Nádherná Florencia je srdcom a pýchou podmanivého kraja Toskánsko, pričom pod ňu spadajú aj blízke mestečká Prato a Pistoia. Počas stredoveku bolo mesto nazývané v taliančine Firenze jedným z hlavných centier kultúry a financií na Apeninskom polostrove, v ktorom sa zrodilo renesančné hnutie. V období nadvlády dynastií Medici a Lorena bolo hlavným mestom Toskánskeho veľkovojvodstva a na niekoľko rokov figurovalo ako hlavné mesto takmer celého zjednoteného Talianska. Dnes je Florencia významná aj ako univerzitné miesto a patrí jej pozícia na zozname svetového dedičstva ľudstva UNESCO, ktorú jej vynieslo jej historické centrum v roku 1982.

Galérie, paláce a záhrady

Florencia je priam stvorená pre návštevu všetkých pravých milovníkov umenia a histórie, ktorí si prídu na svoje v nespočetných múzeách a galériach. Spomedzi nich najviac vynikajú galéria Uffizi a Galleria dell´Academia, ktorá je domovom svetoznámej sochy Michelangelovho Dávida. Značná časť florentských pamiatok je sústredená na námestí Piazza Duomo, ako je tomu napríklad v prípade katedrály Santa María del Fiore a baptistéria. V centre mesta stojí aj palác pripomínajúci pevnosť Palazzo Vecchio a v jeho blízkosti nájdete aj jeden zo symbolov Florencie, idylický most Ponte Vecchio. Popri spoznávaní nekonečného množstva florentských pamiatok dobre padne aj oddýchnuť si v záhradách Boboli pri paláci Palazzo Pitti. Gotická Basilica di Santa Croce je známa ako hrobka mnohých slávnych Talianov ako umelec Michelangelo, hvezdár Galileo Galilei alebo hudobný skladateľ Rossini. Odporúčame návštevu gotickej veže Campanile, na ktorej vrchole je pekná vyhliadka na mesto a okolie. Hore vedie 414 schodov, ale ten výhľad stojí za to. 

Taliansko je známe ako futbalová veľmoc a ani vo Florencii nechýba futbalový klub. Miestny klub ACF Fiorentina hrá v najvyššej talianskej súťaži Serie A na štadióne Stadio Artemio Franchi s kapacitou 47 282 divákov. V roku 2013 hostila Florencia majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike.

Pre návštevníkov mesta je k dispozícii vyše 20 500 hotelových izieb. Ročne navštívi mesto niekoľko miliónov turistov (okolo 13 miliónov). Turisti však mestu neprinášajú len zisky, ale aj problémy. V sezóne sem prichádzajú davy turistov, čo využívajú vreckový zlodeji na obohatenie. Najväčší pozor na svoje veci si dajte na moste Ponte Vecchio. Mnohí turisti tiež neberú ohľad na kultúrne pamiatky a kostolom. Starosta benátok nariadil od júna 2017 sprejovanie schodov do kostolov vodou, pretože mnoho turistov využívali schody do kostola na desiatovanie a odpočinok.

Základné informácie o Florencii

Počet obyvateľov383 083 (2016)
Vzdialenosť od Bratislavy900 km (cca 8,5 hod)

Čo je vo Florencii:

  • možnosti ubytovania
  • medzinárodné letisko
  • vlaková stanica
  • električková trať
  • autobusová stanica
  • hlavné námestie Piazza Duomo
  • katedrála Santa María del Fiore
  • pevnosť Palazzo Vecchio
  • most Ponte Vecchio
  • baptistérium
  • kostoly
  • múzeá (Galleria degli Uffizi, Museo dell’Opera del Duomo, Museo Nazionale del Bargello)
  • parky
  • futbalový štadión Artemio Franchi s kapacitou 47 282 divákov

