Odovolenke

Ostrovy, ktoré musíte navštíviť

Možno ste už precestovali svet a videli veľa zaujímavých zákutí Zeme, určite ste však nevideli všetko. Na našej krásnej Zemi je množstvo úžasných ostrovov, ktoré by mal každý aspoň raz za život navštíviť. Niektoré vytvoril človek, iné stvorila príroda. Niektoré sú veľké len pár metrov štvorcových, iné par kilometrov štvrocových. Nasledovné ostrovy sú považované za najkrajšie ostrovy sveta.

Tanah Lot, Bali

Skalná formácia pri meste Tabanan je jednou z atrakcií ostrova Bali. Na malom skalnom ostrovčeku je chrám zo 16-teho storočia vytesaný do skaly. K ostrovčeku Tanah Lot sa dá dostať za 30-45 minút jazdy autom z hlavných rezortov Bali. Vplyvom erózie sa chrám postupne rozsypával, čomu sa indonézska vláda snaží zabrániť a v 90-tych rokoch začala chrám opravovať (dodnes stála oprava 130 miliónov USD), a preto je dnes vyše tretina chrámu umelo dorobená. Je to najviac fotografovaný chrám na Bali a je to skutočný skvost. Pri západe slnka sem prichádzajú davy turistov, aby zvečnili chrám na fotografii. Pri pobreží Bali je ďalších sedem chrámov postavených na skalnatých výbežkoch mora, ale chrám Pura Tanah Lot je najvýznamnejší a najuctievanejší zo všetkých. Pláž pri chráme je plná stánkov z rôznorodými suvenírmi. Miestna legenda tvrdí, že ak sem prídete s partnerom pred svadbou, rozídete sa do svadby. Ďalšia legenda vraví, že ostrov je chránený jedovatými morskými hadmi, čo však nevadí turistov, ktorí sem húfne prichádzajú. Počas odlivu sa dá suchou nohou prejsť až k ostrovu, ale dovnútra chrámu sa nedá dostať.

Ubytovanie na ostrove Bali.

Bora Bora, Francúzska Polynézia

Ostrov Bora Bora na juhu Tichého oceánu patrí k Francúzskej Polynézii, 280 km severozápadne od Tahiti. V strede ostrova sa týči vyhasnutá sopka s vrcholom vo výške 727 metrov. Bora Bora je maličký ostrovček s rozlohou 29 km2, ktorý prejdete autom za jednu hodinu. Je obľúbený pre množstvo aktivít medzi ktorými nechýba kŕmenie žralokov šedých a rají, jazda na kajaku či člnoch s preskleným dnom a najmä šnorchlovanie. Výnimočný zážitok dodá vodné safari, teda potápanie v priezračnej lagúne so špeciálnou prilbou na hlave, kde uvidíte množstvo pestrofarebných rýb, korytnačiek a iných morských živočíchov. Ostrov je známy pre bungalovy postavené nad vodou, prvé z nich boli postavené pred vyše tridsiatimi rokmi. Počas 2. svetovej vojny tu bola vojenská základňa USA a prehliadka časti pevnosti a nečinných kanónov sú ďalšou z atrakcií ostrova. Dnes je však ostrov zameraný výhradne na turizmus.
Ubytovanie na ostrove Bora Bora.

Ischia, Taliansko

Vulkanický ostrov Ischia sa nachádza v Neapolskom zálive 30 km od mesta Neapol. Na ostrove je niekoľko kúpeľných miest s liečivými prameňmi, pekná príroda s množstvom lesov, vinohradov a množstvo fantastických pláží. Mnoho turistov sem príde na jeden deň, najmä do pobrežných miest Ischia Porto, Ischia Ponte, Forio, Casamicciola Terme a Lacco Ameno. Na vulkanickej skale pri meste Ischia Ponte sa nachádza takmer 2500 rokov starý hrad Castello Aragonese. Príjemná je návšteva mesta Sant’Angelo, do ktorého majú zákaz vjazdu motorové vozidlá a kde vyrábajú keramiku a ručne robené suveníry. Najvyšší vrch ostrova je Monte Epomeo, ktorý sa týči v strede ostrova s vrcholom 787 metrov nad morom. Termálny ostrov Istria je vyhľadávaný pre miernemu podnebiu, termálnym prameňom a najmä krásnym piesočnatým plážam.

