Mesto ležiace v strednom Taliansku v malebnom regióne Toskánsko, založili podľa legendy Trójania prichádzajúci z rovnomenného gréckeho mesta. Počas staroveku figurovala Pisa v rímskej ríši ako významný prímorský prístav a hoci sa pod vplyvom geologických procesov postupne od mora trochu vzdialila, jej námorné sily to neoslabilo. To sa preukázalo aj v čase veľkého víťazstva nad Saracénmi pri Messine a Palerme v roku 1063. V neskorších storočiach začalo mesto prekvitať aj vďaka obchodu a umeniu a hoci neskôr začala v Toskánsku dominovať Florencia, stále si zachovalo dôležitú úlohu. V neposlednom rade je mesto rodiskom jedného z najvýznamnejších astronómov a vedcov všetkých čias, maestra Galilea Galilei.

Pisa je neoddeliteľne spätá so svojou šikmou vežou, hoci v skutočnosti nie je jedinou, ktorou v meste nájdete. Tá najslávnejšia z nich robí spoločnosť katedrále Santa María Assunta na námestí Piazza dei Miracoli (Námestie zázrakov), známom aj pod menom Piazza del Duomo. Námestie plné ďalších pamätihodností ako katedrálne múzeum, baptistérium a Campo Santo, je zapísané v Zozname dedičstva ľudstva UNESCO. Druhou naklonenou vežou v Pise je veža spojená s kostolom San Nicola a treťou zvonica z kostola San Michele degli Scalzi. Dôvodom naklonenosti týchto vysokých a štíhlych stavieb je pôvodne močaristá pôda, na ktorej bolo mesto Pisa vybudované.

Základné informácie o Pise

Počet obyvateľov90 834 (2015)
Vzdialenosť od Bratislavy968 km (cca 9 hod)

Čo je v Pise:

  • možnosti ubytovania
  • medzinárodné letisko
  • 2 vlakové stanice
  • autobusová stanica
  • šikmá veža
  • katedrála
  • múzeá a kostoly
  • botanická záhrada Orto botanico di Pisa
  • Cittadella vecchia
  • námestie Piazza dei Cavalieri
  • námestie zázrakov (Piazza dei Miracoli – oficiálne Piazza del Duomo)
  • futbalový štadión s kapacitou 25 tisíc divákov

Počasie v Pise

PISA Predpoveď počasia

Pamiatky v Pise

Šikmá veža a katedrála

Pisa

Podobne ako je Paríž spätý s Eiffelovou vežou a Rím s Koloseom, je Šikmá veža najvýraznejším a najznámejším symbolom Pisy. V taliančine nazývaná La Torre Pendente je vlastne zvonicou, ktorá stojí po boku katedrály Santa María Assunta. S jej výstavbou sa začalo v roku 1173 a jednotlivé vonkajšie poschodia veže boli vytvorené po vzore katedrálovej výzdoby. Už v čase vztyčovania tretieho poschodia sa začala južná časť veže podozrivo nakláňať do strany a počas nasledujúcich desaťročí sa architekti snažili vyvažovať severnú stranu a skúšali ďalšie opatrenia, ktoré mali zaistiť vyrovnanosť veže. Samotná zvonica v jej vrchole bola pridaná pod dozorom Tomasa Pisana v rokoch 1350-1372. V roku 1990 bola Šikmá veža dočasne uzatvorená, aby sa mohla podrobiť rozsiahlemu rekonštrukčnému programu, keďže sa zistilo, že s každým rokom sa nakláňa viac o milimeter a súčasne čiastočne rotuje okolo vlastnej osi. Hrozilo teda, že sa skutočne zrúti na zem a verejnosti preto mohla byť opäť sprístupnená až po ukončení prác znižujúcich uhol náklonu veže v roku 2001.

So šikmou vežou je spojená aj nádherná katedrála Santa María Assunta z bieleho mramoru, postavená v románskom slohu. Za jej zrodom stojí architekt Buscheto a ide o typickú ukážku staviteľstva mesta Pisa. Katedrála sa skladá z piatich hlavných lodí a zvonku je bohato zdobená výklenkami a ďalšími prvkami. Medzi zaujímavosti jej interiéru patrí mozaika umelca Cimabue zobrazujúca Ježiša Krista, Pannu Máriu a apoštola Jána. Scénami zo života Krista a Márie je dekorovaná taktiež bronzová brána Porta di San Ranieri. Veľkým množstvom biblických obrazov vyniká v neposlednom rade v katedrále aj kazateľnica, na ktorej v rokoch 1302-1311 pracoval Giovanni Pisano.

