Panama (República de Panamá) sa nachádza v spojení Severnej a Južnej Ameriky a hraničí s Kostarikou a Kolumbiou. Z juhovýchodnej strany je Panama obmývaná Karibským morom a zo severozápadu Tichým oceánom. Až 40% územia Panamy tvorí dažďový prales, ktorý je domovom mnohých tropických rastlín a živočíchov. Mnohé druhy nenájdete nikde inde na svete. Dominantným prvkom geografie Panamy je pohorie, ktoré sa ťahá takmer po celej dĺžke a najvyššie je vulkanické pohorie Cordillera de Talamanca pri hranici s Kostarikou. Práve v tomto pohorí sa nachádza najvyšší vrch Panamy – aktívna sopka Volcán Barú. V Paname tečie vyše 500 riek a rieka Rio Chagres je jedna z najväčších a vodné priehrady na nej dodávajú mestám veľké množstvo elektriny. Pestovanie kávy v Paname má dlhú tradíciu a pochádza odtiaľto veľmi kvalitná káva, ktorú turisti môžu ochutnať priamo u pestovateľov kávy.

Ťahúňom ekonomiky Panamy sú tržby z mýta v Panamskom prieplave, ktoré tvoria až tretinu HDP Panamy. Podstatnú časť príjmov tvorí však tvorí obchod, bankovníctvo a turizmus, ktorý stále narastá. Miestna vláda nastavila nízku daň a zľavy pre cudzincov a dôchodcov a mnohí dôchodci nielen z Ameriky tu trávia svoj dôchodok. Za posledné roky sa tu vybudovalo aj mnoho turistických destinácií a počty prichádzajúcich turistov sa ročne rátajú na milióny. Dovolenkárov v Paname láka najmä príroda a to, že sa v jeden deň môžu okúpať v Tichom aj Atlantickom oceáne, chodiť po horách alebo prechádzať v pralese. Hlavné mesto Panama City je moderné mesto s množstvom mrakodrapov, kvalitných reštaurácií, nákupných centier a kultúrneho vyžitia. Kto chce vidieť Panamský prieplav z výšky, môže si v miestnej cestovnej agentúre kúpiť vyhliadku letom nad Panamou. Pri pobreží Panamy sú rozsiahle možnosti vodných športov a Panama je známa aj ako raj vodných športov ako na pobreží Atlantiku tak aj Pacifiku. Potápanie a šnorchlovanie patrí v Paname medzi obľúbené aktivity, Karibské more ponúka pestrofarebné koraly s hojnosťou rýb a v Tichom oceáne sa dajú zasa pozorovať veľryby. Pri neďalekom ostrove Isla Coiba, ktorý sa nazýva Galapágmi Panamy majú odvážlivci možnosť potápania so žralokmi, korytnačkami, rajami či krokodílmi.

O vzniku názvu Panama sa vedú špekulácie a je niekoľko alternatív významu. Jedna teória hovorí, že názov vznikol na základe hojnej prítomnosti stromov, iná zasa o hojnosti motýľov či hojnosti rýb pri pobreží Panamy. V Paname žije vyše 900 druhov vtáčích druhov. Všetky tieto teórie by sa dali spojiť do jednej, pretože Panama ovplýva hojnosťou stromov, motýľov aj rýb.

Turisti v Paname určite netrpia nedostatkom zaujímavých miest a či už návštevníci Panamy hľadajú zaujímavú prírodu alebo moderné mestské prostredie, všetko je k dispozícii. Vďaka sopke Barú je tu množstvo termálnych prameňov najmä v okolí dedinky Boquete, ktorá sa nazýva aj ako ‚Údolie motýľov‘. Celá Panama je veľmi rôznorodá a je len škoda, že sa od Slovenska nachádza tak ďaleko. Po návšteve Panamy budete mať určite pekné spomienky na zaujímavú časť sveta.

Základné informácie o Paname

Počet obyvateľov3 929 141 (2015)
Rozloha75 420 km2
Najvyšší vrchaktívna sopka Volcan de Chiriqui (tiež Volcán Barú) (3 475 m n. m.)
Hlavné mestoPanama City
Dĺžka pobrežia2 490 km
Doba letu z Bratislavycca 13 hod

Zaujímavosti o Paname

  • Ak si počas jedného dňa chcete zaplávať v Atlantickom aj Tichom oceáne, vyberte sa do Panamy.
  • V Paname môžete vidieť východ slnka nad Tichým oceánom a západ slnka v Atlantiku.
  • Slávny Panamský prieplav generuje tretinu príjmov ekonomiky Panamy.
  • Železnica z Panama City do mesta Colón je najstaršia funkčná železnica na Zemi. Jazda na tejto železnici ponúka pekné výhľady na Panamský prieplav a dažďový prales.
  • Hlavné mesto Panamy je jediné hlavné mesto, ktorého súčasťou je aj časť dažďového pralesa.
  • Oficiálna panamská mena je Panamská balboa, ktorá má kurz voči americkému doláru 1:1. Dolár sa však beže používa ako platidlo a Panama je prvá krajina Latinskej Ameriky, ktorá prijala USD ako svoju menu.
  • Nákladná loď Ancon bola v roku 15.8.1914 prvou loďou, ktorá preplávala Panamský prieplav.
  • Prales v Paname prerušuje Panamerickú magistrálu, ktorá vedie z Aljašky až do Patagónie.
  • V Panamskom prieplave sa platí mýto a najnižšie mýto (36 centov) zaplatil americký cestovateľ a dobrodruh Richard Halliburton.

Počasie v Paname

V Paname je tropické podnebie a celoročný teplotný priemer vzduchu je 27°C. V lete je tu oveľa viac zrážok ako počas zimných mesiacov. Ročne padne okolo 1800 – 1900 mm zrážok a priame slnko svieti na Panamu 2239 hodín ročne. Obdobie dažďov v Paname trvá od mája do druhej polovice decembra. Počas obdobia dažďov sú bežné niekoľko hodín trvajúce silné zrážky. Klíma v Paname sa líši podľa oblastí, v západnej časti krajiny prevláda monzúnové podnebie a v centrálnej časti je tropické podnebie savany. Pri návšteve savany môžu mať Slováci problém s príliš vysokými teplotami a vlhkým vzduchom. Teploty sa počas dňa môžu vyšplhať až na 35°C čo je pre našinca ťažko znesiteľné, ale našťastie je po ‚ruke‘ možnosť osvieženia v jednom z oceánov.

Pridaj komentár