Zaujímavosti o Florencii

  • V roku 1339 sa Florencia stala prvým mestom v Európe s dláždenými chodníkmi.
  • Leonardo da Vinci sa narodil 15.4.1452 neďaleko Florencie v mestečku Vinci
  • Miestny ľudia sa po taliansky nazývajú Fiorentino
  • Florencia je hlavné mesto Toskánska
  • Stavba katedrály Il Duomo di Firenze trvala približne 140 rokov. Na vrchole kupoly je vyhliadka, na ktorú vedie 463 schodov.
  • Vo Florencii sa narodila ošetrovateľka Florence Nightingale, ktorá založila prvú školu pre ošetrovateľky na svete.
  • Florencia bola založená v roku 59 pred n. l., keď légie Júlia Cézara objavili dedinku s názvom Florentia.
  • Počas 2. svetovej vojny bola Florencia veľmi zničená a Nacisti odpálili všetky jej mosty cey rieku Arno okrem mostu Ponte Vecchio.
  • Slávna socha Dávida od Michelangela sa nachádza v galérii Galleria dell’Accademia a jej replika je aj na námestí Palazzo Vecchio.
  • Moreplavec Amerigo Vespucci sa narodil vo Florencii 9. marca 1454.
  • Piáno vynašiel Bartolomeo Cristofor vo Florencii.
  • Florencia zažila dve veľké povodne obe 4. novembera. Prvá povodeň zasiahla mesto v roku 1333 a druhá 4. novembra 1966.

Počasie vo Florencii

V hlavnom meste Toskánska je typické stredomorské klíma so suchými letami a vlhkými zimami. Aj keď v lete zvyknú bývať búrky, aj tak sú letné mesiace najsuchšie a najteplejšie. V meste je počas leta cez deň veľmi horúco a teplo vám bude aj v noci. Najteplejšie sú letné mesiace júl a august a najstudenšie mesiace sú november, december a január. Návšteva Florencie je najvhodnejšia na jar, tesne pred letom alebo v septembri, pretože teploty sú znesiteľnejšie ako v lete a tiež ubytovanie je lacnejšie.

FLORENCE predpoveď počasia

Leto vo Florencii

Leto vo Florencii je horúce s občasným jemným dažďom, ale nie je to nič, čo by vám pokazilo pobyt v tomto krásnom meste. Daždivejšie začína byť až od októbra do začiatku roka. Najteplejšie mesiace sú júl a august, kedy sa teploty šplhajú na 31°C. Počas letných dní môžete mať problém vychutnať si prechádzku mestom a od poludnia do približne tretej hodiny popoludní vám odporúčame schovať sa na hotel. Ak horúčavy nie sú nič pre vás, odporúčame navštíviť Florenciu v júni alebo v septembri, kedy je počasie znesiteľnejšie, v meste je o niečo menej turistov a tiež ceny ubytovania sú nižšie. Najnižšia nameraná teplota vo Florencii v lete bola 6°C. Najdaždivejší letný mesiac je jún, kedy padne približne 50 mm zrážok počas ôsmych dní. Júl je naopak najsuchší mesiac v roku. Dážď vo Florencii je nárazový a prší intenzívne, ale krátko. Hneď po daždi sa môžete vybrať na preskúmavanie mesta.

Jeseň a zima vo Florencii

V septembri priemerná teplota klesá na priemernú teplotu 21°C, počas dňa je však maximálna teplota 27°C. V októbri klesá teplota na 21°C a v novembri to je už len 15°C, ale toto sú maximálne denné teploty, priemer je ešte o niečo nižší. Najnižšia jesenná teplota bola -5°C v novembri a najnižšia teplota v zime bola -10°C. Naopak najvyššia nameraná teplota v zime bola až 24°C. Zimné mesiace vo Florencii sú daždivé a padne priemerne 60 mm zrážok mesačne počas 11-tich daždivých dní v každom zimnom mesiaci. Občas vo Florencii aj padá sneh, ale je to dosť zriedkavé a snehuliaka si tu pravdepodobne nepostavíte. V septembri 2014 zasiahlo Florenciu silné krupobitie, ktoré trvalo len 10 minút, ale malo takú intenzitu, že ulice vyzerali ako zasypané snehom, niektoré stromy boli vytrhnuté z koreňov a padali na ulicu aj elektrické vedenia, čo spôsobilo výpadky elektriny a blokády ciest.