Ubytovanie na ostrove Ischia.

Ostrov Vieques, Portoriko

Ostrov Vieques leží v severovýchodnom Karibiku a patrí k štátu Portoriko. Má rozlohu 135 km2 a populáciu 9300 obyvateľov. Prezývka ostrova je Isla Nena, čo sa zo španielčiny prekladá ako Ostrov malého dievčatka (Vieques je považovaný za menšiu sestru Portorika). V USA poznajú tento ostrov ako miesto mnohých protestov, ktoré tu boli v minulosti proti používaniu ostrova americkou armádou na testovanie bômb. To sa v roku 2003 zmenilo a dnes je ostrov obľúbená dovolenková destinácia s množstvom krásnych pláží, z ktorých sú mnohé považované za najkrajšie pláže Karibiku. Pláže sú prístupné po štrkových cestách, preto odporúčame požičať si auto s pohonom všetkých kolies. Ostrov je z veľkej časti pokrytý subtropickým suchým lesom. Nachádzajú sa tu prírodné rezervácie. Najvyššie miesto ostrova Vieques je vrch Monte Pirata (Pirátsky vrch) s výškou 300 m. Na ostrove zatiaľ nie je veľa hotelov, preto je Vieques relatívne nedotknutý karibský ostrov. Najväčší zážitok poskytuje zátoka Bioluminescent Bay (známy aj ako Mosquito Bay), v ktorej žijú mikroorganizmy svietiace v tme. Na 3,8 litra vody tu žije milión mikroorganizmov dinoflagellate, ktoré pri nebezpečenstve svietia. Mosquito Bay je zapísaný v Guinesovej knihe rekordov ako najjagavejší záliv na Zemi.

Key West, Florida, USA

Ostrov Key West je súčasťou štátu Florida a leží 140 km severne od Kuby. Je to najjužnejšie miesto USA. Ostrov má rozlohu takmer 11 km2, je dlhý 6,4 km a široký 1,6 km. Key West je vyhľadávaným dovolenkovým sídlom pre veľký výber vodných športov, bohatý nočný život, krásne pláže a historické budovy. Slávna ulica Duval Street je dlhá 1,8 km a je lemovaná množstvom barov, obchodov a kaviarní.

Na Duval Street sa nachádza Sloppy Joe’s bar, obľúbené miesto spisovateľa Ernesta Heminwaya, ktorý na ostrove určitý čas žil. Dnes sa turisti môžu vyfotiť pred domom Ernesta Hemingwaya a je tu aj jeho múzeum. Počas občianskej vojny slúžil ostrov ako námorná základňa a bola tu postavená veľká pevnosť Zachary Taylor. Key West je civilizovaný ostrov, ponúkajúci pohodlie a rôznorodé možnosti trávenia voľného času.

Penang, Malajzia

Štát Penang je druhý najmenší štát Malajzie. Ostrov je súčasťou štátu Penang a s rozlohu 295 km2 je to štvrtý najväčší malajzijský ostrov a je známy ako ‚Perla orientu‘. Penang je s počtom 678 tisíc obyvateľov najľudnatejším ostrovom krajiny. Mesto Georgetown je hlavné mesto štátu Penang a milovníkom dobrého jedla sa tu bude páčiť. Môžete tu ochutnať nielen miestne špeciality ale aj indickú, čínsku či európsku kuchyňu. Vďaka jedinečnej architektúre bolo historické mesto Georgetown zapísané na zoznam UNESCO. Na trhovisku predávajú miestny obyvatelia ručne robené výrobky, šperky a oblečenie. Na ostrove sa koná množstvo festivalov ako napríklad hudobný festival alebo festival dračích lodí. Veľkú časť ostrova Penang tvoria parky, záhrady a lesy. Počasie v tejto oblasti je podobné ako v ostatných častiach Malajzie, teda tropické s najväčším počtom zrážok v mesiacoch august až november. Penang je jedinečný ostrov s krásnymi plážami, priateľským obyvateľstvom a bohatým turistickým ruchom.

