Kiribati je ostrovný štát v Tichom oceáne, ktorý sa skladá z 33 atolov, útesov a jedného koralového ostrova Banaba. Väčšina ostrovov (21) je neobývaná. Plocha Kiribati je 811 km2 a jednotlivé ostrovy sú rozptýlené na ploche 3,5 milióna km2. Celkový počet obyvateľov je niečo nad 100 tisíc, z čoho polovica žije na atole Tarawa. Štát Kiribati je známy najmä tým, že sa kvôli globálnemu otepľovaniu pomaly, ale isto potápa pod hladinu oceánu.
V roku 1999 boli dva neobývané ostrovy Tebua Tarawa a Abanuea celé zaplavené oceánom. Veľa ľudí sa už kvôli stúpajúcej hladine oceánu muselo presťahovať na iné časti ostrovov, ktoré sú ešte nad oceánom. Nepôjde to tak stále. Pravdepodobne príde deň, kedy budú celé Karibati zaplavené. Predpokladá sa, že hladina oceánov stúpne do roku 2100 o 50 cm, čo bude mať za následok ďalšie zaplavovanie ostrovov.
Na ostrovoch Karibati sa počas 2. svetovej vojny odohrali krvavé boje, pozostatky ktorých sú tu prítomné dodnes. Japonci obsadili Karibati 2 dni po útoku na Pearl Harbor a Američania sa ich snažili vytlačiť. Jedna z bitiek sa odohrala na atole Tarawa a do dejín sa zapísala ako jedna z najkrvavejších bitiek 2. svetovej vojny. Na Karibati sa dodnes nachádzajú betónové vojenské bunkre, delá, vraky tankov aj lietadiel.
Na Karibati je čas posunutý o 12 hodín viac ako na Slovensku a ostrovčania na Karibati sú prví, ktorí oslavujú Nový rok. Na Kiribati sú tri letiská (na ostrovoch Tarawa, Kiritimati, Kanton) a dostať sa sem dá napríklad z mesta Nadi na Fiji, Austrálie, Nového Zélandu či z USA. Medzi jednotlivými ostrovmi a atolmi sa dá cestovať loďou alebo hydroplánom.
Treba len veriť, že sa vyspelé štáty na Zemi spamätajú a Karibati bude nad hladinou mora ešte dlhé stáročia.