Čarovná Sevilla sa nachádza v južnom Španielsku a je hlavným mestom rozsiahleho regiónu Andalúzia. Popri Madride, Barcelone a Valencii patrí k najväčším mestám krajiny a rieka Gudalquivir ju spája s morom, od ktorého je Sevilla vzdialená približne 80 kilometrov. Vďaka tomu je jediným mestom španielskeho vnútrozemia, kde nájdete morský prístav.
Sevilla je bezpochyby mestom, ktoré vás očarí na prvý pohľad a z ktorého sa vám nebude chcieť odchádzať. Podobne ako ďalšie andalúzske centrá, aj v nej sa arabský vplyv prekrýval s tým kresťanským, čoho dôkazom je napríklad majestátna katedrála. Tá je spolu so svojou vežou najväčším gotickým kostolom kresťanského sveta, kedysi však bola rozsiahlou mešitou obklopenou minaretmi. Arabské časy pripomína aj palácový komplex Alcázar, zatiaľ čo romantické námestie Plaza de España sa so svojimi mostami a kanálmi môže pokojne porovnávať s talianskymi Benátkami. Barrio Santa Cruz má zase stredoveký nádych a prechádzka po malebných brehoch Guadalquivir očarúva turistov aj umelcov.
Doprava v Seville je dobre organizovaná a od roku 2009 je tu aj linka metra. Do centra mesta vedie električková trať, ale na vzostupe je cestovanie na bicykloch. Od roku 2003 a dodnes sa v Seville vybudovala rozsiahla vyše 120 km dlhá sieť cyklotrás. Po meste je 250 stanovíšť na požičanie bicykla vďaka čomu si môžete Sevillu prezrieť zo sedla bicykla, s ktorým sa ľahko dostanete k rôznym pamiatkam. Do Madridu sa dá dostať pomocou vysoko-rýchlostnej železnice AVE už za 2,5 hodiny.
Sevilla je sídlom dvoch futbalových veľkoklubov Betis Sevilla a slávnej FC Sevilla, ktorá v rokoch 2006 a 2007 vyhrála pohár UEFA. Ak by ste si chceli pozrieť býčie zápasy, v Seville je to možné. Býčie zápasy v Seville majú tradíciu od roku 1750 a konajú sa vo veľkej aréne Plaza der Toros de la Maestranza s kapacitou až 12 500 divákov. Býčie zápasy vznikli práve v Seville.
Základné informácie o Seville
Počet obyvateľov | 703 021 (2011) |
---|---|
Vzdialenosť od Bratislavy | 2 900 km |
Čo je v meste Sevilla:
- hotely, apartmány, penzióny
- prístav, letisko, metro
- reštaurácie, kaviarne, bary, diskotéky
- obchody, trhoviská
- divadlá, koncertné haly, múzeá
- kostoly, katedrály, mosty, fontány, historické stavby
- moderné stavby (napr. Metropol Parasol)
- futbalový štadión FC Sevilla
- aréna na býčie zápasy
Počasie v Seville
V hlavnom meste Andalúzie vládne subtropická stredomorská klíma s veľmi horúcim letom a miernou zimou. Sevilla patrí k najhorúcejším mestám Európy. Počas celého roka je tu dostatok slnečného žiarenia a v lete sú teploty v meste pre našinca na takmer na nevydržanie. Maximálne teploty v lete sa približujú k 40°C a dážď je v lete rarita. Ak sa počas letnej dovolenky budete rozhliadať po meste, určite si nasaďte prikrývku hlavy a majte pri sebe dostatok vody. Najobľúbenejšie námestie v Seville – Plaza de España je jedno z najteplejších miest v meste. V lete neodporúčame chodiť do mesta v časoch od 11.00 do 16.00 kedy sú tu horúčavy ťažko znesiteľné a navyše poobede vládne siesta a obchody sú pozatvárané.
Počasie v Seville je znesiteľnejšie na jar a jeseň, kedy sú priemerné teploty približne na úrovni 20°C. Na prehliadky mesta je práve toto najlepšie obdobie v roku. V zime je slnka o dosť menej a január je najstudenším mesiacom v roku. Daždivých dní v zimných mesiacoch je priemerne sedem až osem.
SEVILLA Predpoveď počasiaZaujímavosti o Seville
- Obyvatelia Seville (los Sevillanos) sú veľmi hrdí na svoje mesto a považujú ho za srdce Španielska. O Madride či Barcelone nechcú ani počuť.
- Sevilla je horúce mesto v každom ohľade a okrem horkokrvných obyvateľov je tu približne 3000 slnečných hodín ročne.