Galapágy, Ekvádor, Južná Amerika

Súostrovie Galapágy sa nachádza v Tichom oceáne po oboch stranách rovníka, 926 km západne od Ekvádoru. Na súsostroví žije približne 25 000 obyvateľov. Súostrovie tvorí 18 hlavných ostrovov, 3 menšie a vyše 100 skalnatých výbežkou. Celková rozloha Galapágov je 7880 km2. Najväčší ostrov – Isabela má rozlohu 5827 km2 a zaberá takmer ¾ celkovej rozlohy súostrovia. Galapágy sú známe vďaka mnohým ohrozeným živočíšnym a rastlinným druhom. Vyše tretina rastlín nerastie nikde inde na Zemi. Život na Galapágoch v minulosti skúmal aj Charles Darwin. Práve zbierky a pozorovanie živočíchov na Galapágoch viedli Darwina k napísaniu Teórie evolúcie. Súostrovie bolo nazvané Insulae de los Galopegos, čo v preklade znamená Korytnačie ostrovy, kvôli obrovským korytnačkám, ktoré tu dodnes žijú. V roku 1987 bolo súostrovie Galapágy zaradené na zozname UNESCO a v roku 1985 boli vyhlásené za biosférickú rezerváciu. Galapágy sú jedno z najzaujímavejších miest našej planéty.

Palmové ostrovy, Dubaj

Dubajský šejkovia nevedeli čo s peniazmi, tak si nechali postaviť umelé ostrovy. A nie hocijaké, ale v tvare palmy. Palmové ostrovy sú dva ostrovy (alebo skôr polostrovy) pri Dubaji s názvami Palm Jumeirah a Palm Jebel Ali. Na stavbe sa spolupodieľali dve spoločnosti: belgická Jan De Nul a holandská Van Oord a odborníci z celého sveta. Na ostrovoch sa nachádzajú rezidenčné štvrte, luxusné nákupné, zábavné centrá, desiatky hotelov, vodný park, športoviská a vyše 500 km súkromných pláží. Na výstavbu oboch ostrovov sa použili stovky miliónov m3 kameňa a piesku. Okolo polostrovov je vytvorený oblúkový vlnolam, ktorý ich chráni pred vlnami z Perzského zálivu. Iba vlnolam okolo menšieho polostrova Palm Jumeirah je vytvorený z vyše 7 miliónov ton kameňa. Ak by ste mali záujem o kúpu vily so súkromnou plážou, budete potrebovať niekoľko miliónov dolárov. V ponuke sú aj dvojizbové apartmány za niekoľko stotisíc eur. Na polostrove Palm Jumeirah sa nachádza 1400 luxusných víl, a medzi majiteľmi je napríklad David Backham či Brad Pitt s Angelinou Jolie. Druhý ostrov Palm Jebel Ali mal byť dokončený v roku 2008, ale kvôli kríze nie je dodnes dostavaný. Po dokončení by mal poskytnúť ubytovanie 250 tisíc ľuďom.

Svätý Martin

Karibský ostrov Svätý Martin je rozdelený na dve časti: južnú holandskú časť a severnú francúzsku časť. Ostrov má rozlohu 87 km2, pričom 53km2 patrí Francúzsku a 34km2 Holandsku. Je to najmenší ostrov rozdelený medzi dva štáty, ale hranicu prejdete bez toho aby ste si to všimli. Na ostrove je veľa luxusných rezortov a krásnych pláží poskytujúcich súkromie a azúrové more. Miestne reštaurácie ponúkajú najlepšiu stravu v Karibiku, ktorú ocení každý gurmán. Ostrov má niekoľko lákadiel ako pevnosť St. Luis – najväčší historický monument na ostrove, motýlia farma alebo výstup na najvyšší vrch ostrova – Paradise.

Ostrov je celosvetovo známy vďaka pristávacej dráhe tesne vedľa pláže. Pristávajúce lietadlá prelietavajú pár metrov nad hlavami turistov. Počas celého roka je na ostrove Svätý Martin priemerná teplota 27°C.

Veľkonočný ostrov – Rapa Nui

Ostrov Rapa Nui sa nachádza v Tichom oceáne a v roku 1995 bol zaradený na zoznam svetového dedičstva. Veľkonočný ostrov bol osídlený pravdepodobne okolo roku 1200 n. l. a je to najodľahlejší osídlený ostrov na Zemi. Najbližšia osídlená pevnina sa nachádza vyše 2 tisíc km ďaleko.