Mestečko Verona sa nachádza v regióne Benátsko, v severovýchodnej časti Talianska. Obklopujú ho hory a vody rieky Adagio, pričom neďaleko leží najväčšie talianske jazero Lago di Garda. Už od rímskych čias patrí Verona k význmaným dopravným uzlom oblasti, kedy ním prechádzali štyri cesty (via Gallica, via Augusta, Vicum Veronensium a via Postumia). V architektúre Verony sa jedinečným spôsobom prelínajú viaceré architektonické slohy a každá epocha dejín na jej vývoji nechala svoju stopu. Vďaka tomu si Verona vyslúžila zápis do Zoznamu svetového dedičstva ľudstva UNESCO. Z rímskych čias sa vo Verone zachoval napríklad antický amfiteáter, románsky sloh zanechal mnohé kostolíky a počas renesancie tu sídlila vplyvná odnož rodiny della Scala, Scaligeri. V roku 1117 zasiahlo mesto silné zemetrasenie, ktoré zanechalo väčšinu historických pamiatok poškodené či úplne zničené.
Rieka oddeľuje historické centrum Centro Storico od novších štvrtí a prechádza cez ňu desiatka mostov. Verona zostáva však predovšetkým známa ako mesto, v ktorom sa odohráva jeden z najslávnejších príbehov o láske, Rómeo a Júlia z pera Williama Shakespeara. Mnohých turistov láka do uličiek Verony hlavne predstava potuliek po stopách nesmrteľných milencov, zároveň však mesto v nemenšej miere priťahuje aj milovníkov opery, architektúry a rozličných umeleckých smerov.
Základné informácie o meste Verona
Počet obyvateľov | 257 943 (2017) |
---|---|
Vzdialenosť od Bratislavy | 782 km (cca 7 hod 30 min) |
Čo je v meste Verona:
- možnosti ubytovania
- letisko 5 km od mesta
- železničná stanica Verona Porta Nuova
- autobusová stanica
- Piazza Bra – najväčšie námestie v meste Verona
- bazilika San Zeno z bieleho kameňa postavená v roku 1135
- bazilika Svätého Lorenza
- románsky kostol Santa Maria Antica
- kostol Sant’Anastasia postavený v rokoch 1290–1481
- amfiteáter Arena z roku 30 n. l. s kapacitou 25 tisíc divákov
- námestie Piazza dei Signori
- most Ponte Scaligero dlhý 48,7 metra
- Porta Borsari – brána do mesta z 1. storočia n. l.
- futbalový štadión Stadio Marc’Antonio Bentegodi s kapacitou 39 tisíc divákov
Zaujímavosti o meste Verona
- hra Romeo a Júlia od Williama Shakespeara bola z prostredia mesta Verona.
- amfiteáter Arena vo Verone je s kapacitou 25 tisíc divákov najväčší stále využívaný rímsky amfiteáter súčasnosti.
- na budove Casa di Giulietta sa nachádza slávny balkón z Rómea a Júlie.
- Sant Anastacia je najväčší kostol v meste Verona.
- v meste Verona je vyše 206 km2 námestí.
- Benátky ležia len 105 km od mesta Verona.
- Verona je považovaná za jedno z najkrajších miest na svete.
- najrušnejšie a najkrajšie námestie vo Verone je Piazza delle Erbe. Námestie je obklopené historickými domami a je na ňom fontána zo 14. storočia. Každý deň tu na trhu predávajú čerstvé ovocie a zeleninu.
- najimpozantnejšia stavba je pevnosť Castelvecchio vybudovaná v rokoch 1354–1375. Prislúchajúci most Ponte Scaligero bol počas 2. svetovej vojny zničený a dnes je vybudovaný do podoby pred vojnou.
Počasie vo Verone
Pamiatky v meste Verona
Casa di Giulietta
Zatiaľ sa nepodarilo dokázať, že by vymyslené postavy Rómea a Júlie boli založené na skutočných osobách žijúcich vo Verone a sám Shakespeare osobne mesto nikdy nenavštívil. Napriek tomu je aj tak neoddeliteľne späté s dvojicou slávnych milencov. Ich pamiatke je venované sídlo nazývané Júliin dom, teda v taliančine Casa di Giulietta. Ide o menšiu stredovekú stavbu, ktorú nájdete na ulici Via Cappello neďaleko námestia Piazza delle Erbe. Dom sa vyznačuje príjemným a romanticky ladeným dvorom, ktorému dominuje bronzová socha jeho domnelej obyvateľky a nad ktorým čnie balkónzohrávajúci v príbehu Rómea a Júlie tak podstatnú úlohu. Okrem toho je interiér Casa di Giulietta zdobený ďalšími predmetmi súvisiacimi so Shakespearovou drámou.
