Španielske mestečko Segovia leží vo vnútrozemí necelých 100 km severozápadne od Madridu. Od toho je Segovia po diaľnici veľmi ľahko a rýchlo dostupná a vďaka tomu je jedným z obľúbených cieľov víkendových výletov Madridčanov ale aj návštevníkov zo širokého okolia. Domovom tohto mestečka je autonómne spoločenstvo Kastília-León v centrálnej časti Španielska. Segovia leží na úpätí hôr Sierra de Guadarrama, pri riekach Eresma a Clamores. Z Madridu to je do Segovie len hodinu jazdy autom či autobusom a dve hodiny jazdy vlakom. Ak dovolenkujete alebo pracujete v Madride, odporúčame návštevu Segovie a pozrieť si nádherné stavby. Pri prehliadke mesta sa budete cítiť ako by ste boli prenesení do stredoveku.

Segovia možno nevyniká svojou veľkosťou, v počte významných historických pamiatok sa jej však vyrovná len máloktoré mesto, vďaka čomu si vydobyla pevné miesto na Zozname dedičstva ľudstva UNESCO. Prehliadka toho najkrajšieho v meste sa dá pešo. Predovšetkým tu nájdete impozantný antický akvadukt, ktorý dobre vidieť už z diaľky a ktorý je najzachovanejšou pamiatkou epochy rímskej nadvlády v Španielsku. Ďalšou dominantou je zámok Alcázar, ktorý by sa svojou rozprávkovou atmosférou mohol porovnávať s tým Bojnickým. Miestny sprievodcovia vám budú svätosväte tvrdiť, že práve tento zámok poslúžil Waltovi Disneymu ako inšpirácia pri tvorbe jeho svetoznámeho loga, Popoluškinho zámku. V neposlednom rade je Segovia aj sídlom mnohých kostolíkov a opátstiev, kúzelných námestí a obranných múrov, ktoré v minulosti mesto chránili pred potenciálnymi útočníkmi.

Základné informácie o Segovii

Počet obyvateľov52 728 (2015)
Vzdialenosť od Bratislavy2 480 km

Čo je v meste Segovia:

  • ubytovanie Objednať ubytovanie
  • autobusová a železničná stanica
  • najbližšie letisko v Madride
  • reštaurácie, bary, nočné kluby
  • rímsky akvadukt (UNESCO)
  • palác Alcazar
  • katedrála
  • mestské opevnenie
  • parky a záhrady
  • múzeá (Múzeum Segovie, gastronomické, )
  • množstvo kostolov

Zaujímavosti o meste Segovia

  • najvýraznejšia pamiatka mesta Segovia je rímsky akvadukt na námestí Plaza del Azoguejo, ktorý tu stojí takmer 2000 rokov
  • mesto leží v nadmorskej výške 750 metrov nad morom
  • katedrála bola postavená v rokoch 1525 až 1768
  • v meste Segovia je približne desiatka románskych kostolov
  • mnohí považujú mesto Segovia za jedno z najkrajších miest Španielska
  • mestské múry vydržali stáť z 11. storočia až dodnes
  • v Segovii je najprestížnejšia delostrelecká akadémia v Španielsku
  • preklad názvu Segovia je Víťazné mesto

Počasie v Segovii

SEGOVIA Predpoveď počasia

Pamiatky v meste Segovia

Rímsky akvadukt

Rímsky akvadukt Segovia

Najvýraznejší symbol mesta sa vám na obzore zjaví dlho predtým, než do Segovie vôbec vstúpite a práve jemu mesto vďačí za svoj zápis do zoznamu UNESCO. Je skutočne obdivuhodné, že tento antický akvadukt sa až do dnešných čias podarilo zachovať v tak dobrom stave, napriek tomu, že bol postavený už približne okolo roku 50 nášho letopočtu. Celková dĺžka akvaduktu je 17 kilometrov, tvorí ho viac než 20 000 kamených blokov a takmer 170 oblúkov. Začína sa pri brehoch rieky Acebeda v horách Sierra de Fuenfría neďaleko kráľovského paláca La Granja pri San Ildefonso a z hôr postupne klesá údolím až do Segovie a končí v podzemnom kanáli pri zámku Alcázar.

Popri tom, že môžete akvadukt obdidovať zospodu, sa naň môžete pozrieť aj z jeho výšky 28 metrov, vďaka čomu ešte lepšie oceníte jeho dĺžku a pôsobivosť. Ideálnym miestom na to je námestie Plaza de Azoguejo. Sem sa dostanete po schodoch idúcich popri akvadukte až na jeho vrchol. Pod akvaduktom si nezabudnite všimnúť aj ďalšiu pamiatku pripomínajúcu antické časy, sochu vlčice, ktorá kŕmi dve dvojčatá. Tými sú Romulus a Remus, legendárni zakladatelia mesta Rím.

Alcázar

Alcazar Segovia

Zatiaľčo pevnosti typu Alcázar sú v andalúzskych mestách bývalými palácmi arabských vládcov a vyznačujú sa islamskou architektúrou, Alcázar v Segovii oveľa viac pripomína rozprávkové zámky ako sú Bojnice či nemecký Neuschwanstein. Stojí na veľkej skale na konci mesta, vďaka čomu sa vám z neho naskytuje úžasný pohľad nielen na Segoviu na jednej strane ale aj údolie pod mestom na strane druhej. Táto strategická poloha slúžila mestu na obranu, keďže v čase svojej výstavby v 12.storočí bol zámok skôr strohou pevnosťou dozerajúcou na poriadok v meste aj prístupové cesty.