- Kvôli horúcemu počasiu sa tu život poobede až do večera akoby zastaví. Na uliciach je minimum ľudí a tiež áut. Život sa tu rozbieha opäť približne o ôsmej hodine večer.
- Katedrála v Seville (Catedral de Santa María de la Sede) je najväčšia gotická katedrála a tretia najväčšia katedrála na Zemi.
- Býčie zápasy vznikli v Seville.
- Flamenco je zapísané v UNESCO ako nemateriálne dedičstvo ľudstva a vzniklo v Seville.
- V Seville je približne 80 dní ročne, kedy prší.
- Sevilla je štvrté najväčšie mesto v Španielsku.
- Zo Sevilly pochádza maliar Diego Rodríguez de Silva y Velázquez.
- Obľúbený rímsky cisár Traján pochádza z mestečka Santiponce neďaleko Sevilly. Z oblasti pri Seville pochádza aj ďalší rímsky cisár Hadrián.
- V sevillskej katedrále sú uložené pozostatky moreplavca Krištofa Kolumba.
Pamiatky v Seville
Katedrála Catedral de Sevilla a Giralda
Nadmieru pôsobivá katedrála vyrastala na mieste niekdajšej mešity viac než sto rokov, aby sa stala najväčšou v rámci gotického štýlu a treťou najväčšou katedrálou sveta vôbec (po Bazilike sv. Petra vo Vatikáne a Katedrále sv. Pavla v Londýne). Patrí k symbolom víťazstva španielskeho kresťanstva nad moslimskými Maurami a niet divu, že je zapísaná v Zozname svetového dedičstva ľudstva UNESCO. Ak sa ju rozhodnete spoznať do najmenších detailov, zaberie vám to niekoľko hodín, nehovoriac o tom, že už pre samotný vstup si postojíte v dlhom rade. Za vaše úsilie však budete bohato odmenení.
Skôr než do katedrály vkročíte, prejdete cez Patio de los Naranjos, teda Dvor pomarančov. Vládne tu priam rajský pokoj, ako však výstražné tabule naznačujú, dajte si pozor, aby ste pri kráčaní nestúpili do niektorého z kanálikov, ktorými je dvor prešpikovaný a ktoré zavlažujú pomarančovníky. Centru Patio de los Naranjos dominuje osviežujúca fontána a na okraji dvora sa zachoval bývalý vstup do mešity, ktorý dnes nesie meno Puerta del Perdón (Brána odpustenia).
Interiér katedrály
Interiér katedrály dosahuje dĺžku 117 metrov a výšku 40 metrov a je rozdelený do piatich hlavných častí. Pohľad na strop, podporné stĺpy a nádherne zdobené okná vás zanechá jednoducho bez slov. Hlavná kaplnka Capilla Mayor je ukážkou mnohých scén zo života Krista a Panny Márie, kráľovská Capilla Real zase miestom posledného odpočinku viacerých španielskych vládcov a významných osobností. Neďaleko má svoj pamätný monument aj známy objaviteľ Krištof Kolumbus a sakristia stráži krucifix vytvorený umelcom Pieterom de Kempeneer.
Veža Giralda – symbol mesta Sevilla
Samostatnú zmienku si zaslúži veža Giralda stojaca po boku katedrály. Bývalý minaret dosahuje výšku sto štyri metrov a funguje ako zvonica. Poskytuje ten najlepší pohľad na Sevillu, aký sa vám naskytne a aj vďaka tomu je Giralda považovaná za najvýraznejší symbol mesta a ešte donedávna bola najvyšším bodom celej Sevilly. Vo večerných hodinách je Giralda osvietená a pohľad na ňu je tak možno ešte unikátnejší.
Parque de María Luisa a Plaza de España
Tento rozsiahly park v centre mesta bol v roku 1929 organizátorom prestížnej Svetovej výstavy a za svoj vznik vďačí princeznej Márii Luise Fernande de Borbón, po ktorej nesie aj svoje meno. Rastú tu rôzne druhy stromov, od paliem a pomarančovníkov až po stredomorské borovice. Park je bohatý aj na jazierka, fontánky, vodopády, sochy a viaceré historické monumenty. Je skrátka plný prekvapení, za každým rohom na vás číha minimálne jedno.
Centrom Parque de María Luisa je nádherné námestie Plaza de España, od ktorého si romantickejšie miesto len ťažko predstaviť a aj preto je prezývané sevillskými Benátkami. Obklopujú ho balkóny postavené v renesančnom štýle, vytvárajúce polkruh okolo kanálov tečúcich popod mostíky. Je možné previesť sa kanálmi na loďke alebo sa nechať povoziť v koči ťahanom koníkmi. V centre námestia leží aj obrovská fontána s vodou striekajúcou do všetkých strán, ktorú po zotmení osvetľujú.