Castelvecchio
Majestátna stredoveká pevnosť stojí na brehoch rieky od rokov 1354 – 1355, kedy ju nechala postaviť rodina Scaglieri, tak za účelom obrany mesta ako aj pripomenutia toho, ktorá mocná dynastia tu má svoj vplyv. Interiér hradu prepožičiava priestor kolekcii múzea Civico Museo d´Arte, v rámci ktorého sú vystavované práce Belliniho, Rubensa, Pisana a mnohých ďalších umelcov pôsobiacich v regióne Benátska. Súčasťou pevnosti je tiež pôvodne rímska brána Arco dei Gavi, stará dve tisíc rokov. Hneď pri Castelvecchio objavíte aj ďalšiu pútavú pamätihodnosť postavenú zhruba v rovnakom čase, malebný most Ponte Scaligero.
Piazza delle Erbe
Toto námestie je pravým srdcom historického centra Verony a tak niet divu, že je plné pamätihodností a uličky ním prechádzajúce vás dovedú k mnohým ďalším zaujímavostiam. Kedysi sa tu nachádzalo rímske fórum, dnes tu svoje produkty predávajú tunajší pestovatelia ovocia a zeleniny. Námestiu dominuje fontána s mramorovou sochou Madonna di Verona a ďalšia blízka socha z mramoru zobrazuje leva, odveký symbol benátskych vládcov. Vynikajú tu aj viaceré sídla, napríklad renesančná Casa Mazzanti či barokový Palazzo Maffei. Pozornosť si na námestí Piazza delle Erbe okrem toho zaslúžia veže Torre del Gardello a Torre dei Lamberti. Druhá z nich dosahuje výšku 84 metrov a jej vrchol je dostupný výťahom, odkiaľ sa vám naskytne krásny panoramatický pohľad na celú Veronu a jej blízke aj vzdialenejšie okolie.
Arena di Verona
Na Verone zanechali svoje taktiež stopy Rimania, pričom najlepšie zachovanou pamiatkou z ich prítomnosti je antický amfiteáter menom Arena di Verona, patriaci k najväčším amfiteátrom rímskeho impéria vôbec. Vybudovaný bol v čase vlády cisára Diokleciána približne okolo roku 290 nášho letopočtu a aj v súčasnosti môžete obdivovať niektorú z jeho štyroch severných brán alebo pôvodný priestor na sedenie. Ten pojme až22-tisíc divákov a každé leto je svedkom veľkolepého operného festivalu, lákajúceho nielen priaznivcov klasickej hudby. Pri amfiteátri na námestí Piazza Brà stojí aj sídlo strážcov Gran Guardi a veža Portoni della Brà. A hneď naproti môžete zavítať aj do paláca Palazzo Malfatti.
Duomo di Santa Maria Matricolare
Veronská katedrála je vlastne bazilikou vybudovanou v 12.storočí v románskom štýle, ktorá bola neskôr prepojená s veľkou gotickou hlavnou loďou. Obzvlášť pôsobivé je na nej to, ako stĺpy z červeného mramoru prechádzajú do mozaikovitej podlahy. V katedrále odpočíva sv. Agáta, môžete si povšimnúť umelecké dielo Tiziána a tiež sochy Rolanda a Olivera, ktorí boli paladínmi vládcu Franskej ríše, Karla Veľkého. Ku katedrále je tiež pripojená nedokončená zvonica a kláštor s kurióznou mozaikou.
Piazza dei Signori
Neďaleko námestia Piazza delle Erbe natrafíte na ešte jedno, ktoré si rozhodne zasluhuje vašu pozornosť. Volá sa Piazza dei Signori a rozoznáte ho ľahko vďaka tomu, že v jeho centre sa nachádza socha venovaná spisovateľovi Dante Alighierimu. Najpôsobivejšou budovou námestia je Loggia del Consiglio, považovaná za jednu z najkrajších ukážok renesančného umenia v celom Taliansku. Za svoj vznik vďačí architektovi Fra Giocondo a zdobia ju sochy mnohých významných osobností benátskeho kraja. Len nedávno sa pritom podarilo objaviť v podzemí pozostatky rímskych ulíc. Za zmienku stoja na námestí Piazza dei Signori taktiež paláce Palazzo dei Tribunali, Palazzo del Governo a Palazzo della Ragione , z ktorého dvora sa dá vstúpiť do veže Torre dei Lamberti.
Ponte Pietra
Ponte Pietra je pomenovanie kamenného rímskeho mostu, ktorý bol značne poškodený počas druhej svetovej vojny, neskôr sa mu však podarilo prinavrátiť jeho pôvodnú krásu. Stojí pri ňom divadlo Teatro Romano, postavené za čias vlády cisára Augustína a do veľkej miery zachované vo svojej prvotnej podobe. Podobne ako sa v amfiteátri konáva operný festival, je divadlo pre zmenu organizátorom festivalu jazzovej hudby.
Giardino Giusti
Ak by ste si vo Verone chceli odpočinúť po spoznávaní pamiatok, ideálnym miestom sú na to záhrady Giardino Giusti. Rozkladajú sa po boku rovnomenného zámku a patria medzi najkrajšie renesančné záhrady v Taliansku. Prechádza nimi množstvo príjemných cestičiek zdobených sochami a tiež labyrint vybudovaný zo živého plotu. Časť, v ktorej rastú cyprusy je navyše ideálnym miestom na fotografovanie Verony z odstupu.