V Salamance bola založená prvá dodnes plne fungujúca univerzita v Španielsku a preto je pre mnohých Španielov priam zosobnením univerzitného vzdelania. Salamanca je lokalizovaná v severovýchodnej časti Španielska, v autonómnom spoločenstve Kastília-León. Rozkladá sa na brehoch rieky Tormes, kde sa predpokladá, že počiatky dnešného mesta boli založené ešte v dobe železnej. Následne Salamancou prešli mnohé kmene a civilizácie, zanechávajúce na nej viac či menej viditeľné stopy.
Kultúrno-historické dedičstvo mesta je veľmi bohaté a v jeho dôsledku bola historická časť mesta Salamanca zapísaná do Zoznamu dedičstva ľudstva UNESCO. Okrem budovy univezity sú jeho súčasťou napríklad dve katedrály, štvorcové námestie Plaza Mayor, mnoho historických kostolov a kláštorov ako aj dláždených uličiek. V minulosti bola Salamanca vyhľadávaným cieľom filozofov a vedcov, dnes zase priťahuje umelcov a hostí kultúrne udalosti.
Základné informácie o meste Salamanca
Počet obyvateľov | 144 949 (2016) |
---|---|
Vzdialenosť od Bratislavy | 2 527 km |
Čo je v meste Salamanca:
- ubytovanie
- autobusová a železničná stanica
- letisko (vzdialené 14 km od mesta, ale nie je medzinárodné)
- reštaurácie, bary, nočné kluby
- námestia (La Plaza Mayor, Plaza del Corrillo)
- Universidad Civil z roku 1218
- mestská záhrada Campo de San Francisco
- záhrada Huerto de Calisto y Melibea
- kostoly a katedrály (Capilla de la Vera Cruz, La Clerecía, Convento de San Esteban, Catedral Vieja a iné)
- množstvo múzeí (moderného umenia, histórie mesta Salamanca, Museo Taurino – býčích zápasov)
Zaujímavosti o meste Salamanca
- Univerzita v Salamance bola založená v roku 1218 (ako tretia v Európe) a dodnes je jedna z najdôležitejších v Španielsku.
- Približne 20% populácie mesta tvoria študenti a mnoho obyvateľov si zarába na živobytie priamou či nepriamou prácou pre univerzitu.
- Španielčina, akou sa hovorí v Salamance je najčistejšia z celého Španielska. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sem prichádza množstvo ľudí kvôli štúdiu jazyka.
- Historická časť mesta Salamanca zapísaná do Zoznamu dedičstva ľudstva UNESCO.
Pamiatky v meste Salamanca
Univerzita
Prvá univerzita v Španielsku bola založená v roku 1218 po vzore talianskej Univerzity v Bologni a počas stredoveku patrila k najvýznamnejším centrám vzdelania v celej Európe. Študovali na nej viacerí významní myslitelia vrátane najslávnejšieho španielskeho spisovateľa všetkých čias, Miguela de Cervantes, autora postavy Don Quijote de la Mancha. Pôvodné priestory univerzity boli strohé, v ďalších storočiach jej existencie sa ale skrášľovali a rozrastali. Odvtedy priestory zdobí medailón s podobizňou Katolíckych kráľov, pápeža a postáv z gréckej a rímskej mytológie. Na pravom vstupnom pilieri je zobrazená pri lebke aj žabka, ktorá vraj prináša šťastie. Žaba je mimochodom v Salamance veľmi bežným symbolom a s jej zobrazením sa tak v meste stretnete pomerne často.
K univerzite neskôr pribudol aj komplex Escuelas Mayores, škola arcibiskupa Fonsecu a dvor Patio de Escuelas. Súčasťou tohto dvora je aj škola pre nižší stupeň štúdií Escuelas Menores a Hospital del Estudio, pôvodne slúžiaci ako ubytovňa pre chudobnejších študentov a dnes využívaný ako kancelária rektora. Natrafíte tu tiež na univezitnú knižnicu spolu s jej slávnou stropnou maľbou Cielo de Salamanca (Nebo Salamancy) zobrazujúcou znamenania zverokruhu a dovtedy známe súhvezdia na oblohe. Samostatný priestor je na dvore Patio de Escuelas venovaný aj Múzeu Salamancy, ktoré sa nachádza v budove Casa de los Doctores de la Reina a ktorého expozícia je rozdelená na archeologickú, umeleckú a etnografickú sekciu.