Pamiatky vo Florencii

Galéria Uffizi

Umelecká galéria Uffizi vo Florencii patrí k najvýznamnejším a najslávnejším na svete a smelo sa môže zaradiť po boku Louvre v Paríži, Prada v Madride a Ermitráže v Petrohrade. Jej bohatá kolekcia je veľmi rôznorodá a dokážu si v nej niečo nájsť aj takí, ktorých umenie príliš nezaujíma. Rozľahlá budova, v ktorej priestoroch sídli, sa rozkladá na brehu rieky a rodina Mediciovcov ju využívala pre kancelárie úradníkov, vedeckých výskumníkov a pre skladovanie svojej umeleckej zbierky. Je známe, že táto vplyvná rodina podporovala mnohých talianskych umelcov a jej posledná dedička Anna Maria Ludovica von der Pfalz zanechala obrovskú zbierku mestu s tým, že nesmie opustiť Florenciu.

Významnou súčasťou galérie Uffizi je sekcia venovaná toskánskym maliarom pôsobiacim v 14.-16.storočí. Na ich dielach veľmi pekne vidieť prechod od stredovekých umeleckých smerov k renesancii, čo môžete zachytiť napríklad na trojici zobrazení Madonny od Cimabue, Duccia a Giotta. Následne zostanete ohúrení po vstupe do sály Zlatého veku toskánskeho umenia, kde vás privítajú práce maestra Botticelliho, vrátane jeho slávneho Zrodenia Venuše. Nasledujú práce Leonarda da Vinci a jeho učiteľa Andrea del Verocchio, ktorí spolu vytvorili maľbu Krst Krista. Ďalšie sekcie galérie Uffizi sú rozdelené podľa škôl, ktorých príslušníkmi maliari a sochári boli alebo podľa ich národnosti. Môžete si povšimnúť diela Albrechta Dürera, Michelangela, Rafaela, Tiziana, Caravaggia, Rubensa, Rembrandta, Corregia a mnohých ďalších predstaviteľov talianskeho a európskeho umenia.

Piazza del Duomo

Značná časť pamätihodností Florencie je sústredená v okolí námestia Piazza del Duomo v historickom centre mesta, ktoré patrí k najkrajším nielen v rámci Talianska, ale aj celej Európy. Ideálne je, ak si námestie najprv prejdete krížom krážom a stavby, ktoré na ňom stoja obdivujete zvonku, aby ste potom do niektorých z nich vstúpili cez ich charakteristické bronzové brány a nechali sa ohúriť ich vnútornou krásou. A potom si môžete odskočiť k blízkemu námestičku Piazza San Giovanni kde sídli arcibiskupský palác.

Dominantou Piazza del Duomo je katedrála Santa Maria del Fiore, ktorá sa začala stavať koncom 13.storočia a mala odrážať rastúci význam Florencie. Na jej výstavbe sa podieľali mnohí významní architekti doby vrátane Giotta, Pisana a Filippa Brunelleschiho. Katedrála dlhá 152 metrov je zvonku vykladaná žiarivým mramorom v odtieňoch červenej, bielej a zelenej farby a vstupuje sa do nej jednou zo štyroch brán, z ktorých najkrajšou je Porta della Mandorla. V jej interiéri si všimnite gotické oporné oblúky, stĺpy a obrovské okná z farebného skla, ako aj mnohé umelecké fresky, krypta, zvonica Giotto Campanile , dve sakristie a nádherný chór. Za samostatnú zmienku stojí dóm vytvorený Brunelleschim, z ktorého vrchných poschodí máte ako na dlani celú Florenciu a jej blízke okolie. Zaujímavá animácia stavby kupoly katedrály.

