Bielorusko momentálne (august 2020) ‚trápia‘ najväčšie protesty za vlády prezidenta Lukašenka, kvôli pravdepodobne sfalšovaným voľbám. Odhliadnuc od politiky však veľa Slovákov nevie o najkrajších turistických atrakciách tejto severskej krajiny, ktorá je rozlohou podobná Rumunsku. Bielorusko je pre našinca neobjavenou krajinou a i keď Slováci radšej masovo cestujú na juh k moru, návštevu Bieloruska by neľutovali.

Kriedové jamy – Bieloruské Maldivy

Jazerá s tyrkysovou vodou vznikli po ťažbe kriedy pri meste Volkovysk, ktorá sa tu ťaží už od roku 1914. Dĺžka jednotlivých jazier sa líši od 1 do 4 km. Voda pri brehoch nie je hlboká, ale v strede jazier hĺbka dosahuje aj 25 metrov. Treba upozorniť, že sa toto miesto považuje za technologickú oblasť. Kúpanie je tu nebezpečné, najmä kvôli baktériám, ktorých výskyt vysoko presahuje bezpečné normy. Taktiež svahy k vode sú strmé a dobrý prístup k vode je len na niektorých miestach. Čo je zaujímavé, Bielorusko sem zakázalo prístup svojim občanom, ale zahraničným turistom prístup povolili v organizovaných skupinách. Nie sú tu ani žiadne stánky s občerstvením a podobne.

Zámok v Ňasviži – najkrajší zámok v Bielorusku

Bielorusko sa môže popýšiť viacerými krásnymi zámkami, ale ten v Ňasviži je azda najkrajší. Mesto Ňasviž leží 130 km juhovýchodne od Minsku. Zámok postavila rodina Radziwillsovcov v 16. storočí a žili tu až do roku 1939. Od postavenia bol zámok niekoľkokrát zrekonštruovaný. Od roku 2006 je zapísaný v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Hrad bol od svojho postavenia niekoľkokrát zrekonštruovaný a pod jeho výzor sa zapísali rôzne architektonické štýly: renesančný, barokový a klasicistický. Okolo zámku je vodná priekopa, cez ktorú sa v minulosti dalo do zámku dostať len cez zdvíhací most. Počas invázií tento most zdvihli, aby strážili pevnosť pred nepriateľmi. Zámok mal aj štyri rôzne tajné východy a stajňu. V súčasnosti má hrad Nesvizh tri podlahy a veže sú umiestnené v rohoch.

Okolo zámku je nádherný park, kde si môžete urobiť piknik. Vstup do parku a na nádvorie zámku Nesvizh je zadarmo, platí sa len prehliadka vnútri zámku, ktorá stojí za to. Zámok má totiž viac ako 30 kompletne zrekonštruovaných miestností, obzvlášť zaujímavá je miestnosť s loveckými trofejmi. V areáli zámku je hotel, reštaurácia, mnoho pouličných predajcov potravín, čo sa hodí ak by ste si v zámockom parku chceli urobiť piknik. Je tu aj požičovňa bicyklov.

Národný park Narochansky

Park sa nachádza v severozápadnej časti Bieloruska a je súčasťou bieloruskej jazernej oblasti, ktorú tvorí 43 jazier. Najväčšie jazerá sú Narač, Myastro a Batorino. Park má rozlohu 84 tisíc hektárov, pričom 48% rozlohy parku tvoria borovicové a brezové lesy. Rastie tu vyše 1 400 druhov vyšších rastlín, z ktorých 114 je uvedených v Červenej knihe Bieloruska, vrátane najkrajšieho druhu bieloruskej orchidey.

Z 314 druhov stavovcov, ktoré v parku Narochansky žijú spomeňme aspoň niektoré: jeleň európsky, diviak, los, srnec, jazvec, kuna, norka, vydra, bobor a iné.

Vďaka mnohým jazerám a močiarom tu žije vyše 210 druhov vtákov, z ktorých viac ako 51 je uvedených v Červenej knihe Bieloruska.

Začiatkom 20. storočia boli na brehu jazera postavené súkromné ​​vily, reštaurácie, jachtársky klub a prístav pre plachetnice. V parku je pre návštevníkov k dispozícii 16 kempov, možnosť turistiky, člnkovania a mnoho iného.

Jazero Narač

Jazero Narač je s rozlohou takmer 80 km2 najväčším jazerom v Bielorusku a nachádza sa v Národnom parku Narochansky severozápadnej časti krajiny neďaleko od hraníc s Litvou. Hĺbka jazera dosahuje 25 metrov. Rovnako ako aj ostatné jazerá v okolí, vzniklo roztopením ľadovca Jazero je považované za najvýznamnejšie rekreačné stredisko v Bielorusku. Jazero Narač obľubujú nielen turisti ale aj miestny rybári loviaci niektorú z 35 druhov rýb, ktoré v jazere žijú. Pri jazere je sanatórium a detský ozdravný tábor Зубрёнок.

Pevnosť Brest

Pevnosť s hviezdicovým pôdorysom bola postavená v rokoch 1830-1840 sa stala symbolom sovietskeho odporu v 2. svetovej vojne. Je to jedno z najdôležitejších miest v Bielorusku. Počas výstavby pevnosti boli všetci obyvatelia mesta Brest presídlení 2 km od mesta. Vonkajšie opevnenie bolo zničené počas 1. a 2. svetovej vojny. V 1. svetovej vojne bola pevnosť obsadená Nemcami a v roku 1930 sa z nej stala obávaná väznica.

Pevnosť po vojne nebola obnovená a tak tu stále vidno škody spôsobené bojmi počas vojen. Vstup do pevnosti tvorí veľká hviezda vytesaná do obrovského betónového bloku. Vstup sa platí len do jednotlivých múzeí v rámci pevnosti. Pri vchode je obchodík so suvenírmi a požičovňa bicyklov. Za vstupom do areálu pevnosti sú tanky a kúsok ďalej za malým mostom monumentálna socha vojaka načahujúceho sa za miskou s vodou známa ako ‚Smäd‘. Ďalej je námestie s monumentom nazvaným ‚Odvaha‘ s obrovskou kamennou zamračenou hlavou, pod ktorou sú tabule s menami padnutých vojakov. CNN priradila tento monument na zoznam najškaredších svetových monumentov. Vedľa je vysoký obelisk.

Mirský zámok

Krásny zámok v mestečku Mir bol zaradený do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Zámok bol postavený v 16. storočí a dnes je to jedna z najviac navštevovaných pamiatok v Bielorusku. Zámok bol zrekonštruovaní otvorený pre verejnosť v roku 2010. Je obohnaný hradbami a v minulosti mal okolo seba vodnú priekopu. Dnes je pri zámku jazierko a park.

Národný park Belavezhskaya Pushcha

Národný park Belavezhskaya Pushcha je najstarším útočiskom voľne žijúcich živočíchov v Európe a Bielorusko je naň patrične hrdé. Park Belavezhskaya Pushcha tvorí približne 1300 km2 pralesa, čo je pozostatok lesa, ktorý pred ôsmimi storočiami pokrýval severnú Európu. Park je domovom vyše 55 druhov cicavcov, medzi ktoré patrí jeleň, rys, kanec, divoký kôň, vlk, los, jazvec, kuna, vydra, norka či bobor. Najznámejším druhom je však európsky bizón, ktorých tu zije vyše 300. Je to najväčší suchozemský cicavec v Európe.

Park je možné prezrieť si z autobusu v organizovaných skupinách. Dá sa tu ubytovať v niektorom z hotelov.

1 komentár

Pridaj komentár