Slovensko je krásna krajina, o tom niet pochýb. Prírodné bohatstvo, aké sa nachádza na Slovensku je len málokde inde. Máme nespočet krásnych jaskýň, vodopádov, lesov, pohorí a údolí. Lesy tvoria vyše 40% plochy Slovenska. Známych jaskýň je u nás vyše 6200. Mnoho oblastí Slovenska je oázou pokoja a čistej prírody. Prinášame vám prírodné krásy Slovenska, na ktoré sme hrdí a ktoré obdivujú turisti z celého sveta.
Veľký Rozsutec, Malá Fatra
Vrch Veľký Rozsutec je bezpochýb jeden z najkrajších vrchov Slovenska. Nachádza sa v pohorí Malá Fatra a je vyobrazený v logu národného parku Malá Fatra. Vrchol tohto krásneho vrchu sa nachádza vo výške 1609,7 m n. m. a legenda vraví, že niekde v okolí vrchu sa nachádza ukrytý Jánošíkov poklad.
Demänovská jaskyňa slobody, Nízke Tatry
Demänovská jaskyňa slobody bola objavená v roku 1921 a je to najnavštevovanejšia jaskyňa na Slovensku. Celková dĺžka jaskyne je takmer 9 km, ale verejnosti je prístupných len 1,6 km. Jaskyňa je krasového pôvodu a je ‚najvyzdobenejšia‘ spomedzi Demänovských jaskýň. Kvaple v jaskyni sú naozaj nádherné a keď počas prehliadky vydržíte teplotu 6°C, uvidíte veľa pekných stalagmitov a stalaktitov.
Malý vodopád – Malý Kyseľ, Slovenský raj
V tiesňave Kyseľ v Slovenskom raji sa nachádza viacero vodopádov. Najznámejšie sú Veľký a Malý Kyseľ. V roku 1976 bola dolná časť tiesňavy postihnutá požiarom, odkedy je neprístupná. Verejnosti prístupná je len horná časť proti smeru potoka Kyseľ od rázcestia k vrcholu suchej Belej.
Štrbské pleso, Vysoké Tatry
Jazero Štrbské pleso vytvoril topiaci sa ľadovec. Nachádza sa vo Vysokých Tatrách a jeho názov je odvodený od mesta Štrba. S rozlohou vyše 19 hektárov je to druhé najväčšie jazero na slovenskej strane Vysokých Tatier. Štrbské pleso je významná turistická oblasť, čomu nasvedčuje množstvo hotelov, ktoré sa v blízkosti vystavali.
Dobšinská ľadová jaskyňa, Slovenský raj
Najväčšia ľadová jaskyňa na Slovensku sa nachádza na svahu vápencového vrchu Duča pri meste Dobšiná. Jaskyňa je dlhá 1232 metrov, z ktorých môže verejnosť vidieť 475 metrov. Vchod do jaskyne je známy ako Studená diera a nachádza sa vo výške 970 m n. m.. Hrúbka ľadu na zemi je až 25 metrov. V jaskyni je zima aj v lete, tak na prehliadku sa teplo oblečte.
Sútok Moravy a Dunaja, Devín
Tesne pod hradom Devín sa vlieva rieka Morava do rieky Dunaj. Ak si dáte námahu vyšliapať na hrad, môžete sa týmto sútokom pokochať z výšky, pretože z hradu Devín je na sútok pekný výhľad. V blízkosti sa nachádza množstvo cyklistických chodníčkov, ktorými objavíte krásnu prírodu v povodí Dunaja.
Ak pôjdete proti toku rieky Moravy, dostanete sa na Most priateľstva, ktorý vedie do Rakúskeho mestečka Schlosshof. Na názov mostu spustil Bratislavský samosprávny kraj anketu, v ktorej mali občania hlasovať a veľký náskok mal názov Most Chucka Norrisa. Nakoniec bol vybratý názov Most priateľstva.
Veľký Kriváň, Malá Fatra
Možno je to pre niekoho prekvapenie, ale na Slovensku nie je len jeden Kriváň. S výškou 1708 m n.m. je vrch Veľký Kriváň najvyšší v pohorí Malá Fatra. Z vrcholu je nádherný výhľad a Veľký Kriváň zdolajú aj menej zdatní turisti.
Skalnaté pleso, Vysoké Tatry
Tatranské Skalnaté pleso má rozlohu 1,23 ha a leží pod Lomnickým štítom. Pôvodný názov plesa bol Lomnické pleso. Z plesa sa môžete zviesť lanovkou do Lomnického sedla.
Vysoké Tatry
Symbol Slovenska, majestátne Vysoké Tatry sa nachádzajú na severe Slovenska na hranici s Poľskom. V roku 1949 sa stali prvým národným parkom Slovenska. Vysoké Tatry navštevujú nielen Slováci, ale turisti z celého sveta. Celková rozloha Vysokých Tatier je 341 km2, z čoho je 260 km2 na Slovensku. Najvyšší vrch Tatier je Gerlachovský štít s nadmorskou výškou 2655 m. Horské chaty Vysokých Tatier sú útočiskom pre mnohých horolezcov a turistov.
Zelené pleso Kežmarské, Vysoké Tatry
Zelené pleso vo Vysokých Tatrách má rozlohu 1,78 hektárov, dĺžku 188 metrov a najväčšiu hĺbku 4,5 metra. Leží v nadmorskej výške 1545 m n.m.
Poniklec slovenský
Zákonom chránená rastlina, Poniklec slovenský rastie v podhorských a horských polohách na strednom a východnom Slovensku. Poniklec dosahujé výšku 5 – 30 cm. Aj keď sa to nezdá, celá rastlina je jedovatá.
[…] je naozaj krásna krajina a ponúka veľa prenádherných prírodných krás, ktoré sa oplatí […]