Plaza Mayor
Hlavné námestie Salamancy býva často považované za vzorové pre mnohé ďalšie španielske mestá a je ideálnym miestom na príjemné posedenie pri kávičke, sangrii, pive či niečom ostrejšom. Plaza Mayor je obklopené budovami z 18.storočia, spomedzi ktorých vyniká kráľovský pavilón a budova radnice Ayuntamiento. Počas svojho života bolo námestie svedkom mnohých osláv, ceremónií a do 19.storočia dokonca aj býčích zápasov. Je ideálnym bodom pre začiatok spoznávania Salamancy, keďže každá ulica, ktorá z námestia do inej svetovej strany vychádza, vás dovedie k ďalšej a ďalšej pamiatke.
Catedral Vieja
Prvou z dvojice tunajších katedrál je Stará katedrála, najstaršia kresťanská pamätihodnosť Salamancy, postavená na prelome 12. a 13.storočia. Rozlohou je menšia a charakteristický je pre ňu románsky sloh, v rámci ktorého tu vyniká napríklad kaplnka Capilla de Talavera, maľby výjavov zo života Ježiša Krista a Panny Márie, freska Posledného súdu či biskupské hrobky. Súčasťou Catedral Vieja je taktiež Kohútia veža Torre de Gallo, Múzeum náboženských artefaktov a kláštor. Najlepší pohľad na ňu získate z dvora Patio Chico.
Catedral Nueva
Rozľahlá Nová Katedrála je síce mladšia než vyššie menovaná, predstihuje ju však svojou krásou a veľkosťou. Jej výstvaba sa konala medzi 16. a 18.storočím a spája sa v nej tak gotická architektúra s barokovou. Hlavný interiér katedrály je 48 metrov široký a 104 metrov vysoký a jej strop je ohurujúci rovnako ako oltár a kaplnky prešpikované umeleckými predmetmi a zobrazeniami. Kaplnka Capilla del Mariscal napríklad stráži postavu Virgen de la Cueva, ktorá je považovaná za patrónku Salamancy. Na Catedral Nueva si najlepší pohľad vychutnáte z univerzitného dvora Patio de Escuelas.
Kláštory Salamancy
Popri dvojici katedrál bolo v Salamance v priebehu storočí vybudovaných aj viacero ďalších kláštorov a kostolov, zasluhujúcich si pozornosť turistov bažiacich po návšteve pamätihodností. Prvým z nich je barokový kostol Clerecía, v minulosti jezuistské vzdelávacie centrum a dnes súčasť univerzitných priestorov. Kláštor Convento de San Esteban patrí naproti tomu dominikánom a leží v pokojnej a tichej lokalite neďaleko mosta Puente Nuevo. Odpočíva v ňom vojvoda z Alby, ktorého si možno budete pamätať z nizozemskej revolúcie počas hodín dejepisu.
Severným smerom od San Esteban sa nachádza ďalší dominikánsky kláštor, tentokrát však venovaný mníškam. Hlavnou zaujímavosťou dodnes fungujúceho Convento de las Dueñas sú výjavy z Danteho Božskej komédie. Uršulínskemu rádu je zasvätený kláštor Convento de las Ursulas, v ktorom sa gotický štýl stavby prelína s arabskou výzdobou.
Casa de las conchas
Tento renesančný palác bol pôvodne obytným sídlom rytiera z Rádu svätojakubských rytierov, Talavera Maldonadu. Jeho meno v španielčine znamená Dom mušlí čo odráža vonkajšie steny budovy posiate mušľami. Tie tam mimochodom nie sú na parádu, keďže mušle boli už odpradávna symbolmi pútnikov putujúcich po Svätojakubskej ceste do Santiago de Compostela. Celkovo môžete napočítať na Casa de las Conchas až tri stovky mušlí, na ktorých vytvárajú lúče stúpajúceho slnkazaujímavý optický efekt. V súčasnosti je sídlo domovom Mestskej verejnej knižnice a turistického informačného strediska.
Múzeá Salamancy
Keďže väčšina historických budov Salamancy je v podstate živým múzeom, na veľa iných múzeí tu nenatrafíte. Dva z nich však predsa len za návštevu stoja. Múzeum moderného umenia štýlu art deco a art noveau vystavuje vo svojej kolekcii porcelánové figúrky, predmety zo zlata, maľby, dobový nábytok, staré hračky a tiež cenné Fabergeho vajce. Súčasným umeleckým smerom sa v Salamance zaoberá aj Domus Artium, pričom táto galéria bola založená v roku 2002, kedy bola Salamanca popri belgickom meste Bruggy európskym hlavným mestom kultúry. Špecializáciou múzea je avantangarda a diela vytvárané za použitia netradičných a inovatívnych postupov.