – Holíč je najvýchodnejším miestom Európy s nálezo menhirov. Boli nájdené pri výstavbe garáží na sídlisku a dnes sú umiestnené na nádvorí bývalej holíčskej manufaktúry neďaleko holíčskeho zámku.
Holic megality
  • Baťov kanál – prístav Skalica – Baťov kanál bol vybudovaný v 30. rokoch 20. storočia na zavlažovanie územia, s jeho plavebným využitím sa nepočítalo. Názov ‚Baťov kanál‘ dostal 1. mája 1960 za účasti Tomáša Baťu ml. Plavebná trasa Baťovho kanála začína v Čechách prístavom v Otrokoviciach a končí v prístave v Skalici, kde je možnosť požičania si lode a splavenie kanála.
  • Turistické odpočívadlo Ostrý vrch – Gbely – na 255 metrov vysokom kopci nad Gbelmi je postavený drevený altánok s posedením poskytujúci prístrešie, dvojkríž a miesto na opekanie. Sú odtiaľto pekné výhľady do okolia a vidieť aj na Moravu.
  • Miléniový kríž – Rybky – najväčší kríž na Slovensku postavený k 2000-emu výročiu narodenia Ježiša Krista. Kríž leží pri ceste z obce rybky do Oreského, je 27 metrov vysoký a rozpätie ramien 9 metrov. V spodnej časti kríža je kaplnka Božieho Milosrdenstva. Pri kríži je malé parkovisko.
  • Hoštečná studnička – Unín, vrch Zámčisko – obľúbené pútnicke miesto s liečivou vodou z prameňa. Drevená kaplnka so sochou Panny Márie bola postavená z vďaky za uzdravenie v r. 2001. Studnička je dostupná pešo alebo horským bicyklom po lesných cestách z obcí Unín a Koválov. Pri kaplnke je možnosť posedenia na lavičkách a rozjímania v kľude prírody.
  • Mohyla Milana Rastislava Štefánika – Brezová pod Bradlom – slávna monumentálna mohyla sa týči na vrchu Bradlo v nadmorskej výške 543 medzi mestom Brezová pod Bradlom a obcou Košariská. Mohyla má pôdorys 96 x 70 metrov. Obelisky, ktoré sa na mohyle týčia, symbolizujú štyri obete leteckého nešťastia a zároveň štyri krajiny, v ktorých Štefánik pôsobil. Na stavbe mohyly pracovalo počas 280 dní až 200 robotníkov. Z Brezovej pod Bradlom sa sem dostanete po 3,5 km dlhej asfaltovej ceste na parkovisko pod pamätníkom.
  • Slovenská Sahara – Medzi obcami Lakšárska Nová Ves a Plavecký Mikuláš sa nachádza územie pieskových dún známych ako Slovenská Sahara. Toto územie však býva občas uzavreté z dôvodu vojenského cvičenia.

1 komentár

Pridaj komentár