Zamok Segovia

Postupom času bol Alcázar prerábaný, až nadobudol dnešnú podobu vysokého sídla obklopeného vežičkami. Dnes sa do jeho priestorov vstupuje cez prvú vežu Torre de Juan II. a turistom je prístupný celý interiér zdobený množstvom dobového nábytku, zbraní, brnení a tapisérií. Obzvlášť zaujme trónna sála Sala de Solio, kde sa oči všetkých návštevníkov hneď uprú na blištiaci pozlátený strop. Najkrajšie výhľady na okolie Segovie získate buď z miestnosti Sala de la Galera alebo z výšky veže Torre de Juan II.

Casa de los Picos

Tento dom na ulici Calle Juan Bravo by sa nijako špeciálne neodlišoval od iných šľachtických sídiel, ak by jeho vonkajšie steny neboli pokryté množstvom vystupujúcich útvarov trojuholníkového tvaru. Preto sa v španielčine nazýva Casa de los Picos, čo môžeme preložiť ako Dom zobákov, pričom tunajšie „zobáky“ majú pripomínať brnenie a tie, ktoré sa nachádzajú nad úrovňou balkónu nesú symbol rodiny La Hoz, ktorá dom kedysi vlastnila. V súčasnosti je Casa de los Picos sídlom umeleckej školy a v jeho priestoroch sa konajú mnohé dočasné výstavy.

Katedrála

Neskorogotická katedrála patrí na námestí Plaza Mayor k najväčším klenotom starého centra Segovie a je poslednou španielskou katedrálou postavenou v gotickom štýle. Zatiaľčo jej exteriér je tvorený v odtieňoch žltej farby, interiéru dominujú sklenené okná, sochy a maliarske práce. Po prechode Bránou odpustenia Puerta del Perdón sa ocitnete v 105 metrov vysokej modlitebni. V centre modlitebne stojí oltár obklopený 18-timi kaplnkami. Prekrásny mramorovo-bronzový oltár zobrazuje slonovinovú podobu Virgen de la Paz, zatiaľčo knižničný archív stráži vyše 500 prastarých kníh vrátane Sinodal de Aguilafuente, čo je prvá kniha, ktorá bola v Španielsku vytlačená po objave kníhtlače.

Mestské opevnenie La Muralla

Poklady Segovie bolo vždy potrebné chrániť pred potenciálnymi nepriateľmi a za týmto účelom bola v meste vybudovaná nielen pevnosť Alcázar, ale aj systém obranných múrov La Muralla, majúci svoj pôvod v 11.storočí. Práve pri Alcázare sa aj múry prešpikované vstupnými bránami, vežičkami a oblúkmi aj začínajú. Z brán sa do dnešných čias zachovali tri: San Andrés, San Cebrián a Santiago. Budovanie opevnenia vám priblížia expozície v bývalých strážnych domoch. Najlepšie La Murallu spoznáte, ak sa vydáte popri nej na prechádzku, či už sami alebo so sprievodcom a historickým výkladom.

Plazuela de San Martín

Malebné námestíčko je zaujímavé vďaka stredovej fontáne s dvojicou morských víl a viacerým historickým stavbám. K tým patrí Torreón de los Lozoya, galéria, v ktorej sa narodila významná osobnosť španielskych dejín Juan Bravo a kostol Iglesia de San Martín, postavený v 12.storočí v románskom slohu. Nájdete tu aj dve kaplnky, Capilla Mayor a Capilla de Herrera, čo je gotická hrobka vplyvnej rodiny Herrera.

Segovijské kostolíky

Popri už spomenutej katedrále je Segovia domovom slušného množstva kostolov a iných náboženských stavieb, obzvlášť keď si uvedomíme, že samotné mesto až tak veľké zase nie je. Mimo zvukov ulíc stojí v pokoji a tichu opátstvo Parral, zatiaľčo Iglesiu de San Esteban objavíte na rovnomennom námestí. Kostol Iglesia San Juan de los Caballeros bola v minulosti pohrebným centrom významných rodín Segovie. V súčasnosti hostí múzeum Zuloaga, kde sa vystavujú práce maliara Ignacia Zuloaga a remeselníka s keramickými predmetmi Daniela Zuloaga.

Jednoduchý kostolík Iglesia de la Vera Cruz založili v stredoveku templárski rytieri. Mal sa podobať kostolom v Jeruzaleme a mnohí návštevníci vám budú tvrdiť, že tunajšie priestory priam dýchajú atmosférou tajomna. Naproti tomu je Iglesia de San Millán jednou z mála pamätihodností v Segovii, kde sa prejavuje maurský vplyv a islamská architektúra. Iglesia de San Justo bola postavená ako jedna zo zástavok pre pútnikov putujúcich do Santiago de Compostela. V neposlednom rade si v Segovii určite všimnite aj kláštor Convento de los Carmelitos Descalzados. Jeho výzdoba je skôr strohá, leží uprostred rozľahlej záhrady s cyprusmi a dozerá na posledný odpočinok svojho zakladateľa, básnika San Juana de La Cruz.

Ubytovanie v Segovii

Booking.com

3 KOMENTÁRE

  1. I may need your help. I tried many ways but couldn’t solve it, but after reading your article, I think you have a way to help me. I’m looking forward for your reply. Thanks.

Pridaj komentár