Zaujímavosti o šikmej veži v Pise

  • Výška šikmej veže je 55,86 na nižšej strane a 56,7 metra na vyššej strane. Na vrchu veže je výhľadňa. Veža má celkovo 7 poschodí.
  • Veža sa začala nakláňať už počas výstavby v 12. storočí a dostatočné neboli ani tri metre hlboké základy. Pôda pod vežou je totiž veľmi nestabilná.
  • Na vrchol veže vedie 296 schodov. Na veži je 7 zvonov a každý z nich má iný tón.
  • Pred úpravou základov a okolitého podložia v rokoch 1990 až 2000 sa veža nakláňala o 5,5°, dnes je to len 3,99°.
  • Šikmá veža je postavená z mramoru a jej výstavba trvala 344 rokov.

Museo dell´Opera del Duomo

Najzaujímavejšie múzeum Pisy tiež nájdete v blízkosti Šikmej veže a katedrály na Námestí Piazza dei Miracoli a cez jeho okná na druhom poschodí môžete najkrajšie pamiatky mesta obdidovať spoločne z výšky. Pokladnica múzea ukazuje rozličné predmety z dielní tunajších stredovekých kováčov, sochárov a iných umelcov. Viaceré sochy pritom kedysi katedrálu zdobili, boli ale časom uložené v katedrálnom múzeu, aby sa tak zábranilo ich poškodeniu v dôsledku znečistenia vzduchu. Predmety v tomto múzeu sú pestré a tak pod jednou strechou natrafíte na rímsku bustu Júlia Cézara, viaceré Madonny Giovanniho Pisana, kríž Crocifisso d´Elci či bronzovú sochu mýtického stvorenia gryf, ktorý pochádza z čias, kedy Pisa obchodovala vďaka svojmu rozvinutému námorníctvu aj s Blízkym východom.

Campo Santo

Medzi pamätihodnosti námestia Piazza dei Miracoli patrí aj kláštor Campo Santo, ktorý sa začala stavať v roku 1278 a podľa legendy stojí na posvätnej pôde, ktorú do Pisy doviezol na lodiach z Golgothy arcibiskup Ubaldo dei Lanfranchi počas svojho návratu zo štvrtej krížovej výpravy. Preto sú v pôde kláštora pochovaní mnohí významní obyvatelia Pisy a súčasne v jeho základoch ležia aj viaceré rímske hrobky. Steny kláštora pokrývali kedysi aj krásne fresky, tie však veľmi poškodili boje druhej svetovej vojny. Ich časť sa podarilo zrekonštruovať a umiestniť na pôvodné miesto, zvyšok spolu s reprodukciami pôvodných fresiek si môžete pozrieť v miestnom múzeu Museo delle Sinópie.

Baptistérium

V neposlednom rade nájdete na spomínanom námestí aj baptistérium, postavené približne o storočie než bola katedrála, na ktorej západnej strane je situované. Na katedrálu sa podobá stavebným materiálom aj ozdobnými prvkami, je na ňom súčasne ale aj badateľný prechod od románskeho slohu ku gotickému. Najkrajšou časťou baptistéria je mramorová kazateľnica dekorovaná výjavmi z Nového zákona a pochádzajúca z dielne Nicola Pisana. Vyniká tiež svojou akustikou, ktorej fungovanie si môžete počas svojej návštevy vyskúšať.

Palazzo dei Cavalieri

Pomenovanie tejto budovy sa odvodzuje od jej pôvodného účelu, ktorým bol výcvik rytierov rádu Sv. Štefana. Palazzo dei Cavalieri sa nachádza na námestí Piazza dei Cavalieri (Námestie rytierov) a pôvodne sa nazýval Palazzo degli Anziani (Palác starších). Od roku 1810 je palác sídlom významnej vzdelávacej inštitúcie Scuola Normale Superior, založenej samotným Napoleonom. Exteriér paláca je bohato zdobený štítmi so zbraňami a sochami veľkovojvodcov Medici z Toskánska. Jednému z nich, Cosimovi I. bola sochárom Pierom Francavilla vytvorená aj socha pred vstupom do paláca. V jeho blízkosti sa tiež oplatí si všimnúť ďalší palác menom Palazzo dell´Orológio.

Museo Nazionale

 Národné múzeum v Pise sa nachádza v priestoroch niekdajšieho benediktínskeho kláštora na námestí Piazza San Matteo. Jeho expozícia je zameraná predovšetkým na diela maliarov a sochárov v Toskánsku, tvoriacich v období od 12. do 15. storočia. Okrem toho tu nájdete aj viaceré sochy, pôvodne určené pre kostoly v Pise a neskôr prenesené sem, aby sa tak ochránili pred dôsledkami počasia, zatiaľčo ich na ich miestach nahradili reprodukcie. Týmto spôsobom sa tu ocitla napríklad maľba Madona del Latte z kostola Santa Maria della Spina.

Ubytovanie v Pise

Booking.com


3 KOMENTÁRE

  1. I am an investor of gate io, I have consulted a lot of information, I hope to upgrade my investment strategy with a new model. Your article creation ideas have given me a lot of inspiration, but I still have some doubts. I wonder if you can help me? Thanks.

Pridaj komentár