Real Alcázar
Popri vyššie spomenutej katedrále je palácový komplex Real Alcázar ďalšou zo sevillských pamiatok, ktorú nemožno minúť a ktorá si našla svoje pevné miesto v Zozname UNESCO. Ako stredoveké sídlo maurských vládcov bol Alcázar postavený v priebehu 10.storočia a hoci sa do jeho útrob čoskoro nasťahovali kresťania, naďalej si zachoval výrazný arabský štýl. Po vstupe cez hlavnú bránu Puerta Principal vás privíta krásne a bohato zdobený dvor Patio de las Doncellas. Keď sme už pri výzdobe, tou vyniká aj Sieň veľvyslancov (Sala de los Embajadores), z ktorej stropa klesajú nadol stalaktity pripomínajúce rovnomenné jaskynné útvary. Naopak dreveného pôvodu je strop v sieni Sala de Audiencias. Záhrady Alcázaru priam volajú na prechádzky pomedzi pomarančovníky, ruže a fontány. Súčasťou komplexu je aj Casa Lonja, kde sú uložené historické dokumenty z čias španielskej koloniálnej vlády.
Casa de Pilatos
Tvrdí sa, že tento dom pochádzajúci zo 16. storočia je replikou obydlia biblického Piláta z izraelského Jeruzalema. Prelína sa v ňom arabský štýl stavby s gotikou a renesanciou a jeho najkrajšou časťou je bohato zdobená sála Salón Dorado. Nájdete tu aj priam rozprávkový hlavný dvor s fontánou a podlahou z bielo-modrej keramiky. Za zmienku stojí aj zbierka sôch pochádzajúcich z čias rímskeho impéria a súkromná kaplnka.
Barrio de Triana
Táto historická štvrť sa rozprestiera popri brehoch rieky Guadalquivir a je domovom remeselníkov a umelcov. Preto tu natrafíte na množstvo obchodíkov, kde si môžete zakúpiť krásny ručne vyrobený a zdobený suvenír z keramiky. Najlepší tovar možno zohnať v niektorom z obchodov na uliciach Calle Alfareria, Calle Callao a Calle Antillano Campos. Popri ponuke suvenírov je bohatý a pestrý aj výber tunajších reštaurácií, ktorých arómy sa šíria po celej štvrti.
Sevillské múzeá
V tomto andalúzskom meste je toľko múzeí, že by ste ich len ťažko spočítali, preto si spomenieme len tie najznámejšie a najzaujímavejšie z nich. Ak patríte k milovníkom umenia, vašou povinnou zastávkou je Museo de Bellas Artes sídliace v kláštore zo 17.storočia. Vystavujú sa tu diela viacerých popredných umelcov Španielska, akými bol napríklad El Greco, Velázquez či Murillo. Históriu a vývoj typicky andalúzskeho tanca flamenco približuje Museo del Baile Flamenco, ktoré zároveň slúži aj ako škola a organizujú sa tu pravidelné hudobno-tanečné predstavenia.
Býčie zápasy corrida sú tiež niečím typicky španielskym a popri ich sledovaní v býčej aréne Maestranza si môžete zaskočiť aj do tunajšieho múzea tradičných kostýmov a iných artefaktov spájajúcich sa s týmto športom.
Barrio Santa Cruz
V časoch, kedy mestu vládli Mauri bola štvrť Barrio Santa Cruz domovom židovskej komunity a preto vznikli mnohé z tunajších kostolov pôvodne ako synagógy. Túto štvrť nájdete rozloženú medzi katedrálou a kráľovským komplexom Alcázar. Je hotovým labyrintom dlhých úzkych uličiek, domov maľovaných na bielo a rozkošných kaviarničiek. Vašu pozornosť si obzvlášť zaslúžia dva tunajšie múzeá, pričom Centro de Intepretación Judería de Sevilla vám vyrozpráva príbeh tunajších Židov a Hospital de los Venerables Sacerdotes je umeleckou zbierkou malieb a sôch. Barrio Santa Cruz je bohaté aj na prítomnosť záhrad ako je Jardines de Murillo a námestí, napríklad Plaza Refinadores, Plaza Doña Elvira a Plaza del Patio de Banderas. Posledne menované námestie poskytuje pôsobivý výhľad na sevillskú katedrálu a Giraldu.