Pri majestátnej katedrále stojí aj o nič menej zaujímavé osemstranné baptistérium Battistero di San Giovanni, majúce svoj pôvod v 12.storočí. Je zdobené farebným mramorom, úchvatnými bronzovými dverami z Ghibertovej dielne a v jeho vnútri vynikajú mozaiky s biblickými výjavmi, pričom viaceré boli zrejme inšpirované dielom Božská komédia Danteho Allighieri, ktorý v čase stavby baptistéria vo Florencii žil. Viaceré umelecké diela tak z katedrály, ako aj z baptistéria boli prenesené do blízkeho múzea Museo dell´Opera del Duomo. K ďalším zaujímavostiam námestia Piazza del Duomo patrí aj nedokončený palácPalazzo Nonfinito a sídlo Loggia del Bigallo.

Palazzo Vecchio a Ponte Vecchio

Palác Palazzo Vecchio pripomína nedobytnú pevnosť a práve on bol v minulosti centrom moci dynastie Medici. Jeho izby a galérie sú vzájomne prepojené systémom tajných chodieb a vo večerných hodinách je možné na vrchol paláca vystúpiť a vychutnať si tak západ slnka nad Florenciou. Pri vstupe do paláca stojí replika dvoch Donatellových sôch a Michelangelovho Dávida a na jeho dvore sa rozprestiera Verrocchiova fontánka. Za pozornosť tu stojí hlavne pôvodná zbrojnica Camera dell´Arme, Vasariho rozsiahle schodisko, hlavná sála Salone dei Cinquecento zdobená dielami Michelangela a ďalších umelcov, väzenie politických nepriateľov Alberghettino a veža Arnolfo, z ktorej sa poskytuje pekná panoráma na Florenciu.

most Vecchio Florencia
malebný most Vecchio

Neďaleko paláca sa nad riekou Arno členie most Ponte Vecchio, ktorí Mediciovci využívali pre prepravu medzi Palazzo Vecchio a ich obytným sídlom v paláci Pitti. Nechali na ňom vybudovať prechod Percorso del Principe známy aj ako Corridoio Vasariano , ktorý lemujú autoportréty a ďalšie maľby vytvorené rukou Leonarda da Vinci, Rafaela či Rembrandta. Dnes sa na most vydávajú mnohí turisti aj v honbe za suvenírmi, keďže je známe, že práve tu nájdu obchodíky tých najšikovnejších remeselníkov celej Florencie.

Galleria dell´Academia

Táto umelecká galéria je vašou povinnou zastávkou pokiaľ chcete vidieťoriginál jednej z najslávnejších sôch sveta, Michelangelovho Dávida. Ten je z bezpečnostných dôvodov chránený za sklom a spoločnosť mu v galérii robia aj ďalšie dokončené aj nedokončené diela veľkého maestra. Pozornosť sa samozrejme venuje aj iným umelcom, môžete si napríklad povšimnúť Madonnu uznávaného Sandra Botticelli.

Palác Pitti a záhrady Boboli

Tento palác je vlastne komplexom viacerých stavieb a záhrad a je ideálnym miestom na oddych a prechádzku s deťmi. Postavila ho rodina Pitti, po ktorej ho prebrali Mediciovci a v čase kedy bola Florencia hlavným mestom väčšiny zjednoteného Talianska, práve tu sídlili talianski králi. Pre pôžitok z umenia a histórie sa vyplatí vašu prechádzku začať v kráľovských salónoch a galérii Palatina, ktorá hostí práce Tiziana, Rafaela, Rubensa, Botticelliho a ďalších popredných nielen talianskych umelcov. Na poklady zo striebra, zlata a ďalších drahých kovov natrafíte v pokladnici Museo degli Argenti, zatiaľčo dobovej móde sa venuje expozícia v Palazzina della Meridiana. Záhrady Boboli sú naproti tomu rozsiahlou plochou postavenou v terasovitom štýle. Prekypujú zeleňou stromov, farbami kvetín a fontánkami vrátane krásnej Fontana del Bacco. Nájdete tu aj cyprusovú alej Viottolone, príjemnú kaviarničku Kaffehaus a autentický staroveký amfiteáter.

Ubytovanie vo Florencii

Booking.com

5 KOMENTÁRE

Pridaj komentár